EğitimMedyaTarih

Çanakkale Niçin Anlatılmalı Nasıl Anlaşılmalı?

Hemen her sene birçok kurum Çanakkale programları yapıyor, mümkün olursa da o hazin hatıraların yaşandığı yerlere geziler düzenliyor. “Sizleri evvela Allah’a ısmarladık” diyerek yola çıkıp şehit düşen yüz binlerin hatıraları, düzenlenen bir akşam programında nasıl anlatılabilir?

Mevzuu ile ilgili kendilerine Çanakkale gönüllüleri diyen, rehberler ve program hazırlayıcılarıyla konuştuk. Hepsinin ortak olarak uyardığı nokta, menkıbeleri, duyguları sömürecek tarzda anlatmak yanlış, biraz acıklı bir üslup kullanmak programı gerçek amacından uzaklaştırıyor. Sunucu ön plana çıkıyor ve insanların acıma hisleriyle oynanılıyor. Ancak bu acıma hissi o an ortaya çıkıp sonra kayboluyor. Bu da gerçek verilmesi gereken Çanakkale şuurunu gölgeliyor.

Çanakkale üzerinden duygu sömürüsüne dikkat çeken, Çanakkale’nin tarihi cihetine vakıf olmuş ve Çanakkale programları düzenleyen Ali Han Gediz, Çanakkale programları hakkında bize şunları anlattı: “Çanakkale programlarında, programa girdik, ağladık, çıktık, gibi bir algılama var. Ağlamak ve ağlatmak programı sunanlar için başarı olarak görülebiliyor. Anlatan ağlarsa dinleyenler zaten ağlıyor. Ancak hatibin ağlaması ve ağlatması kati suretle doğru değil.

Çanakkale için yaşanmış hadiselerden ziyade şu soruyu sorup program boyunca insanların cevabını bulmalarına yardımcı olmaya çalışılmalı. Programı hazırlayan ya da sunan kişi: ‘Çanakkale bizim için neden önemli? Gerçekte Çanakkale’de ne yaşandı? Gidenler geride kalanlara gerçekte nasıl bir hatıra bıraktılar. Geride kalanlar bunları anlayabildi mi?’ sorularına belgelerle cevap buldurmaya çalışmalı.”

Çanakkale’nin manevi ciheti

Her sene Çanakkale programları düzenleyen bir ekipte yer alan, diğer bir Çanakkale gönüllüsü İdris Kale ise, Çanakkale programlarının manevi cihetine vurgu yapıyor ve bunun için pratik tavsiyelerde bulunuyor. “Osmanlı askerini anlattığımız için programa Kur’an-ı Kerim ile başlamak en doğrusudur. Çanakkale muharebesinde çekilen resimler dijital ortamda hikâyeleriyle birebir anlatılabilir.  Bu fotoğraflar anlatılan yere girerken zihni hazırlamak için konulabilir. İçeriye girenler Çanakkale Şehitliğine girmiş gibi bir atmosfer oluşturulabilir.”

Herkesin mutlaka Çanakkale ile alakalı bir mazisi olmuştur. Belki bizden önceki neslin hatıraları daha canlıdır. Çünkü bazılarının birinci dereceden akrabaları orada şehit düşmüştür. Program ve gezilerin püf noktası, insanlarla oradaki şehitler arasındaki bağı kurdurmak olmalıdır.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu