Kolay Hayat

Bir Fikriniz Var mı?

Herkesin hayatında kendi işini kurmak gibi bir düşüncesi vardır. Kimisi bunu sadece hayal eder kimisi de yapmak için elinden gelen çabayı gösterir.

Diyelim ki kendi işinizi kurmak için bir çaba gösteriyorsunuz ve elinizde biraz birikmişiniz var. Fakat bu da yeterli değil… Sonra teşvikler kısmı devreye giriyor. Kalkınma Ajansı Projeleri, TÜBİTAK Destekleri, Bakanlıkların destekleri…  KOSGEB Girişimcilik Desteği ’de bunlardan biri. Bu destekten yararlanabilmeniz için bazı testlerden ve eğitimlerden geçmeniz gerekiyor.

Hibe ve destek için ilk aşama, testtir. Testte genellikle şirket yönetimi, girişimcilik ve yöneticilikle ilgili sorular bulunur. Test sonucunda belli bir puan üzeri alanlar mülakata çağırılır. Mülakatta sizlere yapmayı planladığınız iş sorulur.

Buraya kadar her şey güzel; fakat bazı kurum ve kuruluşlar bu işi ticarete dökmüş durumda. “Sertifika derneğimizin üyelerine özeldir.” diyen kurumlar, teşvik için derneğe üye olmanızı isterler. “Tamam, üye olalım o zaman” dediğinizde;   “Yıllık … TL (Dernekten derneğe değişiyor) aidat konusu ortaya çıkar. “Aidatı yatır gel” derler. Tabi aidatlar da ne hikmetse yıllık 100 TL’den aşağı olmaz.

Bu gibi yerlere dikkat etmek gerekir. Daha çok KOSGEB’in ve İŞKUR’un düzenlediği sertifika programlarına katılmanız yerinde olur. Bazı yerlerde ise sınav da yapmaz ve sizi doğrudan eğitime alırlar. Özellikle şunu belirtmeliyim ki bu eğitimler tamamen ücretsiz ve aracısız verilir.

Diyelim ki testleri geçtiniz, derslere girmeyi hak kazandınız. Tabi sınava girmeden de girmeyi hak kazanabilirsiniz. Uygulamalı girişimcilik eğitimi en az 32 saatlik bir eğitimdir. Burada yapılan eğitimlerde sizlere hem teori hem de atölye dersleri verilir.

 Girişimcilik eğitiminde verilen dersler;

  • Girişimcilik özelliklerinin sınanması,
  • İş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri,
  • İş planı kavramı ve öğeler (Pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan)
  • İş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları,
  • İş planı yazılması ve sunumunda dikkat edilecek konulardır.

Bu derslerde bir konu var, devamsızlık problemi. Çünkü bu derslerde %80 oranında devam zorunluluğu bulunur. “Ders bittiğinde, şimdi ne olacak?” diye sorarsanız. Bu da bir sonraki yazımızda. 50 bin TL hibe ve 100 bin TL geri ödemeli kredi desteğinin hangi şartlarda ve ne tür harcamalarda verileceğini tek tek anlatacağız. Şimdiden güzel hayallerinizi gerçekleştirmek kolay değil.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı