Dahip Park, Dahilerin Parkı

0

Bir park hayal edin. Orada çocuklarınızın zihni, sosyal, fiziki ve ruhi yönden gelişimleri için eğitimler veriliyor, ayaklarının yere sağlam basması için yol gösteriliyor. Böyle bir park olur mu demeyin. TÜZDER tarafından hazırlanan “Dahi Park” tam da bahsettiğimiz özelliklere uyan bir mekân. TÜZDER Genel Müdürü Tunahan Coşkun Bey ile “Dahi Park” projesi hakkında görüştük.

Dahi Park’ı kısaca nasıl tarif edersiniz?

Yaparak, yaşayarak öğrenmenin modern donanımlarla sağlandığı yepyeni bir eğitim standardı olan Dahi Park, öğrencinin çocuk, öğretmenin sanatkâr olduğu bir öğrenme ortamı, bir eğitim anlayışıdır.

Dahi Park sayesinde çocuklar teorik bilgilerin soğukluğundan sıyrılır, bir ürün ortaya koymanın farkına varırlar. Öğrenciler eğitim sürecinde tamamen aktif oldukları için öğrenme istekleri sönmez.

Dahi Park’ta ne gibi hizmetler sunuluyor?

Dahi Park, abonelik sistemiyle işlemektedir. Okullarımızın gezi faaliyetlerini düzenleyebilecekleri, kültür, bilim ve sanat faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri, her öğrencinin kendini keşfedebileceği sıra dışı mekân ve mimarisi ile eğitimde öncü bir organizasyondur. Dahi Park çocukları hem doğruya yönlendiriyor hem de düşündüklerini o an yapma imkânı sunuyor.

Atölye çalışmalarının amacı nedir?

Atölye çalışmalarında, üstün zekâlı ve dahi çocuklar için üç husus karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birincisi zihinsel doygunluk, ikincisi akran zenginliği, üçüncüsü ise beceri odaklı bir eğitim müfredatıdır. Öğrencilerimiz Dahi Park atölyelerinde bu üç husustan daha fazlasını yakalama fırsatı bulurlar.

Dahi Park sadece çocuklara mı özel?

Çocukların gelişimde en önemli faktörlerden birisi elbette ki ailelerdir. Eğitimli aileler çocukların yönlendirilmesinde daha tesirli olurlar. Çünkü çocuk günün büyük kısmını ailesi ile birlikte geçirir. Bu yüzden sadece öğrencilere değil, ailelerede gün boyu psikolog desteği ve eğitim seminerleri veriyoruz. Ayrıca öğretmenlere yönelik olarak “Zeka ve Akıl Oyunları”, “Anlayarak Hızlı Okuma”, “STEM”, “Zihin Haritaları ve Hafıza Teknikleri” başlıklarında eğitici eğitimleri düzenliyoruz.

Atölye çalışmalarıyla çocuklara neler öğretiliyor, neler veriliyor?

Atölyelerde, öğrencilerin psikolojik ve algılamaya dayalı becerilerini geliştirerek akademik ve sosyal hayata adaptasyonlarını kolaylaştırmayı ve başarı çizgilerini arttırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda, öğrencilere stresle başa çıkmanın yollarını da öğretiyoruz.

Öğrencilere atölye çalışmalarıyla, problem çözme, analitik düşünme, zaman planlaması, kendini sınama, fiziki ve ruhi gelişim dönemlerine yönelik konularda eğitim veriyoruz. Öğrencilerin, kazanmış oldukları becerileri uygulayarak, başarılarının arttığını gözlemlemeleri ise esas hedefimizdir.

(Toplam 282 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.