EğitimKültür Sanat

Ahlaksızlık Nasıl Ortadan Kaldırılır?

 

İnsan hayatı üzerinde görünen veya görünmeyen bir çok noktanın derin manaları var. Bu derin manaları çözmek ve insana ulaşmak için tarihin her döneminde çok yoğun çalışmalar yapıldı. İşte bu çalışmalardan biri de insanın sağ kulak arkasında “sağ tempo roparietal kavşağı” denilen bölgenin keşfi ile karşımıza çıkmaktadır.

PNAS dergisinde yayımlanan bir araştırmada, Mas-sachusetts Teknoloji Enstitüsünden Liane Young ve ekibi, beyne yapılan manyetik bir tepkime ile ahlaki kararları etkileyebilmenin yolunu bulduklarını söylediler. Yaptıkları deneyde 25 kişilik gönüllü grubunun beynin bu bölümünün çalışmasını durdurarak içerisinde ahlaksız insanların da anlatıldığı bir hikaye okuttular. Hikâyede geçen kişilerin ahlakları hakkındaki sorulara, deneye katılanlar tarafından hiçbir olumsuzluğun bulunmadığını söylediler. Bu
buluşun geliştirildiği zaman insanların empati yeteneği ile oynayarak karşısındaki kişinin neye inandığına ve ne düşündüğüne bakmadan sadece o kişinin yaptığı işe odaklanıla-bileceği de iddialar arasında.

Yapılan deneyden sonra “Bilim adamları ahlaki değerleri değiştirebilirler mi?” “Bu beynin bir bölgesini uyarmakla mümkün mü?” Sorularını cevaplamak için “Ahlak nedir? Ahlaklı insanın özellikleri nelerdir? Ahlaksızlık toplum içerisinde nasıl tanımlanır? gibi sorulara cevap bulmak gerekir. Çünkü “ahlak” insan gibi ayrıntılarında çok derin manalar bulundurmaktadır. Bundan 100 yıl önce ahlaksızlık olarak kabul edilen şeyler bugün toplum tarafından teşvik ediliyorsa o zaman “o toplumun toplum hafızası üzerinde manyetik bir tepkime ile kalıcı bir değişiklik yapıldı.” mı demek gerekir?

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu