Medya

Dijital Suistimalden Kurtulma Yolları

Dijital bir toplumda yaşamak, bizi daha iyi ya da daha kötü anlamda değiştiriyor mu? Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi modern teknolojiler, günümüz toplumu için ne kadar faydalı veya ne kadar faydasız?

Sosyal medyanın günümüz insanının hayatındaki yerini artık biliyoruz. Sosyal medya denilen mecralar, günümüzde kullanım oranlarının en yüksek olduğu dönemleri yaşıyor. Son birkaç yıldır, neredeyse insanların hayatlarını esir almış durumda.

Teknolojiler üzerinden yapılan reklamlar, geleneksel pazarlamalardan daha güçlü ve daha etkili hale geldi. Ne yazık ki şu anda sosyal medya, genç kuşağın internette manipüle edildiği ve yönlendirildiği bir mecra haline geldi.
“Neden internet?” sorusunun cevabı, yine istatistiklerde gizli: 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde 15 yaş üzeri alışveriş yapanların %75’inin internet üzerinden alışveriş yaptığı tespit edilmiş durumda. Bu ise, şirketlerin internet üzerinden satış yapmaya neden bu kadar önem verdiğini, çıtayı daha da yukarı taşımak için sosyal medyada neden bu kadar çabaladığını ortaya koyuyor.

Sosyal medyanın alışveriş baskısı
Sosyal medyada paylaşılan bir şeyin erişebileceği kişi sayısı çok yüksek seviyededir. Bir videonun veya yayınlanan marka tanıtımının milyonlarca kişiye ulaşıyor olması, pazarlamacılar için artık gerçekleşen bir rüyaya dönüşmüş durumda. Bu yüzden markalar şirketlerini sosyal medyada konumlandırırken çok önemli bir noktaya odaklanmaya başladı, o da etkileşim. Markalar müşterilerine hitap ederlerken, sadakati teşvik etmek için onlarla etkileşime girme yolunu benimsediler.

Etkileşim neticesinde, markalar sizlere sorular sordular, hediyeler verdiler, anketler yaptılar, zevkinize ve beğeninize hitap eden ve beğenmediğiniz konularda sizi tahrik eden içeriklerle kendilerine çektiler. Bazen bir markanın yükseliş programının içinde yer aldığınızı fark etmediniz bile. Beğeniler yaptınız, yorumlar yazdınız; markanın sizin üzerinizden pek çok kimseye ulaşmasına aracılık ettiniz. Böylece şirketler, akıllıca manevralarla etkileşim kurarak satışlarını yaptılar.

Bu yazının devamını İnsan ve Hayat Dergisi’nin 98. sayısından (Nisan 2018) okuyabilirsiniz.

BU SAYIYI SATIN AL E-DERGİYİ SATIN AL

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı