Kolay HayatSağlıklı Hayat

Egzersiz Düşüncesine İlk Adım

Neden spor yapmalıyız?

Neden spor yapmalıyız? Biriken yağları eritmek, merdivenleri daha rahat çıkmak için mi, yoksa sabah namazına rahat kalkabilmek için mi? Peygamber Efendimiz, “Kuvvetli mü’min zayıf mü’minden hayırlıdır.” buyuruyor. Bu çerçevede, “Spor felsefemiz ne olmalı, kim için ya da ne için spor yapmalıyız?” suallerine cevap bulmak istiyoruz.

İlk sorumuzu soralım.

Niçin spor yapılır?

Bedenin sıhhati için mi, gösteri için mi, yoksa para için mi?

Günümüzde büyük çoğunluğun en çok para ve gösteri için spor yapmayı tercih ettiği görülüyor. Elinden geldiğince kaslarını güçlendiren ve güzelleştirilen sporcular, modern dünyanın ikonları ve popüler manada kıvama ermiş kahramanları gibi gözükseler de kalabalıkların heves ve ihtiraslarını yönlendirmekten öte gidemiyorlar.

İslamiyet’te spor, düşünmenin eylem safhasını bedene rahat yaptırmaya odaklanan bir hayat tarzıdır. Yani gaye ibadetleri rahat yapabilmek için bedenî hareketlere vakit harcamak olduğu gibi, ruhu yüceltmek için yapılacak ibadetlerde de bedeni güçlendirmek esas alınmıştır. Beş vakit namazın tadili erkâna uygun kılınması, hac farizasının şartlarına uygun ifa edilmesi, diğer ibadet ve sohbetlerde cemaate devam edebilmek için bedeni zaafiyetlerin olmaması icap eder. Zaten Peygamber Efendimiz’in “Kuvvetli mü’min zayıf mü’minden hayırlıdır.” buyurmasının manası ibadetlerle beraber düşünüldüğünde sporun ruh için bedeni güçlendirmek manasına olduğu daha kolay anlaşılacaktır.

Hangi spor

Ne yazık ki çağımız modern spor anlayışı, ruhu bir kenarda bırakan, hatta övünmelerle beslediği ve sınırsız şöhretle süslenen, temelinde düşmanlığa dayalı bir sistem kurmuştur. Ayet-i kerimede Rabbimiz, “İyi bilin ki, ahirete yer vermeyen dünya hayatı, bir oyundur, bir oyalanmadır, bir süstür. Kendi aranızda karşılıklı övünme, mal ve nesli çoğaltma yarışıdır.” Bugünkü sporun felsefesi ile ayet-i kerimenin buyurduğu tehlike aynıdır.

Modern batıda bir din anlayışı haline dönüştürülen spor gösterilerinin arka planında, aslında batıl dinî törenlerin olması hayli dikkat çekicidir. Anlık duygulara hitap eden, spor kahramanlarına tapınmayı teşvik eden, sürekli rekor kırma üzerine kurulu, doğaya hâkim olma anlayışına sahip, bedeni aşırı derecede öne çıkarmayı prensip haline getiren bir yapıdadır. Bu da nefsin beden üzerindeki hâkimiyetini artırmaktadır. Yumruk sarhoşu olmuş boksörler, steroidler yüzünden kansere yakalanmış vücut geliştiriciler sağlıklı ve bilinçli gibi görünseler de, aslen ve ruhen ölümün eşiğindedirler.

Bu anlamda aslında beden için yapılan spor anlayışı batı dünyasında yanlış yorumlanmış ve ruhu mahvedecek şekilde suiistimal edilmiştir. Böyle sonuçları olan spordan uzak durup durmama mevzusu ise insaf ve izan sahibi bir insan için aşikârdır.

O zaman ne yapmalı?

Elbette ki, fert olarak spor her zaman bu sonuçlara götürmez. O yüzden bedenin ihtiyacı kadar şuurlu bir anlayışla spor faaliyetleri önemli ve lüzumludur.

İslam dini, mensuplarına dünya ve ahiret saadetini telkin eder. Hal böyle olunca, meşru olduğu müddetçe, spor dinimizde caiz görülmüştür. Bu manada da bazı spor dalları dinimizde özellikle teşvik edilmiştir. İslam, kişinin dinini, canını, malını, aklını ve neslini korumayı hedef aldığından, temiz ve faydalı olan şeyleri de mübah kılmış, fert ve toplum için zararlı olan şeyleri yasaklamıştır.

Dinimiz İslam, Müslümanların hayat içerisinde karşılaştıkları yorgunluk üzüntü ve kederlerini hafifletmek amacıyla birtakım oyun ve sporların yapılmasına müsaade etmiş hatta teşvik etmiştir. İslam’ın teşvik ettiği sporun çok değişik gaye ve faydaları vardır. Bunlarla, bir taraftan Müslümanların ibadetlerine ve diğer dinî görevlerine daha kuvvetli bir arzu ile sarılmalarını temin eder, diğer taraftan yine onların vatan savunmasında topyekûn hazırlıklı olmalarını sağlar. Bu tür spor oyunları içerisinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.), yüzme, atıcılık, binicilik, koşu (atletizm) ve güreş gibi sporları tavsiye ve teşvik etmiş, hatta kendileri de bunlarla meşgul olmuşlardır. (Müslim, İmaret: 168; Ebu Davud, Cihad, 23-68)

Düzenli egzersiz şart

Her şeyden önce şunu belirtmek gerekir ki, bugün uğraştığımız spor dallarından birçoğu Peygamberimiz zamanında mevcut değildi. Kılıç, mızrak, ok gibi savaş aletlerinin kullanımı ile birlikte güreş, yüzme, atıcılık, binicilik ve koşu/atletizm o devirde bil-fiil yapılan sporlar arasındaydı.

Özellikle ergenlik döneminden sonra, artan yaşla birlikte insanların hareketliliğinin azaldığı görülmektedir. Durum kadınlar arasında daha yaygın olsa da erkekler bile kırk yaşına ulaşmadan ibadetlerini sağlıklı bir şekilde yapamamaktan şikâyet etmektedirler. Kireçlenen dizlerle yapılamayan rükû ve secdeler, uyku problemi yüzünden kalkılamayan sabah namazları ve kalp hastalıkları sebebiyle kâmil manada ifa edilemeyen hac ve umre farizaları…

Bütün bunlara çare olarak kaç yaşında olursanız olun, düzenli spor yapılması icap ediyor. Birçok spor ve egzersiz türleri var. Umumi faydası açısından çalıştığınız mekânlarda veya evinizde kolaylıkla uygulanabilecek bazı egzersizleri burada kısaca anlatalım.
Çalıştığınız yerdeki malzemeleri kullanarak farklı egzersizler de yapabilirsiniz. Tabii mekânın egzersize uygun olması da önemlidir. Ancak asıl önemli olan büyük bir istekle başladığınız egzersizinize devam edebilmenizdir.

Özellikle ergenlik döneminden sonra, artan yaşla birlikte insanların hareketliliğinin azaldığı görülmektedir. Durum kadınlar arasında daha yaygın olsa da erkekler bile kırk yaşına ulaşmadan ibadetlerini sağlıklı bir şekilde yapamamaktan şikâyet etmektedirler.

En Yeniler

2 Yorum

  1. Yazinizi cok beğendim inşallah devamı gelir.. başarilarinizin devamını dilerim…

  2. Çok güzel bir yazı kaleme almışsınız, spora hiç bu açıdan bakmamıştım. ufkumuzu genişlettiğiniz için teşekkur ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı