Beslenmede Doğru Taktikler

0

Vücut besinleri güzel şekilde sindirip yapı taşlarına ayırıyorsa tam bir sindirim gerçekleştiriyor demektir. Mide yanması, reflü, hazımsızlık, demir eksikliği ve kansızlık varsa yapı taşlarına ayırmıyor demektir. Bir şeyler yanlış gidiyordur ya da doğru bilinen yanlışlar vardır. 

Hayatın sağlıklı, mutlu ve başarılı şekilde sürdürülebilmesi doğru beslenme ile mümkündür. Günümüzde beslenmenin sağlık ilişkisi araştırıldığında pek çok yanlış ve dengesizlik yapıldığı görülmektedir. Mesela yemekten sonra uyumak obezite ve reflü hastalıklarını beraberinde getirebildiği gibi, bazı sportif aktiviteler de tehlikeli olabilecek kramplara yol açabilir. Daha da kötüsü yanlış beslenmeye devam edildiğinde kronik hastalık riskinin arttığı görülür.

En önemli öğün kahvaltı

Kahvaltı, hayatımızın en önemli unsurudur. Maalesef insanların birçoğu ya tembellikten ya da kahvaltı yerine uykuyu tercih ettikleri için bu öğünü genellikle ihmal ederler. Unutmamak gerekir ki akşam ile sabah arası, en uzun açlık dönemidir. Vücut gece boyu onarım ve yeni doku yapar, bu yüzden beynin ihtiyaç duyduğu enerji tükenmiştir. Kahvaltı yapılmadığında; yorgunluk, halsizlik, güçsüzlük, baş ağrısı görülür. Devamında ise dikkat azlığı gibi bazı sağlık problemleri meydana gelir.

126 dakikalık keylüs

Yemekten hemen sonra uyumak, oldukça zararlıdır. Çünkü uyku esnasında midedeki asit yemek borusuna doğru hareket ettiğinden mide yanmasına sebep olur. Yemekten hemen sonra uyuduğumuz zaman diyafram daha fazla kasılmakta bu da horlamaya sebep olmaktadır. Sıraladığımız bu sebeplerden dolayı kişinin yemekten en az 2 saat sonra uyuması sağlığı açısından önemlidir. Bu konuya kafa yoran kadim ülema beklemeyi ‘KEYLÜS’ kelimesi ile remz etmişlerdir. Kelimenin ebcet karşılığını 126 dakikadır, bu da 2 saat 6 dakikaya tekabül etmektedir. Dolayısıyla bir kişinin yemek yedikten sonra uyuması için en ideal zaman 126 dakikadır.

Yemekten sonra sıcak duş, kan akışını çeker

Yemekten sonra mide dolu iken duş almak, bilhassa da sıcak su ile duş almak çok tehlikeli bir davranıştır. Çünkü vücut sindirimi gerçekleştirmek için sıcaklığını korumak isteyecektir. Böyle iken bir de sıcak duşa girildiğinde, kan akışı mideden çekilir. Çekilen kan fazla sıcaklıktan vücudu korumak için insan derisine doğru ilerler. Bu da yemeğin tam olarak sindirilmemesine sebep olur. Banyo yapmak için ne aç ne de tok olmak gerekir. Kahvaltıdan 1,5 saat önce veya öğle yemeğinden 1-1,5 saat sonra banyo yapmak idealdir. Tok iken banyo yapmak kalbin yorulmasına, aç iken ise tansiyonun düşmesine sebep olabilir.

Yemeğin üstüne çay keyfi

Yemekten sonra çoğu kişinin sevdiği davranışlardan biri de çay keyfi yapmaktır. Zaten yemek sırasında çay, kahve, kola gibi içeceklerin içilmesi, vücudumuzun demirden istifadesini azaltır. Yemekten sonra çay içmek ise çayın içindeki asitin yemekteki protein ve demirle birleşerek vücut tarafından zor sindirilen jel ya da çökelti haline dönüşmesine sebep olur. Bu durum, demir eksikliği sebebiyle kansızlığa yol açacağından bilhassa kadınlar ve çocuklar için tavsiye edilmemektedir. Çay,  yemekten 1-1,5 saat önce veya sonra, usulünce içilebilir. Limonlu ve açık içilirse bu olumsuzluk azalabilir.

Kontrollü yürüyüş

Yerinde ve zamanında yürümek, sağlıklı ve hızlı kilo verdiren egzersizlerdendir. Ancak yemeğin hemen ardından tok karnına yapılan yürüyüş sağlıklı değildir. Vücut henüz yediklerini sindirmeye çalışırken yürümek sindirim sisteminin yavaşlamasına ve reflü oluşumuna sebebiyet verebilir. En uygun vakit yemekten sonra yarım saat beklemek, daha sonra uygun tempo da yürüyüş yapmaktır.

Meyve için zaman önemli

Genellikle yemekten hemen sonra yapılan yanlışlıklardan biri meyve yemektir. Yemekle beraber veya yemekten sonraki iki saat içerisinde yenilen meyveler midede fermantasyona (mayalanma) yol açar. Bu da gıdaları vücutta yük haline getiren asit ve gaz üretir. Fermantasyon sonucu midede şişkinlik meydana gelir bu da rahatsız eder. Meyvenin vücuda faydası açken olmaktadır. Meyvenin en uygun zamanı, kahvaltıdan 30 dakika önce, öğle ve akşam yemeğinden 3-4 saat sonrasıdır.

Doymak mideyi doldurmak değildir

Bir gıdanın bilhassa karbonhidratların sindirimi ağızda başlar. Bundan dolayı gıdalar ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Çiğnemeden hızlı şekilde yutulan bütün besinler hazımsızlık yapar. Gereğinden fazla alınan gıdalar vücutta yağa dönüşür, bu da kiloya yol açar. İdeal ve sağlıklı bir yemek en az 20 dakika sürmelidir, çünkü beyinden mideye giden doygunluk sinyali 12-18 dakika arasında değişiklik gösterir. Dolayısıyla kişi sofradan 20 dakikadan önce kalkarsa tam manasıyla doygunluk hissi oluşmayacak ve kısa bir zaman sonra tekrar acıkma hissi olacak. Unutmamak gerekir ki kişinin doyması demek sadece midesinin tamamen dolması değil, aldığı besinleri güzel şekilde sindirip yapı taşlarına (aminoasit, yağ asitleri vb.) ayrılması demektir. Böylece tam bir sindirim gerçekleşmiş olur.

(Toplam 349 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.