Aile Özel

Basit Tedbirler Hayatı Güzelleştirir

Çocukları koruyacağımız ve onlara kendilerini güvende hissettireceğimiz ilk ortam evlerdir. Ancak evler, gerekli tedbirler alınmadığında çocuklar için büyük tehlikelerle doludur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl 0-1 yaş arası 685 bin çocuk ev kazaları sonucu hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise son beş yılda ev kazalarından yaralanan ve ölen çocuk sayısı en az 120 bindir.

Bebeğimizin hareketlenmesi ile birlikte ev tehlikeli bir mekân haline gelir. Her şey bir anda olup biter ve ne olduğunu anlayamadan bebeğimizin zarar gördüğünü acı bir ağlama sesinden anlarız. Onun her şeyi inceleme merakı ve bizim bir anlık dikkatsizliğimiz sonucu oluşabilecek kazaları önlemek için evimizi güvenli bir ortama dönüştürmeliyiz.

Dünya İstatistik Enstitüsü verilerine göre, 1-4 yaş çocukların ölüm sebepleri arasında “ev kazaları” 4. sırada yer alıyor. Bu ayki yazımızda çok basit görünen ve başımıza gelebileceğini hiç düşünmediğimiz bazı ev kazalarına karşı nasıl tedbirler alırız, bunu inceleyeceğiz. Biz anne babalara düşen, tedbirleri alıp takdiri Allaha bırakmaktır.

Zehirlenmelere Karşı TEDBİR Gibisi Yoktur

Zehra, bulaşık deterjanını suya katıp bir güzel karıştırıp bol köpüklü ayran haline getirip içtiğinde 3 yaşındaydı. Elinde köpüklü bir bardak ile yanımıza gelip anne bunun tadı acı oldu demesi ise tebessüm ve korkuyu bir arada yaşamamıza sebep oldu. Temennimiz tadını çok fazla beğenmeyip bardağı sonuna kadar içmemesiydi. O gün benim de temizlik maddelerine karşı daha dikkatli olmam gerektiğini öğrendim.

Çamaşır suyu ve deterjan gibi kimyasal maddeleri ortada bırakmayalım. Çocuklarımızın kolay kolay yetişemeyeceği kapalı dolaplarda ağzı sıkıca kapatılmış olarak muhafaza etmeliyiz. Aynı zamanda ilaçlar da büyük tehlikedir. Özellikle tatları ve renkleri güzel olan ilaçlar, çocukların gözünde bir şekerden farksızdır. Bebeğimizin ulaşamayacağı yerlere kaldıralım. İlaçları bebeklerimizin gözü önünde kullanmak onları ilaç kullanmaya teşvik etmektir. Bu yüzden kendi sağlımız için kullandığımız ilaçları, bebeklerimizin sağlığı için onların ulaşamayacağı yerlerde güvenli bir şekilde muhafaza etmeliyiz.

Tuz ruhu, çamaşır suyu gibi temizlik maddelerinin kullanımından ortaya çıkan gazlar, tüp kaçakları, şofben ve sobalardan kaynaklanan karbon monoksit gazları da bebeklerin zehirlenmesine sebep olabilir. Bu gazların bulunduğu ortamları çok iyi havalandırmamız gerekir. Özellikle doğalgaz kaçaklarında ortamı havalandırmadan yapacağımız şeyler, gazın alev almasına sebep olabilir. Karanlık bir ortamda gaz kokusu aldığımızda ışığı açayım ne olmuş diye bakayım demeniz, içerisinde bulunduğunuz bir bombanın patlaması için düğmeye basmaktan başka bir şey değildir. Bu tarz bubi tuzaklarına yakalanmamak için bilinçli birer anne baba olmamız gerekir.

Bu dönemde bebekler her bulduğunu ağzına götürdüğü için, bulduğu otu, yaprağı ağzına götürmesine izin vermeyiniz. Evimizin içerisinde yetiştirdiğimiz güzel bir çiçek veya bitkinin yaprakları da bebeğimiz için zehirli olabilir.

Kesici Aletler Oyuncaklarından Uzak Durmalı

Bıçak, makas, jilet gibi kesici aletleri, kırılabilecek cam eşyaları, keskin uçlu ve kırık oyuncakları çocukların erişemeyecekleri şekilde ortadan kaldırmak gerekir. Aksi takdirde bebeğiniz babası gibi traş olmak veya annesi gibi ekmek kesmek isteyebilir. Bunların sonucunda da çok ağır vakalarla karşılaşabilirsiniz. Keskin köşeli sehpalarınızın, masalarınızın kenarlarını plastik koruyucularla daha güvenli hale getirebilirsiniz.

İlk yardım konusunda muhakkak bilmediğimiz çok şey var. Eğer gerekli ilk yardımı bilmiyorsak istenmeyen bir durum ile karşılaştığımızda fazlasıyla korku ve heyecana kapılır, gereken doğru müdahaleyi yapamayız. Böyle durumlarla karşılaşmamak için belediyelerin, hastanelerin ve Türk Kızılay’ı gibi kurumların açmış olduğu ilk yardım kurslarına giderek bilmediğimiz ve doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmemiz gerekir. Basit tedbirlerle hayatı güzelleştirmek bizim elimizdedir.

Bütün Tedbirler Onlar Düşene Kadardır

Bebeğim Zehra henüz yeni yürümeye başlamıştı. Ev temizliği yapıyordum. Evin kapısını açıp ayakkabıları düzelttiğim sırada Zehra’nın geldiğini hiç fark etmedim. Sadece merdivenlerden yuvarlanışını gördüm. Çok korkmuştum. Bir şey olmamasına çok şükrettim.

Merdivenler, pencere ve mobilyalar,  bebekler ve çocuklar için başta gelen tehlikelerdir. Aileler, sandalye ve diğer tüm mobilyaların pencereden uzakta olmasına, yüksek binalarda pencerelere parmaklık takılmasına, emekleyen ve yeni yürümeye başlayan bebeklerin merdivenlerden uzak tutulmasına, bebeğin uyuduğu ya da bulunduğu yatağın kenarlarının mutlaka korumalı olmasına dikkat edilmelidir. Cam önüne koltuk sehpa gibi şeyler koymayın. Üç yaşından itibaren çocuklar camın önüne yüksek bir eşya çekip üzerine çıkabilirler. Bu sebeple cam ve balkon kapısını asla açık bırakmayın.

Bebeğinizin Cildi Çok Hassastır, Çabuk Yanar

Asla ortada kibrit ve çakmak bırakmayın. Ülkemizde bu sebeple yangın ve hayatını kaybeden çocuk sayısı oldukça fazladır.

Çocuğunuzun elektrikli eşyalarla ve su ısıtıcısı ile oynamasına izin vermeyin. Kablolu, elektrikli eşyaları çocukların ulaşamayacağı şekilde yerleştirin. Yemeklerinizi ocağın gerisinde kalan gözlerinde pişirin, kızartma yapılan tavaların saplarını da çocuğunuzun ulaşamayacağı şekilde yerleştirin. Kucağınızda bebeğiniz varken asla sıcak bir şey taşımayın. Bir anlık denge kaybı ikinizin de yanmasına sebep olabilir. Fırınınız çalışırken bebeğinizi o ortamdan uzak tutun. Evdeki prizleri piyasada artık kolayca bulabileceğiniz bebek kilitli prizlerle değiştirin.

Bebeklerin cildi çok hassastır, çabuk yanar. Banyo suyunun uygun sıcaklıkta ayarlanması gerektiği ve banyoda yalnız bırakılmaması gerektiği de unutulmamalıdır. Ütü yapıldıktan sonra ortada bırakılmamalı, soğuyana kadar bebeğin ulaşamayacağı bir yerde tutulmalıdır.

Herhangi bir yanık durumunda, yanan yer basınçsız akan soğuk suyun altına tutulmalıdır. Yanan bölgedeki yanmış veya yanıcı maddeye bulaşmış giysiler soğumaya başladıktan sonra yavaşça çıkarılmalıdır. Çok yanmış kol ve bacaklar kımıldamayacak duruma getirilmeli, hastaya bol su verilmelidir.

En Yeniler

Bir Yorum

 1. Çok güzel ve faydalı bilgiler içeren bir yazı olmuş. Ev kazaları sonucunda bebk ölümleri maalesef ülkemizde çok oluyor.
  Beşik demirleri arasına sıkışıp ölümler,
  Su ile oynarken kovaya düşen bebekler,
  Kardeş kıskançlığı,
  televizyonun çocuğun üstüne devrilmesi,
  Kusup nefessiz kalması,
  İlaçların ortalıkta bırakılması,
  Sinek ilacı, fare zehirini bilmeden içmesi,
  Çamaşır suyunu su zanetmesi,
  gibi, basit ihmale dayalı kazalar çoğunlukla ebevenlerin bilgisizliğinden dikkatsizliğinden olabilyor.
  Güzel bir gayeye hizmet eden yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu