Eğitim

Eğitimin Yetimleri

Dahi Park

Deniz henüz bir yaşına girmeden konuşmaya ve yürümeye başladı. Yetmiyormuş gibi 2,5 yaşında arabayla giderken arka koltuktan tabelaya bakarak Ankara 250 demez mi? Dört yaşına geldiğinde ise hamamböceğinin anatomisi hakkında uzunca sohbetler yapıyoruz… Böyle sıralayıp gideceğim ama bundan sonrasında o anlatıyor ben dinliyorum. “DICTYOPTERA familyasından olan bu böcekler yumurtlama yöntemi ile her mevsim üreyebilirler. Yumurtalarını sırtlarında taşıyabilirler. Bir yumurta paketinden 35-40 adet larva(yavru) meydana gelmektedir. Yumurtaları 18 gün’de yavru olarak çıkar. Üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar, yılda 8-10 defa yumurtlarlar”…

Bu ve benzer vakalar sıkça karşımıza çıkmaktadır. Ancak üstün zekâlı çocukların toplum ve eğitim hayatında pek çok problemle karşı karşıya kaldığını her gün yaşıyor ve şahit oluyoruz. Özellikle okul ortamında anlaşılamayan bu çocukların öğretmenleri tarafından dikkat eksikliği var, ilgisiz, asosyal gibi ifadelerle yaftalanabildiğini biliyoruz.

Aslında daha okula başlamadan okuma yazmayı öğrenmiş, zihinden işlemler ve ileri matematik konularına giriş yapmış, uzay ve astronomi hakkında detaylı bilgilere sahip, birinci sınıfta ve 200 den fazla kitap okumuş birçok öğrenci çok uzaklarda değil hemen yanı başımızda. Peki, bu kadar hızlı
öğrenebilen, aşırı duygusal, gelişimsel basamakları ön sıralarda bir çocuk için okullarımız, müfredatımız, öğretmenlerimiz uygun mu?

Üstün zekâlıların eğitim programında müfredat hep konuşulan bir konu ancak ondan daha fazla ehemmiyete sahip üstün yeteneklilere karşı öğretmen davranışları unutuluyor. Üstün zekâlı çocuklara eğitim veren öğretmenlerde bulunması gereken özellikler olmalı. Bu öğretmenler, duygusal yönden onları anlayabilmelidir. Yenilikleri takip etmeli ve onlara adapte olabilmelidir. Alana ait donanımlı bir bilgiye sahip olmalı ki bu çocukları rahatça anlayabilsin. Esnek bir sınıf ortamı oluşturarak farklı eğitim yöntem ve tekniklerini kullanabilmeli. Farklılaştırma ve zenginleştirme konularında bilgi sahibi olmalıdır.

Bu konuda son olarak uluslar arası sosyal araştırmalar dergisinde yayımlanan “Öğretmen adayların üstün yetenekli öğrencilere ilişkin metaforik algılar” adlı, akademik bir çalışmadan seçtiklerimle bitirmek istiyorum:

• Üstün yetenekli öğrenci güneş görmeden meyve veren ağaca benzer. Çünkü kıyıda köşede kaldıklarından kendi güçlerini kendileri ortaya çıkarmaya çalışırlar.

• Üstün yetenekli öğrenci zihin engelli çocuklara benzer. Bunların da özel eğitime ihtiyaçları vardır ve ülkemizde ikisi de zorluk çekmektedir.

• Üstün yetenekli öğrenci tüpten çıkmış boyalar gibidir. Çünkü kıvamını ve rengini tutturmak usta ellere kalmıştır.

• Üstün yetenekli öğrenci kömüre benzer. Başlangıçta taş gibidir, ilendikçe enerjileri açığa çıkar.

• Üstün yetenekli öğrenci çita gibidir. Çünkü her zaman kendi seviyelerinden ileride koşarlar.

• Üstün yetenekli öğrenci tusunami gibidir. Çünkü sahip olduğu potansiyel yüksektir. Kontrol edilmesi gerekir.

Gerçektende tabloya baktığımızda bu çocukların hem öksüz hem de yetim olduklarını rahatlıkla görebiliriz. Eşit olmayana eşit eğitim eşitsizliğin en zirvesi olsa gerek.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı