Kolay Hayat

Akıllı Tüketicinin Yol Haritası

İhtiyaç ve isteklerimizi alışveriş ile karsılarkenkontrolün kimde olduğu her daim sorgulanmalı.Tüketim alışkanlıklarının medya ve eğlence kültürü tarafından belirlenmesine izin veren tüketiciler, kontrolü başka güçlere devretmiş olur. İsraf böyle başlar.Tüketim, tıpkı üretim gibi insanoğlunun hayatını devam ettirmesi için kaçınılmaz bir fiil. Tüketimin üç temel saç ayağını ihtiyaç, istek ve talep oluşturuyor.

İhtiyaçları karşılamak için atılan ilk adım ise alışveriş. İsraf, tasarruf gibi hususları gözeterek tüketimde ve alışverişte bir denge arayanlar için bu üç kavramı açmakta yarar var. Bu yazıda, bu üç kavramın alışveriş alışkanlıklarımıza etki eden tüketim kültürü ile alakasına değinerek “şuurlu tüketici”nin kim olduğunu anlamaya çalışacağız.İhtiyaç, yokluğu açıkça hissedildiği için karşılanması mecburi olan yemek, giyinmek, ısınmak ve barınmak gibi temel gereksinimleri ifade eder.

İstek, ihtiyacımız olan mal ve hizmetleri satın almak amacıyla sergilediğimiz davranışkalıplarında kendini gösterir. İsteklerimizi karşılamak maksadıyla yaptığımız alışveriş fiilini yakinen etkileyen iki önemli faktör ise ‘şahsi özelliklerimiz’ ile ‘tüketim Kültürü’dür. Talep ise satın alma gücümüze işaret eder. Tüketici bir mala ya da hizmete ihtiyaç duyabilir, onu arzulayabilir, ancak satın alma gücü yok ise talep edemez.İşte, biz tüketicilerin ihtiyaç, istek ve talep gücü durumları, aynı zamanda birer reklam veren olan yerel ve uluslar arası üretici/satıcı firmalar tarafından an be an takip edilir.

Elde edilen sonuçlara göre üretilen yeni ürünler ve hizmetler pazarda biz tüketicilere çeşitli pazarlama yöntemleri ile sunulur. Buraya kadar her şey normal.Ancak günümüzde, rakiplerinden daha yüksek kâr elde etmeyi hedefleyen bazı dev şirketler; ihtiyaçlarımızı karşılamanın ötesine geçerek tüketim alışkanlıklarımızın ne olması gerektiğine bizzat karar vermeyi kendilerine amaç edinmiştir.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu