AraştırmaKeşfet

Birlikte Hareket Eden Canlılar

Galeri

Pek çok insan, tabiattan uzakta, büyük şehirlerde yaşıyor. Gördüğü sadece beton ve yine insandan başka bir şey olmuyor. Oysa tabiata yüzünü dönüp bir baksa; neler anlatmaya çalışıyor kendisine, sorsa. Buğday tanesi taşımak için sıra sıra dizilmiş karıncalar, gökyüzünde tek bir parçaymış gibi uçan kuşlar ve daha niceleri ne anlatıyor olabilir?  İnsana neyi öğretebilir? Belki de korona illeti ile mücadele ettiğimiz şu zor günlerde, ortak hareketle, birlikte mücadele etmenin zorunluluğunu hatırlatabilir. 

Güç birliği yapan karıncalar

Dünyanın kalabalıklaştığından şikayet ederiz durmadan. Bir de karıncaların dünyasına bakalım. Sayıları insanlara kıyasla 20 milyon kat fazladır. Yaşayış tarzları ise çok ilginçtir. Birbirleriyle dayanışma içinde, örgütlenerek topluluklar halinde yaşarlar. Birbirlerini koruyup kollar, iyi günde beraber çalışır, kötü günde yine beraber zorluklara karşı dururlar.  Yüzlerce belki de binlerce karınca; kendi ağırlığının katbekat üzerinde ağırlıktaki yiyecekleri yuvasına taşır. Harikulade bir düzen, disiplin ve işbirliği… Yorulmadan, bıkmadan, usanmadan icra edilen emek… Karıncalar aslında iş birliği yaparak, geleceklerini garanti altına alıyorlar. Hep birlikte, hep birbiri için çalışırlar. Gücün boyuttan değil, birlikten geldiğini gösterirler.

Ortak stratejiyle hareket eden arılar

Hayvanlar âleminin en çalışkanlarından olan arıların işi hiç de kolay değildir. 900 bin arı bir gün boyunca çalışsa, ancak ½ kilogram ham nektar toplayabilir. Bir arı, hayatı boyunca, bir çay kaşığı balın 1/12’sini üretebilir.  Yarım kilo bal için yaklaşık 2 milyon çiçeği ziyaret eder, 88 bin kilometre yol giderler. Bu noktada onlar için en değerli şey, zamandır. Polenleri toplanmış çiçeğe, diğer arıların uğramaması için üzerini elektriksel bir alanla kaplarlar. Bu izleri algılayan diğer arılar, başka çiçeklere giderler.  Arılar, ortak bir strateji etrafında, birlikte çalışırlar. Aralarındaki iş bölümü ve sürekli iletişim, onları hem hedefe daha hızlı götürür hem de vakit kaybetmelerine mani olur.

Aynı hedefe beraber uçan kuşlar

Kuş türlerinden birçoğu göç ederken grup halinde, “V” şeklinde uçarlar. Bu şekilde uçmalarının sebebi; enerji tasarrufu yapmak ve gruptaki iletişimi en üst seviyede tutmaktır. Öndeki kuşun yanında ve gerisinde uçan kuşlar, öndekinin kanatlarıyla oluşturduğu yukarı yönlü hava akımından faydalanırlar.  Yapılan araştırmalar, “V” şeklinde uçuşun aerodinamik açıdan en uygun uçuş şekli olduğunu gösteriyor. Kuşlar bu sayede iletişimi en üst seviyede tutuyor, kanat hareketlerini sürüdeki en yakın kuşun hareketine göre ayarlıyor ve hava akımını verimli şekilde kullanıyorlar.

Kurtların avlanma organizasyonu

Kurtların kışın aç kaldıklarında uyguladıkları, grupça hareket ettikleri bir taktik vardır. Kurt sürüsü iki gruba ayrılır. Birinci grup fedailerdir; ikinci grup ise pusuda bekleyenlerdir. Birinci grup, köpeklerin bulunduğu yerleşim yerine girer ve saldırır. Az bir mücadeleden sonra, yenilmiş gibi davranıp kaçar. Köpekler, kurtların ardından koşar.  Plansız ve programsız bu koşuş, facialı bir bitişe dönüşür. Asıl ve kalabalık topluluk olan pusu grubu, köpekleri beklemektedir. Öncü kurtlar, köpekleri kurnazca onların ortasına çekerler. Ortaya giren köpeklerin etrafı hemen kurtlar tarafından sarılır. Köpekler için kurtuluş yolu kapalıdır. Zafer ise birlikte, planlı ve programlı şekilde hareket eden kurtlarındır.

Soğuğa, birlikte kalkan olan penguenler

İmparator penguenleri, Güney Okyanusu ve Antarktika’nın parça buzullarında yaşarlar. Dondurucu soğuklarda, vücut sıcaklıkları 37 derecede sabit kalır. Penguenlerin tüyleri yağla kaplı ve su geçirmezken, bunların altında yumuşak tüyler vardır. Bu tüyler, ısı yalıtımının %80’inden fazlasını sağlar ve rüzgâra karşı dirençlidir.   İmparator penguenlerinin kuluçkaya yatan erkekleri, yumurtalarını bacak aralarında taşırlar. Antarktika soğuklarında uzun kışı, bütün penguenler bir arada geçirirler. Büyük gruplar halinde, birbirlerine sıkışarak soğuğa karşı beraber durabilirler. . Tek başlarına yumurtalarını güvende tutmaları zordur. Oluşturdukları gruplarda, metabolizma hızı beş kat azalır. Vücut ısıları sabit kalarak kışı güvende geçirirler ve nesillerini birlikte kurtarırlar.

Grup halinde yaşamanın avantajları nelerdir?

-Yiyecek bulmak kolaylaşır.

-Avcılardan  gelebilecek tehlikeler en aza indirilir.

-Isı ve su  kaynakları korunmuş olur.

-Birlikte hareketin neticesinde enerji tasarrufu yapılır.

-Moral ve motivasyon üst düzeyde olur.

 

Dayanışmayı anlatan atasözleri

-Bir el bir eli yıkar, iki el bir yüzü yıkar.

-Yalnız taş duvar olmaz.

-Tek kanatlı kuş uçmaz.

-Sürüden ayrılanı kurt kapar.

-Nerede birlik, orada dirlik.

-Birlikten kuvvet doğar.

-Bir elin nesi var, iki elin sesi var.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı