Yemekte Çare: Hazmı Kolaylaştırmak

2

Mide ve bağırsak bir enerji santrali, kimya fabrikası, bir atık istasyonu. Mide, insan hayatını devam ettirebilmesi için mükemmel bir atölye gibi çalışır. İhtiyaç duyulan bütün enerjimizin üretilmesi için aracılık yaparken diğer yandan vücudun korunması için savunma mekanizmamızı da hazır eder. Bir insan, ömrü boyunca 30 ton yemek yiyor. İnsan vücudu hastalanmamak üzere tasarlanmıştır. Ama fıtrata uygun şekilde yiyip içme alışkanlığından vazgeçen insan âdeta onu kendi alışkanlıklarıyla zorla hasta eder.

Vücudumuz bir makine misali sürekli çalışmaktadır. Bu zorlu çalışmanın elbette ki belli kuralları olacaktır. Ispanağın yoğurtla yenilmesi yazısız bir kural haline dönüşmüştür sanki sofralarımızda. Oysaki bir demir deposu olan ıspanağa, kalsiyum kaynağı olan yoğurdu koyduğumuzda aslında bir kural ihlali yaptığımız söylenebilir. Şöyle ki kalsiyum demirin vücudumuzda kullanılmasını engelleyen bir role sahiptir. Aynı şeyi bebeklerimize yaptığımız pekmez ve peynir karışımlı mamalar için de söyleyebiliriz. Evimize aldığımız makinenin kullanma kılavuzunu teferruatına kadar okuyoruz; ancak vücudumuz için aynı itinayı gösteriyor muyuz?

Hazmetmede çay içmenin vakti

Sindirim sistemimizin sağlığına zarar veren alışkanlıkların başında şüphesiz ki düzensiz beslenme gelmektedir. Bunun yanı sıra besinleri çok sıcak ya da çok soğuk yemek, yiyecekleri yeterince çiğnemeden yutmak, lifli besinleri az yemek, gereğinden fazla yemek yemek, aşırı yağlı acılı, baharatlı ve ekşi yemeklere yer vermek, spor yapmamak ve tabi ki alkol ve sigara kullanmak hazmı/sindirimi zorlaştıran en önemli sebeplerdendir.

Örneğin; yemekten hemen sonra sindirim sistemine giden kan artacağı için sigarada bulunan zararlı kimyasallar daha çok emilecektir. Bu da karaciğer, beyin ve kan damarları gibi önemli organlara zarar verecektir. Yemekten hemen sonra içilen çay, besinlerdeki proteinin sindirilmesini engelleyen çok miktarda asit içerdiğinden, çayı yemekten bir saat sonra içmek sindirim açısından daha faydalıdır. Yemek yedikten sonra hemen yatmak çeşitli hazımsızlıklara sebep olacaktır. Örneğin; yemekten sonra hemen yatıldığında mide üzerindeki kapakçık açılacak dolayısıyla asit yemek borusuna geri kaçarak yemek borusuna zarar verecektir. Alkol kullananlar, sürekli hazımsızlıktan şikâyetçidir. Yani yediklerini sindiremezler. Zira alkol, yemeklerin sindirim için gerekli olan enzimlerin etkisini baltalar.

Hoşaf ve komposto olmadan olmaz

Kolay hazım için birçok pratik tarifler vardır. Osmanlı mutfağından gelen hoşaf ve kompostolar günümüzde başlangıç olarak ya da çikolatadan yapılan ağır bir tatlı yanında hafifletici olarak kullanılmakta ve sindirim sistemine yardımcı olmaktadır. Peygamber Efendimiz’in sünnetinde olduğu gibi sofradan doymadan kalkmak sindirim konusunda kendimize yapacağımız en büyük iyilik olur aslında. Bunun yanı sıra bir öğün içerisinde besin öğelerinin her birinden(protein, karbonhidrat, vitamin, mineral, su, yağ) yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmek sindirim kolaylığı sağlayacak ve vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan enerjiyi karşılayacaktır.

Zeytinyağı, kakule ve zencefil

Hazımsızlık için zeytinyağı ilk sıralarda yer almaktadır. Peygamber Efendimiz ‘in, “Zeytinyağını yiyiniz ve onunla yağlanınız. Zira o mübarek bir ağaçtan çıkmaktadır.”sözü bu besin maddesinin ne kadar faydalı olduğuna işarettir. Zeytinyağının yanı sıra son günlerin en çok konuşulan ve aranan ürünü haline gelmeye başlayan kakule bitkisi sindirim sisteminin rahatlamasını sağlaması yanında hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle ortaya çıkmaktadır.

Birçok faydası bulunan bu bitki dünya üzerinde çok az miktarda ve çok az ülkede yetiştirildiği için aslında birçok kişi tarafından tanınmamakta ve bilinmemektedir. Günümüzde ise yeni yeni birçok kişi tarafından tanınmaya başlamıştır. Yıllardan beri Hindistan’da, Orta Doğu’da ve çeşitli Arap ülkelerinde kullanılan bu leziz bitkinin sağlık açısından binlerce yıldır anlatılan bir şöhreti vardır. Kakulenin yanı sıra zencefil sindirime yardımcı olurken vücut sıcaklığını yükseltir ve yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık %20 oranından arttırır.

Son olarak yaşam kaynağımız olan suyu günde en az 8 bardak içmek, toksinlerin ve metabolize edilen yağın vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı oluyor.

(Toplam 922 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

2 yorum

  1. Arif tuncay -

    Verdiğiniz bilgilerden ötürü çok müteşekkir olduğumu ifade etmekle beraber bahsettiğiniz kakule ve zencefil gibi zannedersem kurugillerden olan bitkilerin kullanımına da dair bir yazı rica ediyorum.tekrar teşekkürler

  2. Hakan Altunyurt -

    İstekleriniz yayın kuruluna iletilecektir değerli okurumuz. İlginiz için teşekkürler.

Fikrinizi Belirtin.