Kültür Sanat

Beş Çayı

Beş çayı dünyada bir İngiliz adeti olarak bilinir. İngilizler mesai bitiminde uşaklarına hazırlattıkları hamur işlerini tüketirken bir taraftan da konuşup kendilerince zamanı öldürürlermiş. Daha sonra bu adet diğer kültürlere de sirayet etmeye başlamış. Biz de de özellikle ev hanımları işlerinin bitiminde yaptıkları ev toplantılarına bir isim bulmak gerektiğinde “beş çayı” kavramı kendilerine yetti.

Zaman zaman birbirini seven insanlar birbirleri ile konuşup vakit geçirmeyi bir ihtiyaç olarak hissederler. Konuşmak, muhabbet etmek; su içmek, hava almak kadar önemlidir onlar için. Kimi zaman üzüntüler, kimi zaman da sevinçler paylaşılır. Kimi zaman da bir muhabbet vesilesi ile manevi sohbetler yapılır. Bu sohbetlerin saat beşe denk gelmesi ile belki de tesadüfi olarak İngiliz kültüründe ki gibi ‘Beş Çayı’ diye adlandırılmasına neden olmuştur.

Bunun nedeni, hanımlar bu vakte kadar günlük yapılacak işlerini bitirir, çocuklarını okula gönderir, daha sonra kendilerine dinlenmek için vakit ayırırlar. Sonra da derler ki;’Şöyle güzel bir çay demleyeyim, yanına sıcacık kek, çörek yapıp, sevdiklerimi çağırıp, yorgunluğumuzu atalım’. İşte bu yorgunlukların atıldığı ikindi vakti saat beşe denk
geldiğinden literatürümüze ‘Beş Çayı’ olarak geçmiştir.

Ev hanımlarının dinlenmek için başlattıkları bu vakit; iş yerinde, ofiste çalışanlar tarafından da benimsenmiş, eş, dost çağırılmasa da bir fincan çay, yanına bisküvi, kurabiye ile yenilerek bu vakit geçirilmektedir.

Hamur işleri; Türk milleti olarak herkes tarafından sevilerek yenilen tatlardır. Yapılması ayrı bir zevk, pişirilmesi ayrı bir zevk hele hele de piştikten sonra mis kokular eşliğinde yemesi…

Kekler; beş çayının vazgeçilmezidir. Yapması kolay, yemesi zevklidir. Her evde bulunan malzemelerle kolaylıkla yapılabilir. Ana malzemesi; yumurta, şeker, un olup; isteğe göre bir iki kalem malzeme arttırılmak suretiyle çeşitlendirilebilir. Koyulan malzemeye göre isimleri değişir; ‘Üzümlü kek, kayısılı kek, kakaolu kek’.

Bu ay sizlerle çikolatalı, bademli kek tarifini paylaşıyorum. Mis kokulu, leziz kekin içinde kakao, badem olup, üzerine eritilmiş çikolata ilave edilip, yapıldığında muhteşem bir tat ortaya çıkar. Her biri başlı başına lezzetli tatlar olan bu yiyeceklerin birleşmesi, sonucunu kaçınılmaz olarak güzel kılıyor. Sizde, evlerinizde denediğiniz zaman benim ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı