Aile Özel

Bebeğimin Egzersiz Günlüğü

Bebek Büyütürken Egzersizi Unutmama

İster bebeğiniz için olsun ister sizin için egzersiz yaparken önce büyük kasları sonra küçük kasları çalıştırın.

Doğduğunda küçücük olan bebeğiniz, bir süre sonra büyümeye, başını kaldırmaya, oturmaya, emeklemeye ve yürümeye başlar.  Bazen büyüyeceğine inanamadığınız bu dönem göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Bu dönemde yapılan egzersizler bebeğinizin sağlıklı bir duruşa sahip olabilmesine yardımcı olur.

Bebeklik döneminde yapılan jimnastik, çocuğunuzun hem bedenî hem de zihnî gelişimini olumlu etkiler. Egzersiz yapan bebeklerin yaşıtlarına göre daha erken oturmaya başlarlar. Kasları erken geliştiği için yürümeye de daha erken başlarlar. Düzenli, zamanında yapılan egzersizler bebekleri daha güçlü ve dirençli yapar. Ayrıca egzersiz bebeğin oturma ve yürüme arasındaki koordinasyonunu da sağlar.

Bebekler, ilk dört aylarını doldurduktan sonra kendi kendilerine birçok egzersizi yapmaya başlarlar. Kollarını, bacaklarını hareket ettirir, omurgasını büker, başını kaldırır, bir yandan öbür yana döner ve duruşunu değiştirmek için sürekli hareketler yaparak vücudunun hemen hemen bütün kaslarını çalıştırırlar. Elinden tuttuğunuzda birden kol ve bacaklarını gerer ve geri çekerler. Koltukaltlarından tutulduğunda ayaklarıyla yere basmaya çalışır ve ilk yürüme hareketlerini yapmaya çalışırlar.

Bebeğiniz kendiliğinden bu hareketleri yaparken bazen de anne babasının yardımına ihtiyaç duyar. Bu durumda da bebeğin elleri dikkatle tutulur, kolları yanlara doğru açılır ve yukarıya kaldırılır. İki kola aynı anda ya da sırayla uygulanır. Daha sonra bacaklar dizden tutularak gövde üzerine bükülür; ayak bilekleri kavranarak ayaklar ve bacaklar düzenli biçimde hareket ettirilir; yerde sırtüstü yatarken ellerinden tutularak oturur duruma gelinceye kadar kaldırılır ve bırakılarak yatar duruma geri döndürülür. Bu hareketleri yaparken son derece yavaş ve dikkatli olmak gerekir. Bebeği zorlamamak esastır. Böylece bu hareketlere direnç gösteren kasların çalışması sağlanmış olur.

Bebeklere egzersiz yaptırırken;

 • Bebeği rahatlatmak için banyodan ve uykudan önce yapılmalıdır. Banyodan sonra da yorulan bebeğiniz rahat ve sağlıklı bir uyku uyuyacaktır.
 • Bebeğin günlük egzersizleri aç karnına yapması yararlı olur. Tok karnına yapılan egzersizler kusmaya veya başka sindirim rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 • Egzersiz yapılan ortamın şartları uygun olmalıdır. Her şeyden önce oda iyi havalandırılmalıdır. Odanın ısısı iyi ayarlanmalıdır. (22-24 derece uygundur.)
 • Egzersiz esnasında bebeğin rahat edebileceği giysiler giydirilmelidir. Alıştırmalarda başlangıç pozisyonu yataydır. Bebek yüzüstü ya da sırtüstü yatırılabilir ama mutlaka yatar konumda olmalıdır. Yatırılması için yumuşak ama sağlam zemin ayarlanmalıdır. Banyo havlusu veya bebek battaniyesi serilmiş bir alan işinizi görecektir.
 • Hareketler son derece dikkatli ve yavaş bir şekilde yaptırılmalı, bebeği hemen yormamaya ve rahatsız etmemeye özen gösterilmelidir.
 • Daha kemik ve kas gelişimi tamamlanmadığından zarar vermemeye son derece dikkatli olunmalıdır. Elinizdeki yüzük ve benzeri aksesuarları egzersiz yaptırırken çıkarmanız yaralanmaması açısından önemlidir.
 • Egzersizlerin mutlaka sonuna kadar yapılması gerekmez. Bebeğiniz eğer huysuzlanıyorsa bırakmak en doğrusudur. Eğer eğleniyor ve herhangi bir hoşnutsuzluk göstermiyor ise devam edilmelidir.  Ayrıca bebek fizikî açıdan sağlıklı değilse egzersiz yapılmamalıdır.
 • Yapılacak egzersizler konusunda çocuk doktorunuza ilk gidildiğinde bilgi alınıp ona göre egzersiz yapılmalıdır.

Egzersizin bebeğiniz sağladığı faydaları;

 • Bebeğinizin bedenî ve zihnî gelişimini hızlandırır.
 • Egzersiz sırasında kan dolaşımı hızlanır, eklem ve kasları gelişir.
 • Anne ve bebek arasındaki psikolojik iletişimi arttırarak ilk sosyalleşmenin ve özgüven kazanmanın temelleri atılır. Bebeğinize besmele ile dokunuşunuz onun sosyalleşmesini sağladığı gibi anne ile bebek arasındaki manevi bağın da güçlenmesini sağlayacaktır.
 • Bebeğin el becerileri de artacak, çevresi ile kurduğu iletişimde cesaretlenecektir.
 • Yapılan araştırmalarda bebekliklerinde egzersiz yapılan çocukların, okul dönemlerinde kendine güvenleri tam ve okul başarılarının yüksek olduğu görülmüştür.
 • Egzersiz yapan çocuklarda omurga bozuklukları, kas ve eklem rahatsızlıkları ve kemik erimesi problemleri daha az görülmektedir.
 • Bebeklere günlük 15 dakika da olsa yaptırılacak egzersizler ile sağlıklı, kendine güvenen, sosyal nesiller yetiştirmek sizin elinizde.

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı