Doğal Hayat

Birlikten Kuvvete Giden Yol

Dünyanın dört bir yanına yayılmış ve binlerce farklı türü olan karıncalar, yardımlaşma ve iş bölümü konusunda oldukça beceriklidirler.
Karıncalar yiyecek buldukları zaman eğer kaldırabilirlerse yuvaya tek başlarına taşırlar. Eğer kaldıramazlarsa, yiyecek küçük küçük kümeler halinde etrafa yayılmışsa diğer böcekleri uzaklaştırmak için hemen o bölgenin çevresini zehirli bir salgıyla çevirdikten sonra gidip diğer işçi karıncaları yardıma çağırırlar.

İşbölümü ve yardımlaşma karıncaların hayatına hâkimdir. Büyük karıncalar yiyecekleri parçalar ve davetsiz misafirlere karşı korurlar. Küçük olanlar da parçaları yuvaya taşırlar. Birlik olduklarında, taşıyabilecekleri yiyecekler daha büyük olur. Bir veya iki ayaklarını kullanarak yiyeceği kaldırırlar ve çene kemikleri ile sıkıştırırlar. Ön kısımdakiler yiyeceği çekerek geri geri giderken arkadakiler de ileriye doğru iterler. Diğer karıncalar da yan taraflardan destek verirler. Bu şekilde tek bir karıncanın taşıyacağı ağırlıktan fazlasını ve büyüğünü taşıyabilirler.

500 bin sinir hücresi

Karıncalar üzerine yapılan araştırmalar, bu küçük hayvanların aralarında sıkı bir iletişim ağının olduğunu ortaya çıkarmıştır. Karıncalar, baş kısımlarındaki karmaşık duyu organlarıyla, milyonlarca kimyasal ve görsel sinyali yakalayabilirler. Gözleri birleşik olup antenler insandaki burun ve parmak ucu gibi hareket eder. Ağızlarının altındaki projeksiyonlar tatları algılar; kıllar dokunmaya karşı duyarlıdır.

Avlarını bulmakta birbirlerini takip etmekte, yuvalarını kurmakta ve savaşmakta bu duyu organlarını kullanırlar.

2-3 milimetrelik vücutlarının içerisine sığdırılmış 500 bin sinir hücresiyle, biz akıl sahiplerini şaşırtacak bir iletişim sistemine sahiptirler.

Düzenli ve sistemli hayat

Karınca topluluklarının hayatı balarılarına benzer. Her toplulukta bir ya da birkaç kraliçeyle birlikte dişi ve erkek karıncalar bulunur. Her şey belirli bir düzen ve ahenk içerisinde gerçekleşir. Karıncalar kendi aralarında kurdukları görev sistemine son derece bağlıdırlar.

Karıncaların sayıları çok fazla olmasına rağmen her zaman düzenli olmaları, herkesin işini layıkıyla yerine getirmesine bağlıdır. Herkes işini iyi yaparsa kolonideki düzen ve ahenk bozulmaz.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı