Eğitim

Eğitimde Ezber Nasıl Bozulur?

Yapılandırmacı eğitim sistemi nedir? Günümüz insanının çok yönlü ihtiyaçlarına cevap veriyor mu?
Eğitimciler sistemi ne kadar anladı ve ne kadar uygulayabiliyorlar?

Sizin de merak ettiğiniz bu soruları 2005 yılından beri uygulanan sistemi kuruluş aşamasından beri takip eden konunun uzmanı Boğazhisar Eğitim Kurumları Müdürü Bilal GEZER’le konuştuk.

Yapılandırmacı eğitim anlayışı nedir?

Yapılandırmacı eğitim modeli, bilginin hazır olarak aktarıldığı ezberci yapıya karşı, çocuğun hayat deneyimlerinden yola çıkarakbilgiye kendisinin ulaşmasını hedefliyor. Ayrıca var olan bilgileriyle öncekiler arasında münasebet kurarak yeni bilgiler inşa ettiği bir anlayışı ortaya koyuyor.

Yeni müfredatla, öğrencilerin bilgi hamalı olmaları yerine, temel becerilere ve istenen kişisel niteliklere sahip insanlar olarak yetişmeleri ve hayatta kullanabilecekleri bilgilere ulaşmaları hedeflenmiştir. Bu beceriler ise, iletişim, girişimcilik, problem çözme, araştırma, sıra dışı ve üretken düşünme, öz denetim diye sıralanabilir. Bununla birlikte sorumluluk duygusu, yardımseverlik, adalet duygusu, sabır, saygı, takım ruhu, özgüven, doğruluk, planlı olmak vb. kişilik özelliklerine sahip olmaları da planlanmıştır. Bu sonuçları alabilmek için öğretmen ve öğrencilere ne gibi roller düşüyor?

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı