Aile Özel

Annemle Tanışıyorum

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren anne karnında başlayan gelişimi hızla devam etmektedir. Bebeğin kişiliği, zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimi yaşamın ilk altı yılında çok hızlıdır. Bu yıllar insan hayatında çok önemlidir. Bebeğinizin kişiliğinin temelleri bu yaşa kadar atılır. Daha sonrakileri bu temelin üzerine inşa ederiz.

İlk Gülme

Yeni doğmuş bebekte henüz heyecan ve duygulardan bahsedilemez. Bebeğin uyaranlar karşısında tepkisi vardır. Emerken sakin, huzurludur. Soğuk bir nesne ile dokunma ve gaz sancısı gibi haz vermeyen durumlar bebeğinizin hareketlenmesine ve ağlamasına neden olur. Anne kucağı, tatlı bir ninni ve hafifçe sallama çocuğa haz verir.

Huzurlu ve sakin bebekler gülümser. Gülümseme 6-8 haftalıkken başlar. Anne sesi bebeğin gülümsemesine neden olabilir. Mışıl mışıl uyuyan, mutlu bebekler de gülümserler. Bebeğin karşısındaki başka bir insana gülmesi ancak 2. aydan itibaren başlar.

İlk Yüzler

Bebekler 2. aydan itibaren çevreyi izlemeye, yaklaşan yüzleri seçerek dikkat etmeye başlarlar. İlk anne yüzünü tanır ve ona tepki verirler.

Duyguların bir kısmı zamanla öğrenilirken (sevgi, üzüntü gibi) bir kısmı da doğuştan itibaren vardır (öfke, kıskançlık gibi.) bebekler ihtiyaçları karşılanmadığında öfkelenirler. Anne bebeğe sert ve kızgın davrandığında, yeterince beslemediğinde, biberonu geç verdiğinde, doyduğu halde zorla yedirmeye çalıştığında, uzun süre oturtulduğunda, uzun süre yalnız bırakıldığında, aşı vurulduğunda ve canı acıtıldığında öfkelenebilirler.

İlk Korku, İlk Güven

Bebeklik döneminde yüksek ses, yalnız kalma, yabancı kişi, ani yer değişikliği, hızlı hareket, hayvanlar, tüylü oyuncaklar, karanlık oda ve asansör gibi sebepler korkuya neden olur. Bebekler büyüdükçe korkuları azalır ve farklılaşır.

Güven ve güvensizlik duygusu doğumdan itibaren başlar. Kendisini en güvende hissettiği yer anne kucağı, aile ortamıdır. 18 aylık bir
bebek, yabancı ile karşılaştığında annesinin kucağında başını göğsüne dayar, annesine koşar, yabancıdan uzaklaşır. Kendisini güvende hissettiğinde ancak yabancıya yaklaşır ve iletişim kurar. Ona gülümser ve elini uzatır.

İlk güven duygusu bebek ve anne arasında başlar. Bu da tüm yaşamın, kişiler arası iletişimin belirleyicisidir. Anne, bebek için önemli bir varlıktır. Çünkü bütün ihtiyaçlarını onunla karşılamaktadır. Bebeğinizle vakit geçirmek, oyunlar oynamak, onu tanımaya çalışmak ve duygusal gelişimini tanımaya çalışmak bebeğinizin kişilik haritasının şekillenmesinde çok önemlidir.

Onunla Konuşun

Ona hikaye, masal kitapları okuyun.

Okurken de canlandırmalar yaparak ilgisini çekin. Bırakın kitaba dokunsun, resimlerine baksın. Uzmanlar 0-6 yaş arasında kitap okunan ve kitaba alıştırılan çocukların daha sosyal ve zeka seviyelerinin daha yüksek olduklarını belirtmişlerdir.

Çok İyi Bir Kopyacıdır

Bebeklerde öğrenme erken dönemlerde başlar. Öğrenme, gördüğünü taklid etme şeklindedir. Yani model alır. İyiyi görmüşse iyiye, kötüyü görmüşse kötüye yönelir. Bu dönemde olumlu olumsuz her şeyi bebeğinize öğretebilirsiniz. Büyüdüklerinde çocuklarımızda gözlemlediğimiz olumsuz davranışların temelinde bebeklikteki menfi model olmalarımız yatmaktadır aslında. Farkında olarak veya olmayarak söylediğiniz kötü bir sözü daha sonra ondan duyabilirsiniz. Bebeğinize ve diğer aile fertlerine karşı yumuşak huylu, tatlı dilli ve nezaketli olmanız, bebeğinizin de bu şekilde davranmasını sağlayacaktır. Tabi bunun tersi de olabilir.

Nasıl ki bebek anne karnında iken yapılan sosyal ve kültürel faaliyetlere doğumdan sonra yatkınlık oluşuyorsa, ailede yapılan bir yemek duası, aile bireyleri tarafından kılınan namazlar, müspet hareketler de bebeğinizin sizi model alarak öğreneceği ilk şeyler olacaktır. Dua anında o da sizinle dua edecek, namaz kılarken o da sizinle yatıp kalkacaktır.

Dünyaya yeni gelen bebeğinizin hayata tutunması için size ihtiyacı var. O bize muhtaç, Allah’ın bize bir emaneti olan küçük bir yavru o. Emaneti iyi gözetelim, yavrularımıza örnek olalım. Hesabı var, unutmayalım. O

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu