Bir Ülke

AB ve NATO’nun Ev Sahibi: Belçika

Gittiğiniz şehirleri veya ülkeleri fotoğraflamak, hayatlarını gözleyip anlamaya çalışmak seyahat maksatlarının başında gelir. Belçika’yı baştan sona gezip gördüğünüzde bir şey dikkatinizi çeker: Flemenk, Fransız ve Alman karışımı, ara bir kültürdür Belçika.

Belçika’da yaygın olarak üç dil (Flemenkçe, Fransızca, Almanca) kullanılır. Üç ayrı milleti (Flemenkler, Valonlar, Almanlar) barındıran bu ülke üç ayrı federal bölgeye (Flaman, Valon, Başkent Brüksel) ayrılmıştır. 11 milyonluk nüfusuyla Belçika, Germen dünyası ile Latin dünyası arasında federal bir ülkedir. NATO ve AB kurucu üyelerinden olan Belçika, bu önemli uluslararası organizasyonların merkezinde yer almaktadır. Kuzeyinde Hollanda, doğusunda Almanya ve batısında Fransa olmak üzere üç sınır komşusu vardır.

Rahatına düşkün Belçika halkı

Belçika toplam nüfusu 11 milyon. Başkent Brüksel 1 milyondan fazla nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri. Brüksel’i sırasıyla 500 bin nüfusuyla Antwerp ve 250 bin nüfusuyla Gent şehirleri takip eder. Belçikalılar basit ve sade bir hayatı seviyorlar. Halk genellikle bisiklet yarışı, spor gibi faaliyetlere düşkündürler. Belçika halkı, büyük kültürlerin arasında kalmış küçük kültürlerinden dolayı arada kalmış izlenimi veriyorlar. Dillerinde Almanca, İngilizce ve Fransızcanın tesirleri apaçık görülüyor.

İki meşhur park

Brüksel’de gezdiğimiz yerler arasında iki yer oldukça ilgimizi çekti. Birisi, Belçika’nın en önemli parklarından olan Cinquantenaire Parkı. Belçika’nın istiklalinin 50. yılı anısına, 1880 yılında yapılmış park, 30.000 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş. Parkta bahçeler, gölcükler, şelaleler, bitki çeşitleri ve değerli eserler bulunuyor.

Diğer yer ise, bizdeki Miniatürk’ü hatırlatan yaklaşık 350 minyatür eserin sergilendiği Mini Europe. Parkta bir lunapark, su parkı ve Atomium da görülebilir. Park içerisinde Eyfel Kulesi, Vezüv Yanardağı, Big Ben, Grand Place gibi meşhur yerlerin minyatürleri sergilenmekte. 1989 yılında Belçika Hükümeti’nin desteği ile Prens Philip tarafından açılan parkın üstü açık. Fakat eserler kar, yağmur gibi tabii durumlara karşı dayanıklı şekilde yapılmış.

Belçika’nın gündeminde federal yapı

Ülkede “Ulusal marş” ve “Bayrak” gibi kavramlar giderek anlamını yitirmeye başlamış, “Belçikalı” kavramı yerini giderek “Flaman, Valon, Brükselli” kavramlarına bırakmıştır. Belçika’nın devlet yapısı kantonlara (eyalet) ayrılmamıştır. Fakat giderek bu bölgelerin statülerinin değiştirileceği ve federal yapıya geçileceği konuşulmaktadır.

Belçika’da üniversite eğitimi

Belçika’da üniversite eğitimi üç kademeye ayrılıyor; ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenim. iki veya üç yıl süreli üniversite eğitimi, yükseköğretime geçiş hakkı veren lise diploması olan bütün öğrencilere açık. Bu eğitim kademesinde genel ve bölümle ilgili fen ve beşeri bilimlere giriş dersleri veriliyor.

ikinci kademede ise ilk kademedeki 2-3 yıllık eğitimin üzerine en az 2 en çok 4 yıllık üniversite öğrenimini takiben alanlara göre öğretmen, mühendis, eczacı, doktor vb. unvanlar verilir.

Bu kademe bilimsel araştırmaya hazırlık olmak üzere hem uygulamalı hem de teorik çalışmaları da kapsar. Daha sonra üniversite öğreniminden lisans derecesi alanlara üçüncü kademe eğitimi, yani mastır eğitimi sunulur.

bruksel

Avrupa’nın başkenti Brüksel

Avrupa birliği ve NATO’nun genel merkezlerine ev sahipliği yapan Brüksel, “Avrupa’nın başkenti” olarak görülmektedir. Brüksel kozmopolit bir şehirdir. 80’in üzerinde müze, sayısız tarihi eser ile önemli bir kültür turizmi merkezidir.

Belçika’da ilk Türkler

ilk göç 1960 yılında başlarken 1964 yılında Türkiye-Belçika arasında imzalanan anlaşmayla Türk göçmenleri artmıştır. 2014 yılında “Türk göçünün 50. Yılı” kutlanmıştır. Devletin verdiği birçok sosyal imkân ve işsizlik maaşı büyük bir fırsat olarak görülmüştür.

Ülkede Türk nüfusu hiç de küçümsenmeyecek sayıda. Türk nüfusun çoğunluğu Afyon Emirdağ çevresi ve Ardahan Posof’tan olduğu için bazı Belçikalılar Türkiye’nin başkentinin Emirdağ olduğunu zannediyor.

Daha Fazla Göster

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı