Araştırma

Beyin Okuma ve Tamir Cihazları

Elektrik Vererek Beyni Tedavi “EKT”

Elektrokonvülslf Tedavi (EKT) belli psikiyatrik rahatsızlıklarda kullanılan güvenli ve etkili bir tıbbi tedavidir. EKT 1938’den beri birçok psikiyatrik bozukluğun tedavisi için kullanılıyor. Tedaviye başlamadan önce hastaya kasları gevşeten ilaçlar verilir. Daha sonra hastanın alnına iki elektrot yerleştirilir ve birkaç saniye elektrik akımı verilir. Bu akım ile beyinde ritmik bir elektrik aktivitesi oluşur ve beyin kimyasalları salınır. İşlem yaklaşık 5 dakika sürer. EKT’nin beyin hasarı yaptığına dair elde bilimsel veriler bulunsa da tedaviye istenen cevabı veren çok hasta da olmuştur.

Beyin aktivitelerini değiştiren (TMU)

Son yıllardaki teknolojik gelişmeler beyinde hücresel elektrik akımını ölçmek ve değiştirmek konusunda bazı cihazlar icat edildi. Bu cihazlardan biri transkraniyal manyetik uyarım ( TMU ) sistemidir. TMU uygulanmasında, dışarıdan güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturularak beyin aktivitesini değiştiriyor. Hızla değişen manyetik alanlar yoluyla dokulardaki zayıf elektrik akımları hareket geçiyor. Tekrarlanan, transkraniyal manyetik uyarım (TMU) depresyon, kaygı bozukluğu gibi bir dizi bozukluğun tedavisinde umut vaat ediyor. Bu özelliği ile de EKT’ye alternatif olarak görülüyor. (TMU) uygulaması alzheimerdan madde bağımlılığına, parkinsondan otizme kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Düşün ve Çalıştır…

ABD’nin savunma teknolojileri alanında faaliyet gösteren araştırma kurumu DARPA, insan vücuduna ekleyeceği cihazlar sayesinde beyindeki nöronlarla iletişim kurmaya çalışıyor. DARPA’nın açıklamasına göre kurum “brain-machine interfaces” (Beyin-makine arayüzü) (BMI) ismini verdiği yeni bir teknolojiyi hayata geçirmek üzere. Bu çalışma, insan beynine eklenecek bir cihaz ile dijital cihazları beyin vasıtasıyla kontrol etmeyi mümkün kılıyor. Bir örnek vermek gerekirse, beyine yerleştirilecek küçük bir cihaz, akıllı telefon ile iletişim kurarak, kullanıcının sadece düşünerek arama yapmasını, uygulamaları çalıştırmasını sağlayacak. Bu misali tersinden okuyan, cep telefonundan beyni kontrol edilmesini analiz eden bir çalışma henüz yayınlamadı.

Bu Makine Düşünceleri Yazacak

Yeni geliştirilen BCI Messenger, “Neuroscan QuickCap” isimli giyilebilir aparatlar, kullanıcılarına düşünceleri ile Çince yazabilmelerini sağlayan görsel bir klavye sunuyor. Yazılmak istenen metni beyinden yayılan sinyallerle algılayan bu sistemin doğru çalışma oranı ise yüzde 70’in altında kalıyor. Xerox, IBM ve Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, düşünce gücüyle çalışan cihazların bir hayal olmaktan çıkacağını söylüyor. Önümüzdeki on yıl içinde Beyin Bilgisayar Arayüzü (BCI) tabanlı mobil cihaz ve uygulamaların ilk versiyonlarının insanlığın kullanımına sunulacağı söylüyorlar.

M.EG. Beynimizi Okuyacak

Bilim adamları beynin saniye saniye enformasyonu nasıl işlediğini görüntüleyebilecek çok hassas bir “beyin scanner” geliştirdi. Bu yeni cihazla şizofreni hastalarının beyninin içinde neler olduğunu görmeye çalışan araştırmacılar, böylece yeni tedavi yöntemleri geliştirmek isteniyor. “Magnetoencepholography” diye adlandırılan “M.E.G” cihazı New Mexico Üniversitesi bilim adamlarının katkısıyla geliştirildi. M.E.G, beyin hücreleri arasında meydana gelen minik elektrik akımları sayesinde beyni okuyabiliyor. Her düşünce, her tepki, beyin hücreleri arasında bir dizi elektro-kimyasal sinyale yol açıyor. Bu zayıf sinyaller, M.E.G. cihazının 122 sensörü tarafından algılanabiliyor.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı