ÇOCUKLARDAKİ KORKU DUYGUSU

0

İnsan ilk ne zaman korkmaya başlar?

Yeni doğan çocukların ilk dönemlerinde ortama alışmada çevreden yeterli bakımı göremezler ise güvensizlik temelli bir korku oluşur. Bu ilk dönem iki ile beş yaş arasıdır. Bu dönemdeki korkular çok önemlidir. Çünkü çocuklar çevre ile ilk irtibatı bu dönemde kurarlar. Yüksek ses, cezalandırma, tehdit etme ilk korku oluşumunu başlatır.

Korkan çocuğa nasıl davranılmalı?

İlk önceliğimiz korkularla alay etmemektir. Korkularla yüzleşme çocuklar için kullanılmamalı. Çocuklar anlayışla karşılanmalı. Doğru davranılmaz ise bu durum onların özgüven gelişimlerini zedeler.

Doğru korku çocuklara nasıl öğretilir?

Ebeveynlerin çocuklarına yeterince zaman ayırmadan, kısa yoldan onların korkularını kullanarak dediklerini yaptırmaları yanlıştır. Doğru olan çocukla ilgilenmek onlarla konuşmak ve ikna etmektir. Korkutarak bazı şeyler kısa zamanda elde edilebilir ama bu kalıcı

bir davranış olmaz. Çocuğun korkuları pekiştirilmiş olur.

Çocukta inanç korku ilişkisi nasıl olmalı?

Ebeveyn “Eğer bunu yapmazsan Allah seni yakar” gibi sözler kullanmamalı. Bu tür sözler yaratıcı kavramını böcekten, iğneciden korkmak gibi somutlaştırır. Öncelikle çocukta itaat ve saygı sevgi duyguları oluşturulmalıdır. Bu uzun bir süreçtir, sabırla ve yavaş yavaş devam etmelidir.

Bilinçli bir korku düzeyi için ne yapılabilir?

Korku insanı harekete geçiren bir duygudur. Olumlu ve olumsuz uçlardan etkilenmek kişinin kendi elindedir. Mesela toplumdan kopma korkusuyla insanlar kurallara uymaya çalışır. Burada kabul görülmek istenilen toplum iyi ya da kötü olabilir. Gençlerin gruplara dahil olma isteği gibi. Buna inançlı insanların dahil olacaklarına inandıkları âhiret hayatı da eklenebilir. Âhirette yaratıcının vereceği nimetlere layık olma insanları doğru yönde harekete geçirecektir.

(Toplam 301 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.