Sağlıklı Hayat

Çörek Otu

Tarihin hemen her döneminde çörek otunu öven sözlere rastlamak mümkündür. Çörek otuyla ilk tanışanlar bile onu destekleyici bir tedavi aracı olarak bilmişlerdir. Tarihte özellikle orta doğuda yaygın bir şekilde kullanılırken bugün tüm dünyanın ilgi gösterdiği bir şifa kaynağı durumuna gelmiştir.

Açık mavi renkli çiçeklerinin içerisine bulunan, siyah ve oval olan çörek otu destekleyici tedavide kullanılır. Övülmesinde ve tavsiye edilmesindeki sebep sağlıklı yaşam için vücudun direncini arttırmasıdır. Susam tohumuna benzeyen çörekotu yapılan araştırmalarda takriben %21 protein, %38 karbonhidratlar ve %35 bitkisel yağlardan oluşmaktadır.

Genel Faydaları

  • Çörek otu bir hastalık durumundan önce günlük tüketilmelidir. Aşırı alınmadığı taktirde herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Vücudu tahrip eden mikroplara karşı vücut direncini artırır.
  • Savunma sistemini dengeler.
  • Vücudu toksin adı verilen zehirli maddelerden temizler.
  • Kan dolaşımını güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
  • Anti enflamatuar özelliğin böbreği hasta olmaktan korur.

Nasıl Kullanılır?

 

Yurdumuzda 12 çeşit çörek otu vardır. Kurutulan tohumları baharat olarak, suda kaynatılarak veya yağı çıkarılarak kullanılır. 100 gr. çörek otu öğütülür. 100-150 gr. pekmez ve 200 gr. tahin ile karıştırılır. Sabahları bir tatlı kaşığı yenir. Çöret otu bekletilmeden taze bir şekilde tüketilir. Güzel kokulu olduğundan baharat olarak kullanımı yaygındır. Çörek otunun tohumlarından elde edilen çörek otu yağı saç dökülmesi ve kepeğe karşı etkilidir.

Dikkat

Çörek otu yağı alırken yayın imal ediliş şekline dikkat etmelisiniz. Çörek otu yağı iki türlü elde edilmektedir. Biri si soğuk pres yoluyla. Diğeri si sıcak pres yoluyla. Sıcak pres yolunda daha fazla çörek otu yağı elde edilir ve bu soğuk presten daha hızlı ve daha az masraflıdır. Fakat bu sırada çörek otu yağı ısıya dayanamaz ve özelliklerini yitirir. Bundan dolayı biz sıcak pres yöntemiyle elde edilmiş çörek otu yağını tavsiye etmiyoruz. Tercihiniz soğuk pres yoluyla elde edilmiş çörek otu yağı olmalıdır.

 

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı