EdebiyatKültür Sanat

Dijital Kitap Basılı Kitabın Yerine Geçer mi?

Teknoloji on binlerce kitabı arşivleme ve onlara rahat ulaşma imkanı veriyor; ancak karşılığında mutlaka bir şey alıyor.

Kitap okumak için bilgisayar ekranları, tabletler, iphone gibi cihazlar kullanılıyor. Ancak bu cihazlar ekran arkasından aydınlatmalı olduğundan okuyucunun gözlerini daha çabuk yoruyor. Yeni çıkarılan kesintisiz ve titreşimsiz ekranlar sayesinde (e-ink ekran) insan gözünü yormadan kitap okunabilecek. Ayrıca teknoloji on binlerce kitabı arşivleme ve onlara rahat ulaşma imkanı veriyor; ancak karşılığında mutlaka bir şey alıyor.

Hemen her sektörden okuyucu, aradıkları kitaba ve kitaplardaki bilgilere, internetten veya dijital kütüphanelerden hızlıca ulaşmak istiyor. E- kitap teknolojisi okuyucuya istediği bu imkânı sunuyor. Bu durum ilim ve yayın camiasının teknolojiyi yakından takip etmesini de zaruri hale getirdi. Zira teknolojide yaşanan gelişmeler, kitabın geleceğini yeniden şekillendireceğe benziyor.

Diğer sahalarda olduğu gibi ne yazık ki ileriki yıllarda matbaacılık sektöründe de bazı iş kollarının (üretim müdürü, kalıpçı, kesimci, katlamacı, ciltçi…) son bulacağı dile getiriliyor. Bunun da kitap maliyetlerine farklı yansıyacağı söyleniyor. Ancak e-kitapların okuyucuya internet bağlantısı, erişim ücreti veya e-kitap cihazı ve kullanım ücretleri gibi ek maliyetlerle birlikte basılı kitaplardan daha pahalıya gelebileceği endişesi var. İnternet ve teknoloji ipinin kimde olduğu sorusu ise başlı başına bir problem.

Sistem nasıl mı olacak?

E-kitap teknolojisinin gelişimi ile artık iş üretim formlarına bir de e-kitap eklenecek. Basılı (matbu) kitaplarla birlikte aynı kitabın e-pub formatı da üretilecek. Bu sayede okuyucu kitaba az zahmetle daha hızlı ulaşabilecek. Kitap okumak isteyen telefonundan, tabletinden dilediği zaman istediği sayfayı açıp bakabilecek.

Ama…

Siz yine de teknolojiye bu kadar güvenmeyin.  Arşivinizde kitabın hem basılı hali hem de elektronik hali bulunsun. Çünkü e-kitapların bozulma, kaybolma, çalınma ve silinme riski çok yüksek.  Bu durum İmam-ı Gazalinin yüzyıllar önce başına gelen bir hadiseye çok benziyor.

İmam-ı Gazali’nin kitapları

İmam-ı Gazali çocuk yaşlarda ilim tahsilinden dönerken, yolda eşkıyalar kervanı çevirip herkesin elinde neyi varsa alıyor. Elden gidenler arasında İmam-ı Gazali’nin ders notlarını tuttuğu defterler de var. İmam-ı Gazali eşkıyaların peşinden gidip ders notlarını geri istiyor. Bu durum karşısında eşkıyaların başkanı, “Sen nasıl ilim tahsil ettiğini iddia edebilirsin? Baksana notların, defterlerin elinden alınınca ilimsiz kaldığını söylüyorsun.” diyerek notlarını geri veriyor.

Ancak bu hadise İmam-ı Gazali’ye büyük bir hayat dersi oluyor. Ders notlarını aldıktan sonra 3 yıl çalışarak yazdığı bilgileri ezberliyor ve zihnine yüklüyor. O zamanın eşkıyaları, günümüzün teknoloji üreticileri oldu. Neyimiz varsa hepsine sahip olmak istiyorlar. Bilgi çağında insanların tabletlerinde on binlerce kitap yüklü. Peki ya zihinlerde kaç kitap var? Biz yine de ne olur ne olmaz diyelim, bilgi arşivimizi sadece e-kitaba değil kendimize de yükleyelim.

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı