Sağlıklı Hayat

Bel Fıtığı

Bel fıtığı nedir?
Bel fıtığı, son yıllarda orta yaş grubunun günlük hayatını zehir eden bir hastalık olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu hastalık omurgalar arasında bulunan, disk denilen elastikî kıkırdak dokunun omurgaların baskısı nedeniyle öne doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirleri sıkıştırmasıyla oluşur. Disk sathındaki çatlaklar üzerine aşırı yük binince veya kişi yanlış bir hareket yaptığında diskin içindeki yumuşak kısım, etrafındaki kapsülü kolayca yırtarak dışarıya doğru çıkar. Bu hal, zemin hazır hale geldikten sonra bardağı taşıran son bir damla olarak, hafif bir şey kaldırmak veya sadece öksürmekle bile ortaya çıkar.

Neler bel fıtığını hızlandırır?
Damar sertliği, şeker hastalığı ve sigara kullanımı, diske gelen kan akımının miktarına, kalitesine ve beslenmesine menfi yönde tesir ederek bel fıtığı oluşumunu hızlandırır.

Tedavisi Nasıldır?
Bel fıtığı tedavisi fıtıklaşmanın, yani disk dediğimiz elastiki maddenin bacağa giden sinirlere yaptığı baskının derecesine bağlıdır. Eğer sadece bel ve bacak ağrısı mevcut, herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı başlangıç safhasında demektir.Bu dönemde omurgalar arasındaki fıtığın çok küçük bir kayması söz konusudur. Henüz bacağa gelen sinir tam etkilenmemiştir. Yani ayakta felç, idrar felci gibi ciddi durumlar oluşmamıştır. Cerrahiye gerek duyulmadan tedavi edilebilir. Ayrıca bu dönemde belin çekilmesi yararlı olabilir.

Bel çekmenin tıptaki ismi TRAKSİYON’dur. Bel çekme işlemi kesinlikle fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır. Beli çekmeye yarayan traksiyon masaları mevcuttur. Bu cihazlar kullanılarak hasta hiçbir riske sokulmadan bel çekilir.

Böylece çok az bir miktar yerinden kayan kıkırdak yerine getirilebilir. Bu tedavilerle hastaların büyük bir kısmı ameliyatsız metodlarla tedavi edilebilir. Ancak hastalık ilerlemiş ve yapılan muayenede bazı şartlar gerçekleşmişse ameliyat kararı verilir. Yalnız kural olarak cerrahi müdahale son çaredir.

Bel fıtığından korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

 • Yük kaldırılırken mutlak surette dizler kırılarak o cisim yerden alınmalı. Belden eğilerek kaldırmak, kuvveti bele değil bacaklara vereceği için diskin kaymasını önler.
 • Otururken belin arkasına konulan bir yastık ile bel boşluğu ortadan kaldırılmalıdır. 50 dakikadan fazla kıpırdamadan oturmamalı, uzun süre oturmak gerekiyorsa her yirmi dakikada bir yürünmek lazımdır. Çünkü oturduğumuz zaman bele binen yük ayaktaki duruma göre % 80 kadar fazladır.
 • Uzun süre araba kullananlara ise her saat mola verip arabalarının etrafında birkaç kez dönmeleri tavsiye edilir.
 • Karın adalelerinin ve bel kaslarının gevşemesi bele binen yükü arttırır. Bu nedenle karın ve bel bölgeleri güçlendirilmelidir.
 • Herhangi bir cismi uzanarak alırken dikkatli olunmalıdır. Mesela raftan kitap alırken fazla uzanmadan almaya gayret göstermelidir. Daima cisimlere yaklaşarak, arada mesafe bırakmaksızın almalıdır.
 • Bel ve bacak ağrısı olan hastalar mutlaka stresten kaçınmalıdır. Stres, ağrıyı arttırarak adalelerde kasılma yapar ve bel fıtığının ilerlemesine yol açabilir.
 • Aşırı kilo bel üzerine zorlayıcı yük olacağından şişmanlıktan kaçınılmalıdır.
 • Uzun topuklu veya topuksuz ayakkabı giyilmemeli, normal topuk boyu olan ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Yatağımız çok yumuşak olmamalı. Orta sert yataklar tercih edilmelidir. Çok sert zeminlerin sanıldığının aksine zararları daha fazladır.
 • Doktora danışmadan çelik korse ve çok sıkan kuşak kullanmamalı ve belimizi çektirmemeliyiz.
 • Damar sertliği, şeker hastalığı ve sigara kullanımı, diske gelen kan akımının miktar ve kalitesine, beslenmesine menfi yönde tesir ederek bel fıtığı oluşumunu hızlandırır.

 

Bel fıtığının oluşumunda rol oynayan dış faktörler:
Diskin dış kısmını oluşturan lifler bel fıtığının gelişmesine ciddi bir engel teşkil ederler. Yük diskin üzerine simetrik uygulandığında diskin iç ve dış kısımlarını meydana getiren yapılar bariz şekilde deforme olur. Fakat bu deformasyon simetrik olduğundan bel fıtığı kolayca gelişemez. Yük diskin üzerine asimetrik binerse, yükün uygulandığı tarafta komşu iki omur kemiği birbirine yaklaşır, aradaki mesafe daralır ve diskin kapsül kısmı deforme olarak dışarıya doğru taşar. (…)

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı