Sağlıklı Hayat

Az Kilo ve Temiz Besin Karaciğeri Rahatlatır

Karaciğer, vücuda gerekli olan protein ve besini sentezler. Zararlı maddeleri vücuttan atar. İlaçların parçalanması, metabolizma edilmesi ve zararlarının atılması görevini de karaciğer görür. Bu kadar önemli olan karaciğerin yağlanmasında etkili tek tedavi yöntemi var. O da kilo verme ve sağlıklı beslenme.

[Dr. Mertol Bulur (Endokrinoloji Uzmanı. Hisar Hospital)]

Karaciğer yağlanması nedir?

insan vücudunda oluşan yağ kitlesinin karaciğer dokusu içerisinde yer almasına karaciğer yağlanması adı verilir.

Kimlerde görülür?

Obezite ve diyabet gibi sağlık problemleri olan kişilerde daha fazla görülür. Sağlıksız gıdalarla beslenen yetişkinlerde ve obezite problemi yaşayan çocuklarda karaciğer yağlanmasıyla karşılaşmak mümkündür. Sağlıksız beslenmenin yanında genetik faktörlerin de rolü vardır. “Lipid depo” hastalıkları adı verilen genetik hastalık grubunda yer alan kişilerde karaciğer yağlanması görülme ihtimali yüksektir. Bu kişilerin karaciğer enzimlerinde doğuştan gelen birtakım genetik faktörler, yağ kitlesinin karaciğerde birikmesine sebep olur. Nasıl erkekte göbek, kadında ise kalça ve basen bölgesinde yağ birikiyorsa aynı şekilde karaciğerde; hatta kalp ve iç organlarda da yağlanma olabilir.

Sağlıksız beslenmeden başka sebebi var mıdır?

Düzensiz ve sağlıksız beslenmeden başka, diyabet, ani kilo alıp vermeler, alkol ve çeşitli ilaçlar da karaciğer yağlanmasına sebep olabilir.

Karaciğeri yağlanan kişilerde hangi riskler ortaya çıkar?

Fonksiyonları yerine getiren karaciğer hücresinin yerini yağ dokusu alır. Enzimler yükselir ve hücrenin yapısı bozulur.

Yapılan karaciğer fonksiyon testleri yüksek çıkar. Tedavi edilmediği takdirde karaciğer yetmezliği ve siroza kadar uzanan vakalar görülebilir.

Hastaların şikayetleri….

Bu hastalar halsizlik, bitkinlik, çabuk yorulma gibi şikâyetlerde bulunurlar. Bu şikâyetler görüldüğü takdirde hekime başvurulmazsa, nadir de olsa karaciğer yetmezliğine kadar giden vakalarla karşılaşmak mümkündür. Özellikle obezite problemi yaşayanların karaciğer fonksiyonlarını ölçtürmesi gerekir.

Nasıl tedavi edilir?

Tıpta esas olan sebebe yönelik tedavidir. Öncelikle hastanın genel sağlık durumuna göre beslenme düzeni oluşturulur. Hastanın obezite problemi varsa zayıflatılması için beslenme ve diyet uzmanından destek alınır. Özel bir beslenme programı oluşturulur. Obez olan kişinin zayıflaması karaciğerini de rahatlatır. Kilo kontrolü ile birlikte vücuttaki yağı eriterek aynı şekilde karaciğerdeki yağlanmayı da azaltabilir ve yükselen karaciğer enzimlerinin de düştüğünü görebilirsiniz.

Karaciğerin yağlanmasını istemiyorsanız…

  • Mümkün olduğu kadar organik beslenmeye çalışın.
  • Katı yağlardan, bisküvi, kek, çikolata gibi ürünlerden ve diğer işlem görmüş besinlerden kaçının.
  • Kilo kontrolünüzü sağlayın.
  • Fastfood ve kızartmadan uzak durun.
  • Şekerli gıdalara dikkat edin.
  • Üç beyaz olarak da bilinen; un, şeker ve tuzdan asgari miktarda faydalanın.
  • Mevsimine uygun olmak şartıyla sebze ve meyve ağırlıklı beslenin.
  • Sofrada daima yeşil yapraklı sebzeler, turpgiller, bakliyat, sarımsak ve zeytinyağı bulunsun.
  • Düzenli spor yapın.
  • Diyabet hastası değilseniz karaciğerinizi onarmanıza da yardımcı olacak pekmez ve bal yiyin.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı