Güncel

Deprem, Tsunami ve Nükleer Patlama

Tarihte ölçülebilen en büyük 5. deprem geçtiğimiz günlerde Japonya’da yaşandı. 9.0 şiddetindeki depreminin ardından tsunami oluşması ve arkasından nükleer patlama, birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Hasar ve kayıp oldukça fazla. Ülkenin kuzeydoğu kıyısı açıklarında meydana gelen 9.0 (Son tespitlerde depremin şiddeti 9.0 olarak değişti) büyüklüğündeki deprem bütün bölgeyi beşik gibi sallarken, dev tsunami dalgalarına yol açtı. Dünyanın en büyük 5. depremi olarak kayıtlara geçen yer sarsıntısının ardından oluşan 10 metre yüksekliğindeki devasa dalgalar, 600-700 kilometre hızla depremin merkez üssü Honşu adasının bir milyon nüfuslu Sendai kentini ve Onahama’yı vurdu.

23 Mart resmi rakamlarına göre, deprem, tsunami ve nükleer felaketten ölenlerin sayısı 9 bin 737, kayıpların sayısı ise 16 bin 501 oldu. Yetkililer, depremdeki kayıplardan bazılarının tsunaminin etkisiyle denize sürüklenmiş olabileceğini, 2004’deki büyük tsunami felaketinde olduğu gibi kayıpların çoğunun bulunamayacağını belirtti.

 

Daha Fazla Göster

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı