Sağlıklı Hayat

Az mı Çok mu? Hangisi En İyisi?

Galeri

“Çoğu zarar azı karar.” atasözünü duymayan yoktur. Aslında bu atasözüne şöyle bir ilave yapılması gerekir; “Yeterlisi karar, çoğu zarar” Çünkü bazı şeylerin fazlası zarar olduğu gibi azı da zarardır. O yüzden kararınca, yeterince olması lazımdır.

Suyun Bile Fazlası Zarar

Böbreklerin yeterli miktarda su almaması, uzun vadede böbrek hastalıklarına yol açabilir. Böbreklerin temel fonksiyonu, metabolik atıkları vücuttan atarak vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını dengelemektir. Eğer yeterli su içilmezse böbreklere kan akışı yavaşlar ve kanda toksinler birikir. Bu problemin çözümü çok kolaydır; günde bir buçuk-iki litre su içmek. Yeterli su içmemek de böbreklere zarar verebilir, fakat çok içmek en az içmemek kadar tehlikelidir. Günde 2 litre içilmesi gereken su miktarı 3 katı artırılırsa beynin şişmesine ve bu sebeple nöbete, komaya hatta ölüme dahi yol açabilir.

Protein ve Ete dikkat!

Hayvanî proteinler ve yüksek miktarda yağ içeren bütün besinler, böbrekler için zararlıdır. Bu besinler, böbreklerin görevini zorlaştırır ve kanı düzgün bir şekilde temizlemesine mani olurlar. Hayvanî proteinleri daha az tüketmeye veya bu proteinler yerine mümkün olduğunca bitkisel proteinler tüketmeye çalışılmalıdır.
Et ve proteinli gıdalar yememek de vücudumuzda bazı olumsuz durumlar ortaya çıkarabilir. İyi uyuyamamak bunlardan sadece biridir. Protein eksikliğinde beden aşırı karbonhidrat ve şeker tüketmeye meyil eder. Bu da bedenin enerji için şekere bağımlı olmasına sebep olur. Kan şekerini dengede tutmaya yardım eden protein olmadan, ruh halinde inişler ve çıkışlar olur. Zamanla, bedenin bu zıtlıklarla dalgalanmasından kaynaklı bitkinlik baş gösterir. Ayrıca eklem ağrıları, tembellik, saç dökülmesi gibi rahatsızlıklar da görülebilir.

Uykunun Azı da Çoğu da Zarar

Uyumak, vücut sağlığı için son derece faydalıdır. Fakat bunun anlamı, uyunabildiği kadar uzun süre uyunmalı, demek değildir. Fazla uyumak, beynin daha çabuk yaşlanmasına sebep olur. Yaşlanan beyin anlama ve kavrama yeteneklerini kaybetmeye başlar. Gereğinden fazla uyumak, vücudun şeker yakma işlevini bozar ve tip 2 diyabet şeker hastalığına yakalanmanıza sebep olur. Ayrıca kalp hastalıklarına, obeziteye, depresyona, baş ağrısına ve erken ölüme sebep olabilir. Çok uyumak kadar az uyumak da zararlıdır. Birçok insanın farkında olmadan yaptığı bu yanlış davranış, ilerleyen zamanlarda büyük problemleri ortaya çıkarabilir. Kalitesiz uyku uyumak veya uyumanız gerekenden az miktarda uyumanız, konsantrasyon bozukluğuna ve kendinizi sakar, uykulu ve fizikî olarak yorgun hissetmenize sebep olur. Normal bir insanın, fizikî ve zihnî sağlığını koruyabilmesi için, günde 6-7 saat arası uyuması gerekir. Buna rağmen, iş hayatı ve teknoloji gibi sebepler, her gece uykumuzun biraz daha azalmasına yol açıyor.

Spor, Ama Kararınca

Hareketsiz bir hayat tarzı, siz farkında olmadan vücudunuzun birçok temel fonksiyonunu etkileyerek hasta olmanıza sebep olabilir. Fiziksel aktivite eksikliği, biraz daha fazla hareket ederek kolayca önleyebileceğiniz birçok hastalığına yol açar. Mesela, iş yeriniz yakınsa yürüyerek gidip gelebilirsiniz. Sporun hayat kalitesini artırmak, çarpıntı riskini azaltmak, stresten uzak durmaya yardımcı olmak, kanser risklerini azaltmak, zihnî uyanıklığı ve farkındalığı artırmak gibi birçok faydası vardır. Ama her şeyin fazlasının zarar olması kaidesi spor için de geçerlidir. Bilinçsiz ve aşırı yapılan sporun faydasından çok zararı dokunur. Aşırı spor, beraberinde aşırı bitkinliği getirir. Kalbi yorar, eklem ve kas ağrılarına yol açar. Arada dinlenmek ve diyet yapmak en güzelidir.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı