Sağlıklı Hayat

1 Erik 1 Elma Hesabını Yapmadan Alma

Dağ meyvesi acı da olsa devadır” diye bir atasözümüz var.

Meyveler hayatınızda ne kadar yer tutuyor bilemeyiz ama Türkiye de bir yılda 40 milyon tonun üzerinde meyve üretilirken bunun 10 milyon tonu çöpe atılıyor. Bunların yarısı ise sağlam yani soyulmamış, çürümemiş meyveler. Meyvelerin bu kadar fazla çöpe atılmasının sebeplerinin başında meyve seçimi geliyor. Yetiştirme, toplama, depolama alanlarının tamamı iyi bir meyve seçimi için başlı başına ciddi aşamalar olsa da manavda tezgah başında bizlere çok iş düştüğü de unutulmamalı.
Meyve alırken dikkat edeceğiniz en önemli husus, tazeliği bozulmadan tüketebileceğiniz miktarı iyi belirlemektir. Hesaplamadan yapılan alış verişlerin neticesinde tonlarca gıda çöpe gidiyor. Uzmanlar meyve ve sebzelerin tazeliğini uzun bir süre devam ettirebilmesinin en önemli sebebinin saklama koşullarının yanında sebze ve meyvenin seçimine bağlı olduğunu belirtiyorlar. Meyve ve sebzelerin tazeliğini, kalitesini dışarıdan bakarak anlamak mümkün olsa da mevsiminde alınmayan ürünler de aldatıcı olabiliyor.

Şeftali: Mayıs ayından önce tercih edilmemelidir. Ağzı kapalı, çekirdeğinden kolayca ayrılabilenler tercih edilmelidir. Koyu renkli ve yumuşak olanlar lezzet yönünden yanılmanızı engeller.

Yeşil erik: Yazın ilk günlerinde bulabildiğimiz bir meyvedir. Mart ayının ortalarında karşımıza çıkar. Sert olan, yukarıdan bırakıldığında çatlayan ve üzerinde siyah noktacıkların olmadığı erikler tercih edilmelidir.

Domates: Ekim ayından Mayıs ayına kadar, çekirdeksiz ve içi çok sulu olanlar tercih edilmemelidir. Ağır, kırmızı ve kabuğu ince olanı tercih edilmeli. Lezzetli domates, güneşte olgunlaşan ve yaz aylarında toplanan domatestir. Olgun ve iyi domatesin tepe kısmının çevresinde hafif yeşil çizgiler olur.

Üzüm: Sapı yeşil ve rengini almış olanlar tercih edilmeli. Beyaz üzüm biraz sarımsı görünmeli, siyah üzüm de simsiyah olmalıdır.
Kayısı: Sert, kırmızı olan ve ele alındığında ağırlığı hissedilenleri tercih edilmelidir.

Salatalık: Nisan ayının ortalarına kadar, şekli bozuk, gerekenden daha büyük, çekirdeksiz olanlar tercih edilmemelidir. İyisi kısa, parlak ve kalem gibi dümdüz olur. Ne kadar büyürse o kadar yumuşar, tatsızlaşır. Sapı yeşilse salatalık tazedir.

Çilek: Düzgün görünümü,yaprağının altı yeşil olanlar tercih edilmeli. Çileğin güneşte az duranı makbuldür.

Patlıcan: Kasım ayının başından Mayıs ayının ortalarına kadar tercih edilmemeli. Simsiyah, parlak olmalı, tutulduğunda ele renk vermemeli ve belli bir yumuşaklığı olmalıdır. Dışa renk vereni ilaçlı olabilir.

Karpuz: Parlak ve ağır olanlar tercih edilmeli. Sararmış karpuzlar güneşte çok kalmıştır ve çürümeye yüz tutmuştur.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı