Meyve-Sebze Nasıl Saklanır?

0

Yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde taze ve sağlıklı ürünleri kış ayına saklamak istiyoruz. Geleneksel olarak bildiğimiz uygulamaların yanında yeni denemek istediğimiz saklama şekilleri de oluyor. Ancak bozulmalar, bakteri oluşumu, besin zehirlenmelerinden de korkuyoruz. Konuyu Gıda Mühendisi Adem Can ve geleneksel gıdaları saklama uzmanı Abdullah Korun ile sizin için konuştuk. İşte sonuçlar:
Kaliteli malzemeden kaliteli ürün çıkar

Kuru gıdalar, reçeller, turşu ve konserveler, hepsinin sırrı kaliteli ürünü bulmaktan geçiyor. Sonrası ise iyi bir ustanın maharetli ellerinde saklı. Öyle kompostolar var ki kırk sene evvel yapılmış. Ancak hava almayacak şekilde ağzı kapatıldığı için yıllarca bozulmadan dağılmadan ilk günkü tazeliğini koruyabiliyor.

En eski saklama yöntemi: Turşu yapma

İnsanların gıda maddelerini uzun süre saklayabilmek ve az ya da hiç bulunmadıkları yer ve dönemlerde, bu ürünlerden yararlanabilmek için geliştirdikleri yöntemlerin içinde en eskilerinden birisi turşudur.

Osmanlı mutfağında turşu yapmak bir gelenektir. Günümüzde ise hazır turşular yapılıyor. Maalesef üç beş tane yediğinizde dişleriniz kamaşıyor. Turşu evde nasıl yapılıyorsa öyle yapıldığında çok güzel tat verir. Dişleriniz kamaşmaz ve rahatlıkla bol bol yiyebilirsiniz.

Sanayi ürünü hazır turşular

Hazır turşularda katkı maddeleri kullanıldığı için bir yıldan fazla dayanabiliyor. Ancak katkı maddeleri, insan sağlığına zararlı olduğu halde insanlar gidip alabiliyorlar. Sanayi mamulü turşular evde yapılan turşunun lezzetini asla veremez.

Turşu kapları

Osmanlı zamanında topraktan kaplar vardı. Yakın zamana kadar da toprak kaplar kullanılırdı. Günümüzde ise plastik kap ve cam kavanozlar daha çok kullanılıyor. Evlerde turşu kapları ailenin nüfusuna göre ayarlanmalı, turşu kabı açıldığında bir hafta içinde bitecek şekilde yapılmalıdır. Büyük kaptakiler geç biteceği için ister istemez tadında bozulmalar olur.

Turşu 1 yıl içerisinde bitirilmeli

Turşu kolay kolay bozulmaz. Ancak çok sıcak yerde kalırsa, uzun süre bekletilirse ve içine atılan tuz ayarlı atılmamışsa, çabuk bozulur. Hafif serin yerde durduğu zaman lezzetini bir yıl kadar koruyabilir. Turşu için bekleme süresi vermek pek uygun değildir. Ancak, turşu 15-20 gün içerisinde yenilecek kıvama gelmektedir. Ne kadar erken yenilirse o kadar lezzetli olur. Ortalama bir yıl içerisinde bitirilmesi sağlık açısından isabetli bir tercih olacaktır.

Sebzeleri uzun zaman saklamanın yöntemi: Konserve

Konservenin turşudan farkı kaynatılmasıdır. Dipfriz denilen aletin çıkması konserve, şerbet ve turşu yapımını azalttı. Çünkü insanlar artık malzemelerini orda muhafaza ediliyorlar.

Konserve nasıl yapılır?

Lahana çıktığı zaman onu mevsiminde depolamak gerekir, çünkü her zaman bulunmaz. Her zaman dolmalık lahana da bulunmaz, o lahanayı haşlayıp torbalara koyduktan sonra vakumlayıp dolaba koymak gerekir. Dolmalık lahananın mevsimi geçtiği zaman, onu dolaptan çıkarıp zeytinyağlı dolma yapabilirsiniz.

Enginar konservesi tarifi

Evvela enginar haşlanır. Yarım saat kadar kaynatılır. Daha sonra sıcak suyu dökülür, yerine soğuk su eklenir. Enginarlar tek tek kavanozun içine dizilir. Üzerine limonlu su konulduktan sonra, ağzı kapatılır. 100 /115 derecede aşağı yukarı bir buçuk saate yakın kaynatılır. içindeki hava dışarı atılarak sterilize edilir. Soğuduktan sonra dolaba konulur.

Konserve yaparken dikkat!

Kaynatırken malzemenin tamamı suyun içine koyulur. Etrafı tamamen su olunca içindeki havayı dışarı atması sağlanır. içerisinde hava kalmaması için bu işlem yapılır. Hava kalırsa iki üç gün veya bir hafta sonra dibe çöker, su üste çıkar ve bozulabilir. Onun için bunlara son derece dikkat etmek lazım ki hem emek hem de nimet boşuna gitmesin. Konservelerin suyunda bir bulanıklık görülürse bu bozulmaya başladığının işaretidir. Bu yüzden tadının bozulmaması için en kısa zamanda yenmelidir.

(Toplam 382 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.