Aile ÖzelGıda AnalizRöportajSağlıklı Hayat

12 Soruda Meyve Suyu

Gıda Analiz

Meyve suyu denince akla taze meyvelerden sıkılan, yüksek vitamin değerlerine sahip içecek gelmektedir. Oysa ki endüstriyel gıda sanayi, yıllardır taze meyve sularını konsantre ürünlerden imal etmektedir?

Nedir bu konsantre?

Konsantre; hasat zamanı gelince toplanan taze meyvelerin sıkıldıktan sonra çıkan suyunun ısıtılıp buharlaştırılmasıyla yapılır. Konsantreler hiçbir koruyucu ve benzeri katkı maddesi içermeyen, tamamen doğaldırlar. Konsantreler meyve suyu sektörü başta olmak üzere şeker, sakız, dondurma, reçel gibi birçok mamulün üretiminde de kullanılmaktadır.

Meyve suyu gerçekten doğal mıdır?

Meyve suyunun içindeki doğal meyve oranı %100’ü bulmaktadır. Ancak ambalaja giren meyve suları için aynı ifadeyi kullanmak çok mümkün değildir. Doğal meyvelerden özellikle portakal, üzüm ve elmadan elde edilebilen meyve suyu, farklı oranlarda kalmakta hatta bazen sadece meyvenin renk, tat ve kokusunu taşımaktadır.

Meyve nektarı nasıl elde ediliyor?

Meyve nektarı, konsantreye az da olsa su ilave edilerek üretilmektedir. Nektarın içinde en az %25-50 oranında doğal meyve konsantresi bulunmaktadır. Şeftali, kayısı gibi meyvelerin suları koyu kıvamlı olduğu için bu meyvelerden nektar üretilememektedir.

Meyveli içeceklerin konsantre oranı yüzde kaçtır?

Meyve suyu, meyve püresi ve meyve konsantresinden elde edilen; su, şeker ve belirli aroma maddeleri eklenerek hazırlanan bir içecektir. İçinde en az % 10 oranında doğal meyve konsantresi bulunmaktadır.

Raflardaki meyve suları nasıl imal edilmektedir?

Büyük alışveriş merkezleri ve marketlerin raflarında yer alan meyve suları konsantreden elde edilmektedir. Taze sıkılan meyve sularından elde edilen konsantreler içecek dolum fabrikalarına gider, suyla sadeleştirilerek meyve nektarı elde edilir. Şeker ve asit ilave edilerek içilebilir kıvama getirilen meyve suyu ambalajlanır ve raflardaki yerlerini alır.

Ambalaja giren meyve suyu %100 doğal mıdır?

Her meyvenin hasat edilme vakti farklıdır. Bu yüzden her mevsim her meyveyi bulabilmek mümkün değildir. İnsanlara her daim meyve suyunu ulaştırmak için mevsimindeki meyveler konsantre haline getirilmektedir. Konsantre haline getirilen meyve suları ihtiyaca göre belirli miktarda kimyasallar ve su ilave dilerek satışa sunulmaktadır. Dolayısıyla ambalajlı meyve suları %100 doğal değildir.

Meyve suyunun içinde doğal vitaminler yer alıyor mu?

Meyve suyunun, meyvenin tabiatından gelen vitamin değerlerini içereceği algısı genel olarak hâsıl olsa da gerçek burada da farklıdır. Zira ısıl işlemler sebebiyle vitamin değerleri zafiyete uğramakta olup meyve sularına vitamin takviyesi, kimyasal maddeler ile yapılmaktadır. Ancak bu durum, kutu üzerindeki bilgilendirmede ve tanıtım aşamasında rahatlıkla görülememektedir.

Meyve sularına şeker ilave ediliyor mu? Ediliyorsa şeker yerine früktoz şurubu, sakarin, aspartam gibi tatlandırıcıların kullanılma ihtimali var mı?

Meyve sularının içerisine içimi kolaylaştırmak ve yumuşak bir tat vermek için asit ve şeker ilave edilmektedir. %100 diye tabir edilen yoğun konsantreli meyve sularında şeker ilave edilmediği ambalajda belirtilse de C vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla sitrik asit takviyesi mutlaka yapılmaktadır.

Meyve sularına alkol ekleniyor mu?

Gazlı içeceklerde meyve esansının inceltilmesi ve endüstriyel kullanıma hazır hale getirilmesi işlemlerinde etil alkol kullanılmaktadır. Ancak konsantre yerine doğal meyveden elde edilen üretim yerlerindeki meyve suyu proseslerinde, alkol ilavesi yapılmamaktadır. Konsantreden meyve suyu elde edilen fabrikalarda alternatif yöntemler olsa da markaların hangi ekol ile üretim yaptıklarını beyan etmeleri gerekmektedir.

Meyve sularında bağımlılık yapan katkı maddelerinin kullanılma ihtimali var mıdır?

Meyve suyunda bağımlılık yapan madde olup olmadığı etiket beyanlarında
belirtilmemektedir. Burada bağımlılıktan ziyade meyve suyuna katılan şeker, früktoz şekeri, endüstriyel modifiye, nişasta bazlı şeker gibi maddeler ile içenin doyma duygusu ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bu da tüketimi arttırmakta dolayısıyla üretim ve kazancın arttırılması amaçlanmaktadır.

Meyvelerin kabuklarındaki tarımsal ilaçların meyve suyuna geçme ihtimali var mıdır?

Doğal meyveden, konsantre üretilen fabrikalarda ya da direkt olarak doğal meyvenin kendisinden meyve suyu elde edilen fabrikalarda, ön yıkama işlemi gerçekleştiriliyor. Ancak bu işlem tarım ilaçlarının kalıntılarının tamamen giderilmesini sağlayacak kadar güçlü bir yöntem değildir.

Su yerine meyve suyu içilebilir mi?

Diyet yapan insanlara günde 2 litre su içmeleri tavsiye ediliyor. Bu zaten doğru değildir zaten onlar günlük 2 litre suyu içemedikleri için meyve suyu içsek aynı neticeyi alır mıyız diyorlar. Meyve suyu saf suyun yerini asla doldurmamaktadır. Meyve suyu hali hazırda bir gıda maddesidir. Her ne kadar meyve suyu vücudun su ihtiyacını bir nebze giderebilse de içme suyu ihtiyacını tamamen karşılayamamaktadır.

Ambalaja giren bir gıda maddesinin tazeliği ve doğallığı elbette ki tartışmaya açıktır. Bu şekilde satılan meyve sularının içerisinde früktoz başta olmak üzere bol miktarda kimyasal madde bulunmaktadır. Früktoz kan şekerinin yükselmesine, pankreas ve böbreklerin yorulmasına sebep olan bir maddedir.

Bu yüzden ambalajlı meyve suları yerine meyvenin kendisini yemek sağlık açısından daha akıllıca olacaktır. Çünkü meyvelerin içerisindeki posa ve lifler, şekerin kana karışmasını engellemektedirler.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı