Sağlıklı Hayat

Ağız Kokusu Sadece Sağlık Değil

Ağız kokusu iki çeşittir; patolojik ve fizyolojik. Patolojik ağız kokusunun %90 sebebi ağız içi problemlerdir. Bunlar dişlerde bulunan çürükler, diş eti hastalıkları, ağız içi enfeksiyon ve apseler, ağız kuruluğu, ağız kanserleri, eskimiş protezler, dil yüzeyinde biriken pas gibi rahatsızlıklardır. %10’u ise ağız dışı; üst ve alt solunum sistemi rahatsızlıkları, gastrointestinal sistem (mide bağırsak), kronik böbrek yetmezliği, diyabet, bazı ilaçlar, yemek borusu ve karaciğer gibi hastalıklardan kaynaklanır.

Ağız kokusunun fizyolojik sebepleri açlık, kötü ağız hijyeni, sigara, yüksek protein içerikli gıdalar, soğan, sarımsak, turp gibi besinler, kahve ve bazı baharatlardır.
Ağız kokusunun sebebi belirlendikten sonra ilgili hekime muhakkak gidilmelidir. Bu ayrımın yapılması için öncelikle diş hekimi kontrolüne müracaat edilebilir. Sonrasında ilgili hekimlerle tedavi sürecine girilmelidir.

Evde yapılabilecekler

Her şeyden önce sağlıklı dişler ve ferah bir ağız için evde yapabilecekler; ağız hijyenine dikkat etmek, dişi ve dili fırçalamak, dişlerin ara yüzeylerine ulaşabilmek için diş ipi kullanmaktır. Dil temizliği için özel olarak üretilen ürünlerden faydalanılabilir. Diş fırçalama işleminden sonra, “dil temizleyici” ile dilin üzerindeki besin artığını temizlemek gerekir.

Ağız kokusu nane, karanfil, adaçayı, kekik gibi baharatlar yardımıyla geçici olarak baskılanabilir. Ancak altında yatan sebep bulunmadan sadece baskılama yoluna gidilmesi, var olan problemlerin daha da ilerlemesine sebep olabilir.

Bunun yanında ağız kokusu sadece sağlıkla alakalı bir konu değildir. Onun sosyal ve dini yönü de vardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Sararmış dişler ve kötü kokulu ağız ile yanıma gelmeyiniz.” diye buyurmuştur.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı