Migren mi, Gerilim Tipi Baş Ağrısı mı?

0

Her insan muhakkak bir dönem baş ağrısı yaşamıştır. Kendiliğinden geçen hafif baş ağrıları olduğu gibi, ağır seyreden, uzun süren, tekrarlayan baş ağrıları vardır ki, ciddiye alınmalıdır. Baş ağrılarının %90’nını teşkil eden, migren ve gerilim tipi baş ağrılarının farkını önceden bilmek gerekiyor.

Baş ağrısı hemen herkesin sıkça yaşadığı bir durum olmakla birlikte, ağrının ani ve şiddetli olması, ciddi bir hastalığın habercisi olma ihtimalini artırmaktadır. Daha önceki baş ağrılarına göre farklı ve şiddetli, bir tazyik, adeta bir patlama diye tanımlayacağımız tarzda baş ağrıyorsa, tehlikeli olabilir, bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.

Sürekli ağrılarda ikinci bir sebep olup olmadığı araştırılmalıdır. Daha önce periyodik gelen ağrıları olan hastalarda, ağrılar süreklilik kazanmışsa psikolojik sebepler düşünülmelidir.

Baş ağrısına, stres, miyopi, astigmat gibi göz hastalıkları, burun tıkanıklığı, sinüzit ve diş hastalıklarının sebep olacağı unutulmamalıdır. Bunlardan başka, yüksek tansiyon, kan şekeri düşüklüğü, hormonal değişiklikler, migren, baş-boyun kaslarının spazmından kaynaklı baş ağrıları olabileceği gibi, beyin damarları anevrizması, beyin tümörleri, menenjit, ensefalit gibi beyinle ilgili hastalıklar da ciddi baş ağrıları yapmaktadır.

Baş ağrıları içinde, % 90 gibi gibi yüksek bir oranda görülen migren ve gerilim tipi baş ağrılarını birbirinden ayırmak gerekir.

Migren tedavisinde dikkat edilecek hususlar

Tedavideki hedef, migren atağını(krizini) artıran faktörleri ortadan kaldırmak, sinir sistemindeki hassasiyeti ve ağrı sırasında ortaya çıkan damar ve damar çevresindeki olayları baskılamaktır. Temel tedavi, koruyucu ve atak tedavisi olmak üzere ikiye ayrılır. Eğer hastanın ağrıları ayda bir iki kez görülüyorsa sadece atak sırasında tedavi önerilir. Ağrı tedavisinde basit ağrı kesiciler, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, ergotaminli ilaçlar ve triptanlar kullanılır.

Ağrı kesici ve ergotaminli ilaçlar sık kullanıldığı takdirde ağrıyı sürekli hale getirir ve bazen yan etkilere yol açabilir. Atak sırasındaki bulantı ve kusma için de antiemetik ilaçlar verilir. Ağrı kesiciler atağın başında alınmalıdır. Emilimi hızlandırmak için, bulantıyı önleyici ilacın ağrı kesiciden önce alınması gerekir.

Migren atağı önlenebilir mi?

Baş ağrısı atağı bir ay içinde 4’ten fazla ise, sadece atak sırasında değil, migren atağını önlemeye yönelik ilaçları da kullanmak gerekir. Hastalığın şiddeti ve hastanın genel durumuna göre, bir grup ilaç her gün düzenli olarak alınmalıdır. Ancak, ağrı kesicilerin er gün alınması tavsiye edilmemektedir.

Migrenin sebebi ve ortaya çıkaran faktörler

Genetik olarak bazı hastalıklarda olduğu gibi, migrene de eğilimli kişilerde, hem biyolojik, hem de bazı çevresel faktörler, beyinde bir aktivasyona sebep olurlar. Buna bağlı olarak, beyinde bazı kimyasal maddelerin salgılanması ve beyin damarlarının genişlemesiyle sinirler uyarılır ve baş ağrısı başlar.

Migrenden sorumlu belli başlı faktörler;

 • Devamlı ve yüksek gürültülü ortam
 • Yükseklik değişiklikleri
 • Hava kirliliği, sigara dumanı
 • Parlak veya titreyen ışıklı ortam
 • Parfüm kokusu, kuvvetli diğer kokular ve kimyasal maddeler
 • Sıcaklık, nem, basınç, rüzgar(lodos) gibi hava durumundaki değişiklikler
 • Mevsim değişiklikleri (sonbahar ve ilkbaharda daha fazla migren atağı)
 • Açlık ve öğün atlamak
 • Uyku düzenindeki bozukluklar, normalden az veya fazla uyumak.
 • Uçak yolculukları
 • Doğum kontrol hapları gibi bazı hormonal ilaçlar
 • Kadınlarda hormonal değişiklikler
 • Bazı yiyecek ve içecekler (çikolata, kuruyemiş, asitli içecekler)
(Toplam 391 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.