Araştırma

Dünyadan İlginç Yasaklar

Kanada – Bebek yürüteçleri

1994 yılında, Kanada Sağlık Bakanlığı bebek yürüteçleri hususunda şu açıklamayı yapmıştı; “Çocuklar için tehlike arz ediyor, çocukların ulaşamadıkları yerlere ulaşmasını sağlayıp balkon ya da merdiven gibi yerlerden düşme ihtimalini artırıyor.” Bu açıklamanın ardından ülkede bebek yürüteçleri yasaklandı. Ayrıca çocukların zihin gelişimlerini bozduğu da iddia ediliyor. Kanada’da bu yasağa uymayanlar 100 bin dolara varan para cezaları ve 6 ay hapis cezası alabiliyor. Kanada’da 16 farklı hastaneden alınan sonuçlarda, 5-14 aylık olan 1900 bebeğin, yürüteç kazası yüzünden hastaneye geldiği görülmüş. Yürüteçlerin bebekler risk faktörü olduğunu gördükleri için de bu yasa, Nisan 2004’te yürürlüğe girmiş.

Küba – Elektrik ampulleri

Küba, klasik ampullerin kullanımını, satışını ve ihracatını 2005 yılında floresanları kullanmaya başladı. 2010 yılında Arjantin aynı yasağı yürürlüğe koydu. Ardından Avrupa ve Asya’daki pek çok ülke de, floresan kullanmaya başladı. Floresanlara geçişin bazı sebepleri var. Floresanlar klasik ampullere göre yaklaşık 4 kat daha tasarruflu. 18W’lık bir floresan, 75W’lık bir ampul kadar ışık üretebiliyor. Ayrıca floresanların ömürleri de diğer ampullere göre daha fazla. Floresanlar 15.000 saat dayanabilirken, diğer ampuller 2.000 saat dayanamıyorlar.

Bangladeş – Plastik torba

Bangladeş, 2002 yılında yeni bir yasak getirdi. O da plastik poşet yasağı. Bu yasak; Fransa, Tanzanya ve Meksika gibi pek çok ülkede de uygulanmaya başlandı. Plastik poşetler bilindiği gibi oldukça zararlı. Bir poşetin doğada kaybolması yaklaşık 800 yılı bulabiliyor. Bunun yanında, orman yangınlarından, deniz canlılarının ölümüne kadar birçok zarara da sebep oluyorlar. Poşetin içine konulan meyve sebze gibi açık gıda ürünleri, poşetle temas ettiği vakit, bazı zararlı kimyasallar da etkileşime geçiyor. Bu durum birçok kanser hastalığına da davetiye çıkarıyor.

Singapur – Sakız

Chewing gums on blue

2004 yılından itibaren Singapur’da, ülkeye sakız sokmak, sakız çiğnemek ve satmak resmen yasak. Eğer sakız çiğnerken yakalanırsanız cezası 500 dolar. Ayrıca ülkede çevreyi kirletmek, hız limitini aşmak, yerlere tükürmek, sifonu çekmemek gibi davranışların cezası da 10 dolardan başlıyor.

Amerika – Sürpriz yumurtalar

Çocukluk yıllarının tatlı-tatsız hatıralarından biri olan sürpriz yumurtalar, ABD’de yasaklandı. Hatta Kanada’dan Amerika’ya geçerken çantasında sürpriz yumurta ile yakalananlar hakkında hukukî işlem bile başlatılıyor. Sebebi ise, sürpriz yumurtaların içerisindeki plastik kısmın yutulma riskinin olması. Ayrıca sağlık açısından da sürpriz yumurtaların tehlikeli olduğu biliniyor. Plastik madde ile çikolata temas ettiğinde kanserojen bir madde olan BISFENOL-A ve DİOKSİN açığa çıkıyor. Bu madde vücuda girdiği zaman yağ dokusunda depolanıyor ve türlü hastalıklara sebep oluyor.

Türkiye- Çimlere basmak

İstanbul belediyesi şehir içinde eşekle nakliyat yapılmasını yasakladı (1937). Rize’nin 50 haneli köyü Ortaköy’de ihtiyar heyeti televizyon izlemeyi yasakladı (2001). İstanbul sokaklarında kartopu oynanması yasaklandı (1935). Trabzon Of ilçesi, Uluağaç köyü ihtiyar heyeti, kadınlara yük taşıttırılmasını yasakladı (1998). Çorum İskilip’te davulcuların bahşiş toplaması ve atılan parayı ağızlarına alması yasaklandı (2004). Ayrıca “çimlere basmak” da ülkedeki bütün park ve bahçelerde yasak ve bu durum yazılı olarak da ibraz ediliyor.

Daha Fazla Göster

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı