AraştırmaKolay Hayat

Büyük Denizlerin Devasa Gemileri

Dağlar büyüklüğünde dalgalar arasında giden gemilerin imalatı hep merak konusu olmuştur. Gemiler tersanelerde imal edilir. Tersane Türkçeye İtalyanca yoluyla girmiş bir kelimedir. Müslümanlar tarafından ilk tersanelerin kurulduğu dönemde sanayinin ağırlık merkezini gemicilik oluşturduğu için tersaneye “sanayi sitesi” anlamına gelen dârü’s-sınâa adı verilmiştir. Kur’ân-ı Kerîm’de yer alan bilgilere göre gemi yapımı, Hazreti Nûh Aleyhisselam’a kadar uzanır. Âyet-i kerîmelere bakıldığında ilk gemi Allahü Teâlâ’nın peygamberine öğretmesiyle inşa edildiği anlaşılmaktadır. Tahta levhalar ve çiviler kullanılarak yapılan “Nuh’un Gemisi” dağ gibi dalgalar arasında yüzebilecek büyüklükteydi. Yine Kur’ân-ı Kerîm’de “dağlar gibi yükselen gemiler”den söz edilerek çok büyük tonajda gemilerin inşası konusunda insanın ufku açılmaktadır.

Yükün gemileri

Yük gemilerinin boyutları sürekli büyüyor. Dünyanın en büyük yük gemisi tam 16 bin konteyner taşıma kapasitesine sahip. 1980’lerde ilk konteyner gemileri bin 600 konteyner taşıyorken, en son üretilen “Emma Maersk” isimli yük gemisi, 15 bin 550 konteyner kapasitesine sahip. 400 metre uzunluğundaki bu gemi, “yükün gemisi” tanımına uygun. Çünkü 171.000 groston yük taşıyor. Bu kadar yükü taşıyan gemiyi 13 kişi idare ediyor.

Kibrin gemisi

Titanik gemisi 270 metre uzunluğunda inşa edildi.  1911 yılında inşa edildiğinde 52 bin ton ağırlığı yüzdürebiliyordu. Titanik, yolcu taşımak üzerine inşa edilmişti. Gemide üç sınıf yolcu bölümü vardı. Üçüncü sınıftakiler için 700 kişiye iki tuvalet düşünülmüştü. Birinci sınıftaki insanların ise özel bir orkestrası bile vardı. İlk suya indirilişinde “asla batmayacak gemi” diye kamuoyuna duyurulmuştu. Kibrin gemisi daha ilk seferinde sulara gömüldü. Şimdi ise Titanik 2 gemisi yapım aşamasında. Önümüzdeki günlerde inşaatının bitirilmesi planlanan geminin, 2022 yılında sulara ineceği söyleniyor.

Gemi yolcuları

Dünyanın en büyük yolcu gemileri aslında yolculuktan çok, eğlence için düşünülmüşlerdir. Çünkü en büyük yolcu gemisi Royal Caribbean’in içinde havuz, gerçek ağaç ve bitkilere sahip bir bahçe, eğlence salonları ve konferans salonundan daha büyük bir tiyatro salonu vardır. Titanik’ten 5 kat daha büyük bu geminin 16 güvertesi, 2700 kamarası bulunur. Bu kadar büyük bir gemi için 6300 yolcu düşünülmüş. Bunların yarı büyüklüğünde hayvan taşıma gemilerinde ise 25 bin hayvan taşınıyor.

Karada deniz, denizde damla

Donanmaların sahip olduğu uçak gemileri, diğer gemiler içinde, en büyükleri olmasa da en pahalılarını oluşturuyor. George Bush uçak gemisi, en büyük yük gemisinden 50 metre daha kısa. Ancak yine de üzerinde helikopterler, savaş uçakları ve tanklardan oluşan küçük bir orduyu taşıyor. Bu gemi 20 katlı ve iki tane nükleer reaktöre sahip. 20 yıl ilave yakıt almadan denizlerde seyahatine devam edebileceği söyleniyor. 4.5 milyar dolara mâl olan gemi hakkında yazılanlara bakıldığında, karada bir deniz gibi olsa da aslında o denizde bir damla gibidir.

Filika Kurtarır

Gemiler her türlü dalgalara, fırtınalara karşı sağlam kalabilecek şekilde inşa edilirler. Ama deniz, sağlamlık dinlemez. Dağ gibi dalgaların, yıpratıcı fırtınaların ne yapacağı belli olmaz. Bu sebeple gemilerde her türlü tedbirin alınması gerekir. Filikalar da bu tebdirlerden biridir. Eskiden filikalar sadece denizde boğulanları kurtarmıyordu. Karada boğulmak üzere olanları da kurtarıp gemiye taşıyordu.

Düşünün denizin ortasındasınız, geminiz batmış, kurtarıcı arıyorsunuz. İçine gireceğiniz bir filika sizi kurtarabilir. Hayat da bir denizdir, hem de kocaman bir deniz. Üstelik hayatın dalgaları, denizinkilerden daha sert vurur.

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı