Kültür Sanat

Çanta, Cüzdan ve Mutfak Önlüğü

Kermes için kolayca yapılabilecek el emeği işlerden birisi de keçe işidir. insanı rahatlatan, son derece pratik ve eğlenceli keçe işini ilçemizdeki el işi kurslarında öğrendim. Kursta yaptığımız işlerin farklı olması ve herkes tarafından beğenilmesi, beni kermeste keçe işi ürünler hazırlamaya sevk etti. Kendi hazırladığım bir ürün ilk defa kermeste sergilenip satılacaktı. Kermese katkımın olması beni son derece heyecanlandırmıştı. Ayrıca hazırlık aşaması oldukça keyifliydi.

Nasıl hazırladık?

Keçe işlerini bir arkadaşımla beraber hazırladık. Günün belirli saatlerinde bir araya geliyorduk. Ben keçe işlerini hazırlarken, o da dikişleriyle uğraştı. Keçe işi çanta, cüzdan ve mutfak önlüklerini hazırlamamız üç hafta kadar sürdü.

Siz de keçe işi yapmak istiyorsanız önce kendinize bir model belirlemeniz gerekiyor. O model üzerine yapılacak objeler ve hangi dekorların yerleştirileceğine karar veriyorsunuz. Sonrasında seçilen dekorların (çanta, cüzdan, önlük) kesilmesi var. Parçalar kesilip ayarlandıktan sonra, hazırladığınız renkli dekorları keçelerin üzerine dikiyorsunuz.

El emeğimiz boşa gitmedi

İlk olarak çanta hazırlamaya karar vermiştik. Çantayı hazırladıktan sonra elimizde biraz kumaş kalınca, boşa gitmemesi için onunla da cüzdan yaptık. Cüzdan düşündüğümüzden daha güzel oldu, çok talep edildi.

İsraf etmeden, her bir parçayı kermesler için değerlendirerek, bir nebzecik de olsa hayırlı işler için emek vermiş olmak çok güzel bir duygu. Ayrıca ortaya cici bici şeylerin çıkıyor olması ve ürünlerin rağbet görmesi de insanı sevindiriyor. Siz de son derece pratik ve eğlenceli olan keçe işini yapmayı öğrendikten sonra, zamanla çok güzel modeller çıkartabilirsiniz.

Kermes Bilgisi

Kermesin Adı: Kumluca Kermesi Yapıldığı Yer: Antalya / Kumluca Tarih: 7 -17 Haziran 2013
En Beğenilenler: İğne oyaları, pike takımları, örgüler, tülbentler Kullanılan Malzemeler
Çanta ve cüzdan için: 10 renk paket keçe, renkli düğmeler Mutfak önlüğü için:1 metre su geçirmez dark kumaşı, renkli keçeler (Üzerindeki uğur böceği yerine başka figürler de kullanılabilir.)

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu