Eğitim

Bu Yaşta Yabancı Dil Öğrenilir mi?

– Hocam. Ben bu yaşta yabancı dil öğrenebilir miyim acaba?

Biz yabancı dil öğretmenlerinin çok duyduğu bir sorudur bu. Bazı sebeplerden erken yaşlarda öğrenilemeyen yabancı dil ‘hangisi olursa olsun’ daha sonra ticari veya manevi maksatlar için bir ihtiyaç olarak arz-ı endam edince akla ilk gelen husus, yaş meselesidir. Dil öğrenmede yaş ile alakalı sorular, “kritik bir eşiğe” sahip olup olmadığı noktasında toplanmaktadır. Ana dilin ne kadar erken bir yaşta konuşulmaya başlandığı göz önünde bulundurulduğunda ve genel itibarı ile ikinci bir yabancı dili öğrenenlerin erken yaşta bu işe başladıkları gerçeği bu “kritik eşik” mefhumunu ortaya koymaktadır. Yani belli bir yaş vardır ve o yaştan sonra bu iş olmaz diyen bir kısım bilim adamları vardır batı dünyasında.

Diğer birçok ana bilim dalında olduğu gibi batıda yapılan bütün çalışmaları olduğu gibi kabul etme gibi bir nâkısamız var bizim. Aslında geçmişimize âit misalleri göz önünde bulundursak bambaşka neticeler ortaya çıkabilmektedir. Evet, kritik bir eşikten söz edilebilir. Evet daha erken yaşlarda daha hızlı bir şekilde yabancı dil öğrenilebilir. Ama azim, sebat,
hedef tespiti ve iyi bir program ile her dil rahatlıkla öğrenilebilir. Kendi geçmişimize ait misallerden bahsetmiştik, gelin beraberce bir göz atalım her türlü güzelliği içinde barındıran mâzimize:

Hemen her evde bulunan ve bulunması gereken “Hak Dini Kur’an Dili” isimli muhalled Kur’ân-ı Kerim tefsiri ile tanıdığımız Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Efendi Osmanlı’nın son devir alimlerindendir.. Sadece tefsir sahasında değil felsefî sahada da eserler veren merhum Elmalılı, Evkaf nazırıyken, Hüseyin Cahit’le aralarında şöyle bir mükâleme/konuşma geçer. Hüseyin Cahit ona, din adamlarının Arapçayı çok iyi bildiklerini, fakat Arapça bilgilerinin dörtte biri kadar bile yabancı dillerden birini bilmediklerini, şayet bilselerdi daha faydalı olacaklarını söyler. Sonra da hocalar arasında Fransızcayı hiç bilenin olmadığını, şayet misâli varsa tevbe edeceğini belirtir. Buna çok üzülen Hamdi Yazır, hemen sahaflardan Fransızca gramer kitapları alır ve çalışmaya başlar.

Altı ay sonra Hüseyin Cahit’le karşılaşan Yazır, bir vesileyle mevzuyu dile getirir ve Hüseyin Cahit’ten kendisini imtihan etmesini ister. Hamdi Yazır’ın çok iyi Fransızca bildiğini gören Hüseyin Cahit ona niçin daha önce bildiğini söylemediğini sorar. O da umursamadığını fakat zamanla kendisine ağır geldiğini belirttikten sonra, Hüseyin Cahit’i elindeki ağır bir Fransızca kitabıyla imtihan etmek ister. Hüseyin Cahit de işin zorluğunu dile getirerek Yazır’ın Fransızca bilgisini teslim eder.

Yine tarih, 35 yaşından sonra Allah’ın bir lütfu olarak en yüksek Arapça eserleri okuyacak derecede Arapça öğrenenleri de yazmıştır.

Evet. Yabancı dil için erken yaş mühimdir. Yabancı dil için daha taze bir zihin lazımdır. Fakat çok ama çok iyi tespit edilmiş bir hedef, o hedefe varmak için düzenlenmiş ciddi bir program ve içten gelen bir ilm-i iştiyak, yaşın beraberinde getirdiği meseleleri çok rahat halledecektir.

En Yeniler

Bir Yorum

  1. Öncelikle hayırlı günler dilerim.
    ” Bu yaşta yabancı dil öğrenilir mi ? ” yazılı makalenizi okudum.
    Benim sorum; Hiç kurs görmeden de bu iş kendi başına olur mu?.. Olursa, Nasıl ve Nereden başlanmalı? (grammer, kelime vs.) ..
    İlginize teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı