Kolay Hayat

Bir Ev Hanımı Masalı Doğrudan Satış

Büyük şehirlerde yaşayan ve ekonomileri ortalamanın altında olan aileler başta olmak üzere, ek gelir elde etmek isteyen hemen herkesin çıkış kapısı olarak gördüğü bir mecradır “Doğrudan Satış.” Özellikle ev hanımları daha fazla ilgi duyarlar. Çünkü işe gitmeden, sermaye kullanmadan ve fazla vakit ayırmadan para kazanabilmeyi vaat eden başka bir sektör yoktur.

Dergimizin 52. sayısında saadet zinciri ve network marketing’in fıkhî yönünü ayrıntılı bir şekilde ele almıştık. Konuyla ilgilenen okurlarımızın bu sayımıza tekrar göz atmalarını tavsiye ederiz. (insanvehayat.com/bir-hile-girdabi-network-marketing) Bu sayımızda ise, “Kendi işinin patronu ol!” gibi sloganlarla anlatılan doğrudan satışın, sosyal ve iktisadî hayata olan tesirlerinden bahsedeceğiz.

Hayaller ve gerçekler

Her şey basit bir tavsiyeyle başlar. Yakın bir arkadaşınız, arkadaşınızın arkadaşı, akrabanız ya da komşunuz size tavsiye etmiştir bu işi. Başta tereddüt edersiniz. “Ben ne anlarım böyle şeylerden?” diye düşünürsünüz. Bu tereddüdünüzü gören arkadaşınız da size türlü güvenceler vererek ve çeşitli hikayeler anlatarak toplantılardan birisine katılmaya ikna eder.

Toplantı günü geldiğinde arkadaşınız sizi, muhteşem bir plazaya ya da beş yıldızlı bir otelin konferans salonuna götürür. Salonda yüzlerce insan vardır.

Motivasyon içerikli konuşmalarla başlayan program, insanların kişisel başarılarının anlatıldığı, hediyelerin verildiği, altın-bronz-platin gibi çeşitli rütbelerin sahiplerini bulduğu bir şölene dönüşür. Gördüğünüz ve duyduğunuz şeyler, nefsinizi gıdıklamaya, ruhunuzu bastırmaya başlar. Artık kendi işinizin patronu olacak, kendi çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyecek, 4-5 yıl içinde de kendinizi emekli edeceksinizdir. Yurtdışı tatilleri-lüks konutlar, pahalı arabalar… Hayalini kurduğunuz hayat artık size çok yakındır.

Anlattıkları onlarca şeye gelecek olursak… Evet, söyledikleri şeylere ulaşmak mümkün. Ama kim için mümkün? Ve on binlerce insanın arasında bunu başarabilmiş kaç kişi var? Kazara bu tarz bir seminere katılacak olursanız, misal olarak gösterilen kişilerin genellikle doktor ve eczacı gibi sağlık sektöründe çalışanların ya da alım gücü yüksek olan çevrelerde yaşayan insanların olduğunu görürsünüz. Mantık basit: Doğrudan satış tarzı işlerde başarı, altınızda ne kadar eleman biriktirebildiğinizle alakalıdır. Çok kazanmanın şartı, çok fazla üye bulmaktan geçer.

Bu yazının devamını İnsan ve Hayat Dergisi’nin 98. sayısından (Nisan 2018) okuyabilirsiniz.

BU SAYIYI SATIN AL E-DERGİYİ SATIN AL

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı