AraştırmaKültür Sanat

Doğallığın Rengi Kahverengi

Adını kahveden alan bu renk, aynı zamanda kahve gibi kültürümüzün vazgeçilmez bir mirasıdır. Yüzyıllardır söylenile gelen “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır.” sözü kahverengini en güzel şekilde açıklamaktadır. Tarihi eserlerimizin, geleneksel halı ve kilimlerimizin kahverengi ağırlıklı olması bu rengin cazibesinden olsa gerek…

Renklerin hikâyesi insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar önce yaşadıkları yerleri, duvarları, iç mekânları ve kullandıkları eşyaları boyamaya, renklendirmeye başlamışlar. Renkleri bazen korunmak, bazen korkutmak, bazen etkilemek, zaman zaman da şifa için kullanmışlardır. İşte biz de tarihimizden bize aktarıla gelen hissiyat üzere renklerle yaşarız hayatı. Duvarlarımızın, eşyalarımızın, çantamızın seçtiğimiz renklerle konuşmasını ve bizi yansıtmasını isteriz.

Kahverengi dünyanın geçiciliğini anlatan, insana aslını hatırlatan bir renk olarak karşımıza çıkıyor.”Dünyanın bu rengârenk, şekline, ahvaline bakıp aldanma. Eser, şecer, beşer âhir toprak olup gidiyor.” Sırrı Paşa’nın bu beyiti, kahverengiye toprak rengi de denmesini daha iyi açıklıyor. Kahverengi, diğer renklerin aksine asıl olana, ebediliğe, kalıcılığa, doğallığa ehemmiyet veriyor.

Doğallığı hatırlatır

Kahverengi toprakla bağlantısından dolayı güveni, bal ve çikolata gibi ürünler sebebiyle lezzetli tatları, kepekli ekmek, tahıllar gibi ürünler sebebiyle de sağlıklı ve organik ürünleri çağrıştırır.

Kahverengi toprağın ve ahşabın rengidir. Sağlam ve güvenilir bir his verir. Kahverengi; doğal, rahat ve açık bir ortam sağlar. Durağanlık, olgunluk ve güçlülük mesajları verir. Bu rengi seven insanlar fiziki olarak çok hassastırlar ve sinirleri mükemmeldir. Kahverengi toprak rengi olduğundan kaybolmanın ve saklanmanın da rengidir.

Kahverengi rahat bir renk olarak kabul edilir. Kişinin kendini rahat, resmiyetten uzak hissetmesini ve paylaşımcı olmasını sağlar. Kahverengi; sarı, turuncu ve kırmızı ile birlikte zengin ve derin bir mana verir. Açık maviyle birleştirilince, sportifliği anlatır. Bejle birleştirildiğinde ise faal, karmaşık ve genç bir görünüm verir. Bu yüzden modada ve iç tasarım sanayisinde kahverengi ve bej daha çok kullanılan renkler arasındadır

Halıdan kilime, kahveye renk vermiştir

Kahverengi akla ilk önce ahşabı, ağacın gölgesini ve toprağı getirmektedir. Ayakları yere basan insanların tercihidir. Gösterişten hoşlanmayan, , güvenilir insanların rengidir. Güven duygusunu aşılar; fakat hayal gücünden uzak bir renktir.

Başarıya yavaş yavaş ulaşmanın simgesidir. Açık ve dürüst hareket etmenin sembolüdür. Ancak kahverenginin diğer renklerle karışması bu özelliğini gölgeleyebilir.

Kahverenginin tarihimizdeki yeri küçümsenemez. Özellikle Selçuklular zamanında halı ve kilimde kahverengiye ayrı bir önem verilmiştir. Bu da kahverenginin asaletinden ve hoşgörüyü temsil etmesindendir.

Bu rengin adını aldığı kahve hakkında “kahvenin yüzü kara ama yüz ağartır.” Ve “kahve peykesinde âleme nizam vermek” gibi deyimlerimiz ve “Gönül ne kahve ister ne kahvehane/Gönül muhabbet ister kahve bahane.”gibi nüktelerimiz vardır. Buradan da anladığımız gibi kahve muhabbeti dostluğu simgelediği gibi adını kahveden alan rengimiz de dostluğu, hoşgörü ve muhabbeti simgelemektedir.

İnsanı hızlandırır

Bu renk üzerine Kansas Üniversitesi için bir sanat galerisinde yapılan deney sırasında duvarları, rengi bilgisayar aracılığıyla değiştirilebilir hale getirilmiştir. Fonda beyaz kullanıldığında insanlar sergide yavaş hareket etmiş, kahverengiye döndüğünde ise insanlar daha seri hareket etmişlerdir. Renk listesinin başında olan kahverengi kişiler, daima özel bir çevreye ihtiyaç duyarlar. Çünkü, kendilerini ancak bu çevrede güvenli hissederler. Yalnızlık onlara göre değildir ve her an birilerine ihtiyaçları vardır. Psikolojik rahatlık onlar için önemlidir, gergin bir hayat sinirlerini çabuk yıpratır.

Tercih edenler iyi bir çevreye ihtiyaç duyar

Huzursuz, gerilimli ve sıkıcı mekânlardan daima kaçarlar ve yüksek elektrikli mekânlar onları dünyaya küstürebilir. Kahverengiyi tercih eden erkeklerin hareketleri, yaşayışları ve giyinişleri sadedir. Az şeylerle mutlu oldukları için fazla para harcamazlar. Müstakil yaşamasıyı seven kişilerdir. Makul olurlar bu yüzden hisleri çok ön planda değildir. Sakinliği, her durumu enine boyuna düşünmeyi ve çabuk karar vermemeyi severler. Davranışlarında tutarlılık görülür.

Kahverengiyi tercih eden kadınlar ise geniş hayal gücünden uzak ve düzenli olurlar. Daima doğruyu sevdikleri için zararsız bir yalan söylemekten çekinirler. Sabır ve sevgileri sonsuzdur. Onun için çok iyi birer anne olurlar.

Evde samimiyet ifade eder

Kahverengi ev dizaynında çok kullanılan bir renktir. Kahverengi samimiyetin rengidir. Resmiyet duvarlarını yıkarak insanlar arsında iyi bir iletişim kurulmasını sağlar. Oturma odaları ve salonlar için misafirlerinizle keyifli ve samimi zamanlar geçirmenin anahtarı kahverengi mobilyalar olabilir.

Kahverengi insan hareketini hızlandırdığı için özellikle restoranların iç mekânlarında kullanılır. Sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlayan renkler olarak ev dekorasyonunda da sıkça kullanılan kahverengi ve bej, özellikle zemine hâkim olmalarıyla, güvenlik hissini ve toprağın meydana getirdiği rahatlık hissini verir. Sıcak, tarafsız nitelikleri, güvenlik ve bağlılık hissi oluşturur. Diğer yandan yemek ve oturma odalarında şeftali rengiyle birlikte kullanıldıklarında, hem samimi hem de çocukların diğer kişilerle iletişimi için sıcak bir ortam meydana getirir. Fakat yapılan bir araştırmaya göre insanları acele etmeye sevk ettiğinden çalışma ofisleri için uygun bir dekorasyon rengi değildir, çalışanlarınızın işyerinde vakit geçirmekten sıkılmasına sebep olur.

KAYNAKLAR:

  • Renklerin Tarihimizdeki Yeri ve Önemi — Türk Tarihi Ansiklopedisi
  • Duyguların Rengi — Ayça SAĞLAM — İstanbul 1997
  • Gerçek Renkler — Melek Aslı ÖZTÜRK — Ankara 1992

 

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu