Vazgeçersen Kilo Veremezsin

0

Diyet bir yolculuktur. Sabır ve kararlılık ister. Bu yolculukta karşınıza engeller çıkar. Bu engelleri aşar ve yolunuza devam ederseniz ipi göğüslersiniz.

 Diyet yapmak, kilo vermek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Kurallara göre sabırla devam ederseniz başarı yakındır. Diyetin başlangıcında kişide doğal bir heyecan olur. Bir hafta boyunca diyet yapıp da tartıda beklediği sonucu göremeyince, o ilk heyecan yerini karamsarlığa bırakabilir. Ancak diyet yapan kişi, bu ilk hafta başarısızlığına aldırmayıp diyetine devam ederse o zaman sonuç almaya başlar. Kırıkkale’deki danışanım Çiğdem Hanım’ın hikâyesi bu durumu anlatan farklı bir örnekti.

2013 yılında geçirdiği trafik kazası sonrası omurilik hasarına bağlı kısmı felç yaşıyor. Tedavi sürecinde hareketsizlik ve kortizol iğneleri nedeniyle kilo alıyor. Tedavisi doktorların tahmin edemediği şekilde iyiye gidiyor. Şimdi hafif adımlar atıyor.

Geçtiğimiz ay tedavi sürecinde aldığı kiloları nedeniyle diyetisyene başvurdu. Gerekli kan tahlilleri istendi. Kullandığı ilaçları ve hastalıklarını incelendi. Beslenme alışkanlıkları, çalışma saatleri, kan değerleri gibi durumlar göz önünde bulundurarak diyet programı hazırlandı. Diyetin başlangıcında tereddüt vardı: “Acaba bu rahatsızlığıma rağmen kilo verebilir miyim?” diye.

Fiziksel aktivitesinin az olduğu stresli bir dönemde heyecanla diyete başladı.  Diyetin ilk günleri başarılı geçti. 7 gün sonra tartı günü geldi. Başarılı bir sonuç almayı bekledi. Ama olmadı. Üstelik sonuç başlangıç kilosundan 500 gram da fazla çıktı. Besin tüketim kaydı formu incelendi. Sadece iki-üç beslenme yanlışı vardı. Buna rağmen kilo verememişti.

Diyetin ilk günlerindeki heyecanı yerini üzüntüye ve karamsarlığa bıraktı. “Olmayacak galiba” dedi. Vazgeçmeyi, diyeti yarıda bırakmayı düşün. Herkesin aynı hızda kilo veremeyebileceğini anlattım. Daha yolun başında olduğumuzu ve diyete devam ederse sonuç alacağı söyledim. Kendine olan güvenini tekrar kazandı ve ikinci haftaya başladı. İkinci haftanın sonunda 1.3 kg hafifledi. Diğer hafta 1.2 kg daha hafifledi. Şimdi, daha dengeli besleniyor, kontrollü bir şekilde diyetine devam ediyor. Eğer ilk hafta sonunda vazgeçseydi, başlangıç kilosuyla yaşamına devam edecekti.

Diyet yapanlar başarısız olmak istiyorsa, tartıda sonuç alamadığı gün diyeti bıraksınlar. Diyette başarılı olmanın sırrı; sarsılmaz bir irade ve sabırdır. Günümüzde insanlar fazla kilolarından hızlıca kurtulmak istiyor. Özellikle de diyete yeni başlayanlar ilk haftanın sonunda tartıda başarısını görmek istiyor. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Kişinin başlangıç kilosu, hormon seviyeleri, duygu durumu bile ilk hafta tartı sonucu üzerinde etkilidir. Vazgeçmekle devam etmek arasında kaldığınız o ince çizgide seçiminizi sağlığınız için yaptığınız zaman kazanan siz olacaksınız.

Sonuç: Diyette en kolay yol: “Vazgeçmek.” Diyete başlamadan önce amacınızı belirleyin. Neden kilo vermek istiyorsunuz? Kaç kilo vermek istiyorsunuz? Bu kiloyu ne kadar zamanda verebilirsiniz? Bu soruları bir uzmandan yardım alarak çözün. Diyet yolculuğunda mükemmel bir oyuncu olmanıza gerek yok. Sizin ihtiyacınız olan; sabır ve kararlılıktır. Sabırsızlığı yenmek ve istikrarlı kilo vermeyi sağlamak için, diyeti bir yarış olarak görmeyi bırakmak, onun yerine bir macera olarak görmek gerekir. Bu, endişeleri azaltır ve yeni beslenme alışkanlıklarının hayata girmesine yardım eder. Böylece diyetten sonuç almaya başlarsınız. En ufak bir engelde vazgeçmezseniz kazanan siz olursunuz. Sağlığınız için mücadele etmekten vazgeçmeyin.

(Toplam 305 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.