Aile Özel

Bebeğimin İlk Adımları

Bebekler oturmayı öğrendikleri andan itibaren çevreye olan merakı artar. Çeşitli şekillerde denemelerle hayatı keşfetmeye başlarlar. Yeni doğan bebeğinizi ayağa kaldırıp sert bir zemine bastırdığınızda birkaç adım attığını görürsünüz.  Yalnız bu adımlar bebeğinizin yürümeye başlayacağı anlamına gelmez. Bu yürüme refleksi Allah tarafından ona programlandığı için vakti zamanı gelince de emekleyip yürüyeceğini gösterir.

Küçük kâşif, oturmayı öğrendikten sonra yeni şeyler keşfetmeye çalışacaktır. Bunlardan bir tanesi de emeklemedir. Emeklemek önemli bir gelişim aşamasıdır.

Emekleme 6. ay ile 1 yaş arasında olmaktadır. Her bebeğin emeklemesi birbirinden farklıdır.  Ellerini ve dizlerini kullanarak sürünen bebekler olduğu gibi karnının, dirseklerinin, sırtının üstüne sürünerek çok hızlı hareket eden bebekler de vardır. Yalnız bu şekilde emekleyen bebekler geç yürüme eğiliminde olanlardır. Bebek kuvvetlendikçe emeklemesi de değişebilir. Bazı bebekler hiç emeklemez, oturup etrafı seyreder ve birdenbire kalkıp yürürler. Hiç oturmaya başlamadan bir yerlerden tutunarak ayağa kalkıp yan yan yürümeye çalışan bebekler de olabilir.

Emekleme döneminde bebeğinizi destekleyin

Bebeğiniz hızla gelişiyor; önce oturmasını öğrendi, şimdi emeklemeye başladı. Çevresinde bulunan, ilgisini çeken her şeyi tanımaya başlıyor. Evin içindeki keşif gezileri emeklemeye başlamasıyla arttı. Bu önemli aşamada bebeğinizi desteklemelisiniz. Çevreyi tanıyıp öğrenmesine önem verirseniz onun sosyal ve fiziksel gelişimini hızlandırmış olursunuz.

Dünyayı keşfetmeye başlayan bebeğiniz bir yere gitmek için artık sizden yardım istemiyor, iki koltuğun arasına geçiyor, mutfak gereçlerini karıştırmaya bayılıyor, çekmeceleri boşaltıyor, tencere kapaklarına kaşıklarla vurarak sesler çıkartıyor, bundan da büyük haz alıyor.

Bu önemli dönemde neler yapabilirsiniz?

Hareketlerine engel olmayın. Bebekler emeklemeyi deneme yanılma yöntemi ile öğrenirler. Emekleme denemesi yapan bebeğiniz zaman zaman sizin desteğinize ihtiyaç duyar. Onu emeklemesi için cesaretlendirin. İlgisini çeken bir oyuncağı iki adım ilerisine geçerek gösterin ve almasını isteyin. “Hadi gel al” diyerek onun emeklemesini sağlayın. Oyuncağa ulaşan bebeğinizi alkışlayın ve sevin. Ayrıca oyuncakla bir süre oynamasına izin verin.

Bazı bebekler aktif değildir. Bu bebekleri daha fazla cesaretlendirmek gerekebilir.  Emekleme pozisyonu almış bebeğinizle oyunlar oynayın. Onunla birlikte emekleyin “Hadi gel beni yakala” diyerek arkanızdan gelmesini sağlayın.

Emniyete önem verin

Emeklemeye başlayan bebeğiniz için güvenliğe çok önem vermeniz gerekiyor. Çünkü bu dönemde keşfe çıkan bebeğiniz için birçok tehlike vardır. Prizler, kesici-delici araçlar, cam sehpalar, televizyon dolabı, köşeleri sivri ev araçları kısacası bebeğinizin uzanabileceği ve çarpabileceği her eşyadan onu korumanız gerekiyor. Bebeklerin buldukları her eşyayı ağızlarına götürebileceklerini düşünerek boncuk, iğne ve para gibi küçük nesnelerin etrafta olamamasına dikkat etmelisiniz. Ancak bütün bunları düşünerek panikleyip bebeğinizi uzun süre yürüteçte bırakmayın. Bebeğinizin gezmeye ve öğrenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Yatarken ulaşamadığı prizlere emekleyerek ulaşabileceğinden önleminizi almalısınız. Kapaklı prizleri tercih edebileceğiniz gibi çocuk emniyetli imal edilmiş prizlerle de değiştirebilirsiniz. Özellikle kış aylarında evin halısız ve soğuk mekânlarını halı ile döşeyerek üşütmesini engelleyebilirsiniz. Yerlerin sık sık tozunu alarak tozdan kaynaklanan alerjik durumların da önüne geçebilirsiniz. Ayrıca girip sıkışabileceği yerleri açarak da muhtemel bir sıkışma, boğulma problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Emekleyerek yorulan bebeğinize hava aldırın

Bütün gün evin içinde kalan bebeğinizin de canının sıkılabileceğini de unutmayın. Gittiğiniz yerlere (bakkal, fırın, manav, market vs.) onu da götürebilirsiniz. Bebek arabası veya anne kucağına koyarak gezdirebilirsiniz. Sokaklarda vitrinleri seyretmesine izin verin. İlgi duyduğu şeyleri anlatmaya ve ismini söyletmeye özen gösterin. Onun sevincine siz de ortak olun. Göreceksiniz ki bebeğiniz bu gezmelerden çok hoşlanacak, emeklemenin stresini atacaktır.

Her bebek oyun oynamaktan hoşlanır. Oyun her ne kadar eğlence gibi algılansa da çocukların eğlenerek öğreneceğini aklınızdan çıkarmayın. Oynadığınız oyunları onun hem fiziksel aktivitesini hem de bilginsini arttırır. Ayrıca aranızda kurulan sıcak bağları ve sevgiyi güçlendirir. Bu dönemde bebeğinizle emekleme yarışı yapın. İkinizde emekleme pozisyonu alın ve uzağa konulmuş oyuncağı almaya çalışın. Onun sizden hızlı emeklemesine izin verin.

Daha iyisini yapması için takdir edin

Bebeğiniz emeklemeye başladıkça, yarışlarınızda ve oyunlarınızda başarılı oldukça onu desteklediğinizi göstermelisiniz. Bu dönemde en iyi başarı göstergesi alkışlarınız olacaktır. Alkış sesi karşısında sevincinin daha da arttığını göreceksiniz.

Bebeğim henüz emeklemiyor

Annelerin hemen hemen hepsi kendi bebeklerini, arkadaşlarının bebekleriyle sürekli karşılaştırırlar. Ve mutlaka kendi bebeklerinin üstün ya da eksik taraflarını bulurlar. Arkadaşının bebeği emeklediği halde kendi bebeği emekleyemediği için anne endişelenmeye başlar. Bilinmesi gereken husus, her bebeğin gelişim aşamalarını aynı zamanda aynı şekilde yaşamak zorunda olmadığıdır. Emeklemek, her bebeğin yapması gereken bir davranış değildir. Ve bu, bebeğin normal büyümesinde bir anormallik göstergesi değildir. Bebekler emeklemeye başladıklarında aynı yöntemi kullanmayabilir.  Bir kısmı arkaya doğru emeklemeye çalışırken, bir kısmı sadece poposunu kullanarak emeklemeye çalışacak bir kısmı da normal emekleyecektir. Bebeklerin bu farklı tarzları kendilerini en rahat bu şekilde ulaşacakları yere götürebildiklerinden kaynaklanmaktadır.

Bir bebeğin emeklemesinden daha çok önemli olan rahat bir şekilde oturuyor olmasıdır. Kendi kendine oturabilen bir bebeğin emeklemek gibi bir zorunluluğu yoktur. Bebeğinizin emeklemesi ile yürümesini karşılaştırmanız da anlamsızdır. Her emekleyen bebek geç yürümek zorunda olmadığı gibi emeklemeyen bebekler de erken yürümek zorunda değildir. Bebeğiniz normal fiziksel hareketlerini yapabiliyor ve bunlarda bir problem yaşamıyorsa her şey yolunda demektir.

Emekleyerek yeni keşiflere yelken açmış bir kâşifin seyahatini hiçbir şey durduramaz. Eviniz onun için kocaman bir dünya, yolunun üzerine çıkan her şey de “keşfedilecek bir ada”dır.

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı