Genç Hayat

Bacada Folluk

İcat, oldukça faydalıdır ve yapılması kolaydır. Bir an insanın aklına geliverir. Mesela, acele ettiğiniz işe yetişebilmek için bir kuş olmak istersiniz. Fikri Çok, şehirden köye, evden ofise insanın hayatını kolaylaştırmak için müteşebbis bir ruhla bakar etrafına. İnovasyon, girişimcilik, yeni fikirler onun vazgeçilmez kelimeleridir.
İşte böyle düşünen Fikri Çok, yumurtayı hemen pişirmek için acayip bir fikir icat etmiş.

Neden mi, çünkü şehirde tavuk yumurtlayacak bir yer kalmamış. Bir de evlerde mangal yapmak isteyenlere ocak lazım. Durur mu Fikri Çok, hemen bir fikir geliştirmiş.

Evlere uzaktan bakmış. Her taraf bina olduğundan kümes yapmak imkânsızmış. Helal yolla beslenmiş, kesilmiş tavuğu bulmak da zor bu devirde. En son aklına bir yer gelmiş. Evin bacasına bir folluk yapacakmış. Ancak, tavukların folluğa kolayca çıkabilmeleri gerekiyormuş.

Bunun için de ocağın kiremitlerine bir merdiven koymuş. Sonra ocaktaki tava veya sahanın yarım metre üstüne gelmek üzere sık telli bir ızgara yerleştirmiş.

Bundan sonrası tavukların yumurtlamasını beklemeye kalmış. Planı şöyle düşünmüş: Tavuk bacadan yumurtlayacakmış. Yumurta önce ızgaraya düşüp kırılacakmış. Kabukları tellerde kaldıktan sonra yumurtanın içi altındaki tavaya akacak ve pişecekmiş!

İcat güzel ama tavuklar acaba bacaya çıkacak mı?
Ya da folluk olmadığını gören tavuk bir daha oraya yumurtlar mı?

O tarafını da siz düşünün!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı