Sağlıklı Hayat

Diş Hekimlerinden “Çürük Dişin Hikâyesi”

Diş temizliğini “elleri yıkamaya” benzeten uzmanlar, dişleri her an temiz tutmayı tavsiye ediyorlar. Diş bakımını yaptığını söylediği halde, dişlerini fırçalamayan ve misvak kullanmayan kişileri uyaran uzmanlar, ülkemizde çürük dişi olan insanların yüzde 90’a varan oranını göstererek ne kadar haklı olduklarını anlatıyorlar.
Uyarıların yapıldığı ikinci nokta ise yanlış beslenme alışkanlıkları. Kolalı içecekler, fast food tarzı gıdalar ve normalden çok sıcak ve soğuk içecekler dişlere zarar veriyor. Özellikle gazlı içecekler ağızda çok çabuk çözüldüğü için, dişlerin yapısında süngerimsi boşluklar meydana getiriyor. Bu da dişlerin çürümesini hızlandırıyor. Mikroorganizmalar oluşan bu boşluklara rahatça yerleştiklerinden, bir müddet sonra dişlerinizi fırçalasanız da fayda göremiyorsunuz.
Başlamış olan bir diş çürüğü kolay kolay durmuyor. Yavaşta olsa devam ediyor. Çürüğün ilerleyip dişin özüne kadar gitmesi halinde ise ağrılar başlıyor. Yani diş çürümeye başladıktan sonra size tedavi olmanız için bir müddet veriyor bu müddeti kullanmanız gerekiyor. Eğer bu süre içinde tedavinizi yaptırmazsanız, ağrılar artıyor ve dişinizi kaybediyorsunuz.

“Çürükler kendini hemen göstermez” /Adem GÖKKAYA

Toplumumuzda yaygın olarak görülen diş çürükleri, çok rahatsız etmediği müddetçe dikkate alınmıyor. Ancak sinsi ilerleyen bir hastalık olan ağız sağlığı ile ilgili bu durumun önüne geçilmediğinden insan kendinden olan bir parçasını kaybedebiliyor.
Diş Çürümesi, “Diş+Bakteri+Karbonhidrat x Zaman = Çürüme” diye formülü yazılabilir.
Ağzımızda sindirimi sağlayan bakteriler bulunur. Bu bakteriler dişlerin üzerinde biriken plak dediğimiz gıda artıkları ile beslenerek, çürümenin başlamasına sebep olan asidi üretirler. Dişlerin koruyucu tabakası olan mine, uzun süre aside maruz kaldığı zaman, kristalize yapılarında çözülmeler başlar ve çürük meydana gelir. Bu çürüğün gözle görülür hale gelebilmesi için takriben iki yıl geçmesi gerekir. Çürük oluşmaya başladığında ilk aşamada tatlı yiyeceklerde sızlama başlar. İkinci aşamada soğuk yiyecek ve içeceklerde sızlama olur. Üçüncü aşamada her şeyde sızlayan ve ağrıyan, gece ağrısı yapan bir hal alır. Bu aşamaların birinde, diş hekimine müracaat edilip tedavisi yapılmadığı zaman, diş kaybedilir.

Okullarda diş fırçası kontrolü de yapılmalı / Mustafa KANDAZ

25 yıldır bu mesleği yapan biri olarak söylüyorum, büyük bir ekseriyetimiz dişlerini fırçalamıyor. Fırçalıyorum diyenler de, her gün fırçalamıyor. Belki iki, belki üç günde bir fırçalıyorlar. Bazı insanlar ise diş etlerim kanıyor diye, diş etlerini fırçalamayı ihmal ediyor. Oysa diş etlerinin fırçalanması da ağız ve diş sağlığı için önemlidir.
Diş fırçalamak temizlikle alakalı bir şeydir. Yani, bir insanın eli kirli olsa yıkamadan rahat edebilir mi? Eli yıkamak neyse dişleri fırçalamakta odur. Fırçalama alışkanlığının önce anne babalara sonra çocuklara kazandırılması lazım. Çünkü anne baba fırçalamayınca çocuklar da fırçalamıyor. Diş fırçalamayı alışkanlık haline getirebilmek için, resmi kurumların kendi alanlarında faaliyet yapmaları gerekiyor. Eğitim kurumlarında öğretmenler temizlik kontrolü yaparken, diş fırçasını ve diş macununu da kontrol edebilirler. Böylece diş fırçalama alışkanlığı kazandırmada yeni bir yol bulunur. Böyle bir uygulama iki üç defa tekrar etse bile, diş fırçalama alışkanlığı üzerinde muazzam tesiri olacaktır.

“Dişiniz ağrıdığında hemen çektirmeyin” / Ahmet ÖNDER

Bizdeki en büyük problemlerden biri, gereksiz diş çekimleridir, yani diş kayıpları. 20-30 yaş arası yaklaşık 2500 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, çekilen dişlerin en az % 65-70 inin gereksiz çekildiğini kanıtlamaktadır. Bunu önlemenin tek yolu ise erken teşhis ve tedavidir. Yanlış diş çekimi ya da diş kayıplarının başında, yoğun diş ağrıları gelmektedir. Oysa bu asırda ağrıdan, iltihaptan, apseden dolayı diş çekimi gereksizdir. Bunların hepsinin tedavisi mümkündür. Hatta ağzınızdaki köklerin büyük bir kısmı dahi kurtarılabilir. Ama yine de okurlara tavsiyem problem küçükken bir hekime giderek gereken tedbirleri almaktır. Zamanında müdahale edilmeyen çürükler, ileride telafisi zor safhalara ulaşabilir.

Diş fırçası
İyi bir diş fırçası baş kısmı kısa, düz saplı ve orta sertlikte, naylon kıllardan üretilmiş olmalıdır. Elektrikli diş fırçalarının dişleri daha iyi fırçaladığını söylemek her koşulda doğru olmaz. İyi bir ağız bakımı için tek fırça kullanmak yeterli olmayabilir. Farklı fırça türleri kullanarak ağzın her bölümünü fırçalayabilir ve aşınmaların önüne geçebilirsiniz.

Diş macunu
Diş fırçasının mekanik fırçalamasının etkisini arttırır. Yani, bir yeri sabunla yıkamakla sabunsuz yıkamak gibidir. Bize göre “En iyi” ya da “İdeal” bir diş macunu yoktur. Özel bir macun önerisinin gerekli olmadığı koşullarda, en iyi diş macunu; size diş fırçalamayı bir zevk haline getiren, tadı ve kokusu hoşunuza giden diş macunudur.

Ağız gargaraları
İçerdikleri maddelere göre ağızda (özellikle fırçanın ulaşamadığı yerlerde) bulunan mikroorganizmaların aktivasyonunu engeller, ağızda mevcut bakteri sayısını azaltır ve buna bağlı olarak ağız kokusunu ortadan kaldırırlar. Ağız gargaraları diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımının yerini tutamaz, sadece artı bir koruma ve bakım yöntemidir.

Fırçalamak tek başına yeterli değildir / Mehmet TOPALOĞLU
Herkesin yaptığı gibi, fırça, macun ile yapılan ve iki üç dakika süren fırçalamada bile, dişlerin birbiriyle kontakta olduğu kapalı alanlara ulaşılamaz. Bu yüzeyler de tam olarak temizlenemez. Çoğu zaman çürüklerin başlangıç noktası da bu ulaşılması zor, kapalı alanlardır. Sağlıklı bir temizleme için mutlaka fırçalamadan sonra, en az günde bir kere diş ipi kullanılmasını tavsiye ediyorum. Her öğün sonrasında ya da ihtiyaç olduğunda, diş ipini dişlerinizin arasında kaydırarak yemek artıklarının çıkmasını sağlayın. Bal mumlu ipler daha yumuşak olduklarından tahriş riskini azaltacaktır. Yanlış kullanımı diş etine zararlı olmaktadır. Kullanım konusunda diş hekiminiz size daha detaylı bilgiyi verecektir.

Tabi diş fırçası “Misvak”
Misvakta dişlere ve diş etlerine “masaj” etkisi vardır. Hem dişlere hem de diş etlerine en güzel bakımı misvak yapar. Çünkü doğal bir ürün olmasının yanında, ağız kuruluğunu önlediği için, misvak kullanmak dış fırçalamadan farklı sonuçlar verir. Ağzı sulandırır ve ağız kokusunu önler.
Abdest alırken ve sair zamanlarda misvak kullanmak Peygamber Efendimiz’in kuvvetli sünnetlerindendir. Misvak ağzı temizler ayrıca yapılan sünnetten dolayı Allâhü Teâlâ’nın rızasını kazanmaya vesile kılar. Misvak kullanarak alınan abdest ile kılınan namaz, misvaksız kılınan namazdan yetmiş kat daha faziletlidir. Resûlullâh Efendimiz “Eğer ümmetime meşakkat vermesinden korkmasa idim onlara her abdestle berabere misvakı emrederdim.” (Hadîs-i Şerîf, Beyhakî, Sünen-i Kübrâ). Resûlullâh Efendimiz son nefeslerine kadar misvak kullanmışlardır. [Bidâyetülhidâye, imam Gazâlî]

Dişler nasıl fırçalanır?
* Dişlerinizin dış yüzeylerinin temizliği için, diş fırçanızı diş eti çizgisine 45 derecelik bir açıyla yaklaştırın. Fırçanızı ileri-geri hareket ettirerek, kısa ve yumuşak fırça dokunuşlarıyla diş ve diş etlerinizi fırçalayın.
* Dişlerinizin çiğneyici ve iç yüzeylerini temizlemek için de aynı yöntemi kullanın.
* Ön dişlerinizin iç yüzeylerini temizlemek için, fırçayı dik tutun ve fırçanın ucuyla aşağı yukarı yumuşak hareketlerle fırçalayın.
* Diş eti çizginizi fırçalamayı unutmayın ve en arkadaki dişlere ulaştığınızdan emin olun. Aynı zamanda dilinizi de fırçalayın, dilinizi fırçalamak nefesinizi taze tutmaya yardımcı olacaktır.
* Diş fırçasının tam temizleyemediği, ara yüzeyler diş ipi kullanılarak temizlenmelidir.

 

 

Daha Fazla Göster

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı