AraştırmaKeşfet

Ararken Kaybolmayın, Aradığınızı Bulun

İnterneti otomatik olarak dolaşan ve bulduğu siteleri diğer kayıtlı sitelerin yanına ekleyen arama motorları, web sitelerini araştırarak sayfa içeriklerini veri bankalarına kaydederler. Ancak ihtiyacınız olan bilgi daha detaylı ve karmaşık olunca arama motorları ihtiyacınıza cevap vermiyor ve tabiri caizse arama motorlarında kayboluyorsunuz. Sizin için arama motorlarının nasıl daha verimli kullanılabileceğini araştırdık. Ulaştığımız ilginç sonuçları sizinle paylaşıyoruz.

İşte aradığınız bilgiyi tam 12’den vurmak için arama motorlarını kullanmanın püf noktaları:

• Anahtar kelimeleri iyi seçin. Ödev veya tez gibi bir şey aradığınızı farz edelim. Konu başlığında geçen terimleri anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz. Mesela; “Teknolojinin insan hayatındaki yeri.” Eğer konu içinde geçen bir terime yoğunlaşmak istiyorsanız direkt olarak o terimi anahtar terim olarak yazın, mesela bilgisayarın insan hayatını nasıl etkilediğine daha çok yer vermek istiyorsanız “bilgisayar, insan hayatı, teknoloji” yazabilirsiniz. Hatta belli bir sorununuzu çözmek için arama çubuğuna direkt olarak soruyu yazabilirsiniz. “Fotoğraf makinesi nasıl seçilir?” gibi.

• İngilizceye dikkat edin. İnternetteki bilgi kaynaklarının çok büyük bir kısmının İngilizce olarak hazırlanması nedeniyle Türkçe arama seçenekleri her zaman yeterli sonuç vermeyebilir. Yapmanız gereken aramak istediğiniz konuyla ilgili olarak anahtar kelime ya da cümleleri bir de İngilizce olarak yazmanızdır. Bu şekilde ulaşacağınız bilgilerde hatırı sayılır bir artış olacaktır.

• Daha fazla kelime kullanın. Aradığınız konuya en kolay ve en kısa yoldan ulaşmak için arama sonuçları sırasında görüntülenecek sayfa sayısında azaltma yoluna gitmelisiniz. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey aramak istediğiniz konuya göre daha fazla özel kelimeyi arama satırına yazmak ve aradığınız konuya özel ne kadar fazla detay kelime kullanırsanız gereksiz sayfalarla vakit kaybetmeden aradığınıza ulaşma ihtimali o kadar artacaktır. Mesela; teknoloji kelimesi 22.700.000 sonuç verirken ”teknoloji bilgisayar insan hayatı” 814.000 sonuç verir. (Aynı zamanda + işaretini kullanarak da kelime ekleyebilirsiniz. Mesela; “teknoloji+insan hayatı+bilgisayar”gibi.)

• Kelime çıkartın. Bir arama sırasında çıkacak sonuçlar arasında ihtiyacınız olmayan sayfaları görüntülememek için kelime çıkarma yolunu deneyebilirsiniz. Aramak istemediğiniz kelimenin önüne “-” koymak o kelimenin bulunduğu sayfaları dizinden çıkaracaktır. Örneğin; teknolojinin insan hayatındaki yerini araştırıyorsunuz ama cep telefonları haricindeki teknolojik terimleri araştıracaksınız. O zaman “teknoloji insan hayatı bilgisayar -cep telefonları” yazın. Sonuçlar 824.000’den 541.000’e inecektir.

• Tırnak işareti kullanın. Mesela, insan ve hayatı aratacaksınız. Eğer; insan hayat diye aratırsanız insan veya hayat sonuçlarını içeren web siteleri dizine eklenir. Ama “insan hayat” diye aratırsanız insan ve hayatın beraber kullanıldığı dizinler gelecektir.
Aradığınız kelimeleri çoğul yazmak yerine tekil yazın. Mesela; arabalar yazdığınızda sadece arabalar sözcüğünü içeren sonuçlar listelenirken arabalar yerine araba yazarsanız hem arabalar hem de araba ile ilgili sonuçlar listelenecektir.

Büyük ve küçük harf kullanırken dikkat edin. Google gibi bazı arama motorları büyük ve küçük harf kullanımına duyarlıdır. Anahtar kelimenizi sadece küçük harfle yazarsanız sonuçlar içinde kelimenin hem küçük hem de büyük harfle kullanıldığı sayfalar görebilirsiniz. Örneğin “insan ve hayat” kelimesini yazdığınızda sayfalarında “insan ve hayat” veya “İNSAN VE HAYAT” kelimelerinin geçtiği sonuçları bulabilirsiniz. Ama aradığınız kelimeyi yazarken en az bir büyük harf kullanırsanız arama motoru tam olarak aradığınız şekilde yazılmış sonuçları karşınıza getirir. Küçük harfi araştırmanızı genişletmek istediğiniz zaman, büyük harfi ise özel isim ya da belirli bir yer ismini aradığınız zaman kullanmalısınız. Başlıklarda arama yapın. title:enerji yazarsanız; sadece site başlıklarında enerji sözcüğünü aratmış olursunuz.

Dosya uzantılarını aratın. Mesela; word dosyası aratmak için enerji filetype:doc yazarsanız, karşınınıza enerji terimlerini içeren word dosyaları gelecektir. Pdf aratmak için filetype:pdf yazabilirsiniz. Web sitesi adı arayın. İçinde insan adı geçen bir web sitesi aratmak istiyorsanız; url:insan yazıp aratın, o zaman karşınıza adresinde insan geçen web siteleri listelenecektir. Mesela; www.insanvehayat.com Bilimsel yayınlar, konferanslar: http://scholar. google.com adresi bilim adamı ve araştırmacılar için hazırlanmıştır.

Yer veya adres arayın. “maps.google.com” ve “Google Earth” uydu fotoğrafları ile tüm dünyadan en küçük birimlere kadar haritalar sunar.

Etiketler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı