Eğitim

Anaokul Öncesi Eğitim

İnsanın kişiliği, zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal özellikleri, hayatının ilk 6 yılında hızla gelişir. Anne babalar bu dönemde çocukların gelişim özelliklerini tanıyıp onları desteklemeleri gerekir.

Çocuk gelişimi hakkında kitap okumak, uzmanlarla görüşüp destek almak bu alanda kendinizi yetiştirir. Bu da çocuğunuzu anaokuluna göndere-memenizin eksikliğini ortadan kaldırabilir. Bir diğer önemli hususları çocuklarınıza eğitici oyuncaklar, okul
öncesi eğitim materyaller ve kitaplar almalı ve bunları çocuklarınıza uygulamasınız. Eğitici oyunlar, çocuklarda arkadaşlık, paylaşım, kendini ifade edebilme gibi sosyal beceriler geliştirir. Boyama, kâğıtları kesip yapıştırma psikomotor gelişime etki eder. Yapboz, zekâ geliştirici oyun zihinsel gelişimleri güçlenir. Okunan masal ve hikâyelerle, tekerleme ve sayışmalarla dil gelişimleri desteklenir. Bunun yanında birinci sınıfa hazırlık açısından çocuğunuzu 6 yaşında anaokuluna göndermenizi öneririz.

Özgüven Pratikleri

Çocuklarımın özgüvenini kaybetmemeleri için kesinlikle birbirleri ile dalga geçmelerine izin vermiyorum.

Özgüveni öldüren korkular. Korkulardan kastım yanlış korkular. Korku ile saygı arasındaki farkı onlara öğretmek için ben de onlara hak ettikleri saygıyı gösteriyorum. Kesinlikle elimle ya da bir şeyle vurup korkutmuyorum. Vuran öğretmenleri de aciz olarak görüyorum. Çünkü bir öğrenciyi vurarak korkutmak artık bende başka sana verecek bir şey kalmadı demektir.

Korkunun karşısındaki en önemli duygudur güven. Onlara kendilerini değerli hissettirebilmek için, bakışlarına, gülüşlerine, sıkıntılarına duyarsız kalmamaya çalışıyorum.

Sınıfta çok nasihat vermemeye gayret gösteriyorum. Onun yerine düzenli aralıklarla tek bir konu üzerinde bir konuşma yapıp bir dönem bu konuşmamı destekleyen davranışlar gösteriyorum. Öğrencilerimden de bana paralel davranış gösterenleri cesaretlendirip özgüvenlerini arttırıyorum.

Başarısızlık ile yersizlik farklı şeylerdir. Kesinlikle başarısızlığı kendilerinden bir parça olarak durmasına izin vermiyorum. Çünkü bu onlarda yetersizlik ve acizlik sendromuna yol açar.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu