Eğitim

Eğitimde Alternatifler Aranırken Evde Okul Mümkün mü?

Amerika, Kanada ve Norveç gibi ülkelerde devlet okullarında istenilen eğitimin verilememesi, öğrenciler arası şiddetin ve akran zorbalığının artması, velilerin çocuklarını devlet okullarına göndermek istememelerine sebep oldu. Özel okulların maliyetlerinin yüksek olması ve aynı problemlerin buralarda da baş göstermesi aileleri zor durumda bırakmış olmalı ki velilere yeni eğitim modelleri arattı. Bulunan yeni model; Ev Okulu.

Birine içecek olarak ne alırsınız diye sorsanız size “çay” içmek istediğini söyleyebilir. Ancak çayın yanında şeker de istediğini kimse vurgulamaz. Hiç kimse “şekerli çay” istiyorum demez. Eğitim de bir anlamda çay içindeki şekere benzer. Yani günlük hayattan ayrı bir varlıkmış gibi görünür ilk başta, ancak eğitimin hayatın içinde gizli olduğu sonradan fark edilir.

Eğitim ömür boyu devam eder. Bu, eğitimin insan hayatının her safhasında gerçekleşen bir hadise olduğunun göstergesidir. Yeni yeni anlaşılmaktadır ki insan, en iyi eğitimi aile ortamı gibi yerlerde almaktadır. Bunun sebebi de çocuğun doğal eğitim ortamının hassasiyetidir. Çocuklar, yapay öğrenme ortamları (okullar) yerine kendi ev ortamında eğitimlerini daha iyi alabilmektedirler. Bu doğal eğitim ortamına uyarlanmış eğitim metotlarından biri de “Ev Okulu” modelidir.

Ev okullarının tercih edilmesinin sebebi

Ev okulu, aileyi eğitimin içine dâhil ederek kişilerin öğrenmelerine yardımcı olur. Çocuğu sistemli bir şekilde evde eğitmeyi amaçlayan bir eğitim modelidir. Sosyal, kültürel, akademik ve dini sebeplerden dolayı kamu eğitiminden ve genel olarak okullardan memnun olmayan, dünyanın farklı yerlerindeki birçok veli için ev okulu, alternatif bir eğitim modelidir. Bu model başta Amerika, Kanada ve Norveç olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. Bu ülkelerde eğitim, zorunludur, ancak okul zorunlu değildir. Yani ebeveynlerin çocuklarını evde eğitme hakları vardır.

Modelin ilk örnekleri 18. yüzyılda birkaç ailenin birleşerek maaş karşılığı çocuklarını eğitmesi için öğretmen tutmalarıyla başlamıştır. Daha sonra köyler arasına yayılan bu model, birçok ülkeyi içine alan yeni bir eğitim akımına dönüşmüştür. ilk dönemlerde okulu olmayan kırsal kesimlerde tercih edilmeye başlanan bu model, zamanla zengin aileler tarafından tercih edilmeye başlayınca yeni bir hal kazanmıştır.

Dünya genelinde yapılan bir araştırmada ailelerin ev okulunu tercih etmesinin sebebi şöyle açıklanmıştır. Ev okulunu tercih eden velilerin %50’si daha iyi bir eğitim imkânı, %35’i dinî sebepler, %15’i ise okullardaki imkânların kısıtlı olmasını sebep göstermişlerdir. Bazı veliler ise özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarının eğitiminde, etkili bir ortam sağlayabilmek adına ev okullarını tercih etmişlerdir. Bunlardan biri de Norveç’te yaşayan Selim’in ailesidir.

Norveçli bir ailenin ev okulu

Fatma Hanım, Norveç’te yaşayan bir ev hanımı. 9 yaşındaki oğlu Selim geçen ay beşinci okulunu değiştirdi. Bunun sebebi Selim’in üstün zekâlı ve hiperaktif bir kişiliğe sahip olmasıdır. Bu sebeple Selim akranlarıyla problemler yaşamaktadır. Üç farklı devlet okulu değiştiren Selim’i annesi, sınıfta öğrenci sayısı az olan özel bir okula yazdırmıştı. Selim burada da fazla duramamış. Özel yetenekliler okuluna da gönderilmiş, ancak sonuç yine aynı. Selim, üstün zekâlı ve hareketli bir çocuk olduğu için dersleri çok çabuk anlayıp erken sıkılıyor ve kendine yapacak başka bir iş arıyor, arkadaşlarına zorluk çıkarıyormuş. Öğretmenler de doğal olarak böyle bir öğrenciyi sınıflarında istemiyormuş. Bu durumdan kurtulmak isteyen Fatma Hanım, en sonunda çareyi Homeschooling denen bir programda bulmuş, yani Ev Okulu. Bu modelde Fatma Hanım, çocuğuna öğretmenlerden destek alarak evde kendisi eğitim veriyor.

Ev okulu modelinin çok güzel yönleri olduğunu söyleyen Fatma Hanım; “Çocuklarımın evde eğitim alması beni ilk başlarda tedirgin ediyordu. Arkadaşlarından uzak kalması onu nasıl etkiler diye merak ediyordum. Ancak sonra ailenin de eğitime dâhil olduğunu görünce Selim’in eğitim seviyesinde yükselme olduğunu fark ettim. Evde yaptığım testlerde Selim okuldaki notlarından daha yüksek notlar almaya başlamıştı. Bunu görünce ev okulunun ne kadar önemli olduğunu anladım. Evimize gelen öğretmen bir günün tamamını planlıyor kendisi yapması gerekenleri yaptıktan sonra işi bana devrediyor. Bu hem Selim’in eğitimini olumlu yönde etkiliyor hem de bizim kültür anlamında gelişmemize vesile oluyor.” diyor.

Ev Okulu programında nasıl uygulanıyor?

Genel olarak bu modelde öğretmenler ebeveynlerdir. Ancak bazı aileler özel öğretmen tutarak, evde eğitimi öğretmenlere bırakmışlardır. Ebeveynler evde eğitimi devam ettirirken, öğretmenden ve müfredattan yardım alarak kendi ders planlarını oluştururlar. Oluşturulan bu plana göre dersleri işlerler. Yani anne-babalar kitapları ve diğer okul gereçlerini alarak yaptıkları ders programlarını uygularlar. Evde oluşturdukları bu eğitim ortamında matematikten fen bilgisine, coğrafyadan tarihe bütün dersleri kendileri vermeye başlarlar. Öğretmen ise haftanın belirli günlerinde eve gelerek aileyi yönlendirir.

Amerika’da yapılan bir araştırmada evde ve devlet okulunda eğitim gören öğrencilerin eğitim seviyeleri akademik açıdan karşılaştırılmış. Sonuç, şaşırtıcı şekilde evde eğitim alan öğrencilerin akademik başarılarının daha yüksek olduğunu göstermiş.

En Yeniler

Bir Yorum

  1. Çok ilginç bir yazı. Önce olumsuz baktım. ancak sonra “neden olmasın” dedim.

    Evde okul eğitimini her veli veremez. ancak özel öğretmen, elektronik ortamda hazırlanan müfredata uygun dersler, video, test ve açık okul sistemi ile yapılabilir. neticede yeni sistemde ortak sınav sistemi geldiği için öğrencinin eğitim seviyesi ortak sınav ile ölçülmüş olur.

    Ülkemizde de pilot çapta denenmesi faydalı olur düşüncesindeyim.

    Öncelikle müfredatın sadeleşmesi gerekiyor. Çocuklara çok fazla yükleme yapılıyor. Ezberci eğitimden araştırmacı eğitime geçme zamanı geldi diye düşünüyorum.

    Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı