Kişisel GelişimKültür Sanat

Eksik “Kopyadır” Çalışmaz

Ekonomik şartların kötülüğüne karşı sürdürülen protestolar için çare arayışları Amerikalı iktisatçıların öncelikli gündem maddesi. Bulunan yollardan biri de “Osmanlı vakıf sistemi”. Ancak Osmanlı sisteminin sadece “Vakıf” kısmının alınması, sonuca ulaştıracak gibi görünmüyor. İnsanların birbirlerine olan haklarını itirazsız bir şekilde paylaşabilmeleri için, sistemin tamamının, orijinal hali korunarak kullanılması gerekiyor.

New York’ta bir aydır insanlar meydanlarda toplanmaya devam ediyorlar. Kanada’dan başlatılan eylemlerin finansmanını sağlayan büyük firmalar, kontrollerini kaybederler mi bilinmez ama, gösteriye katılanların söyledikleri bunun pek de mümkün olmadığını gösteriyor. “ABD’de gelir dağılımının en üstünde yer alan çok küçük bir kesim, ülke servetinin büyük bölümünü elinde tutuyor. Bu olmaz, bu böyle devam etmez.” diyen Klein adındaki gösterici çaresizliği yine büyük firmalara pay çıkaracak şekilde, ürün satın almaya bağlıyor. “Bu sistem zengin kesim için bile artık işlemiyor, çünkü daha fakir kesimler onların ürettiklerini alacak durumda bile değil.”
Sistemin tıkandığını herkes kabul ediyor. Zenginler için tıkanan iktisadî sistemi açmak, gerçek manada çare olabilecek mi? Yoksa bir aydır gündemi meşgul eden bu gösterilerin arkasından da, yine sistemin kontrolörleri mi çıkacak, bunu zaman gösterecek.
Bu noktada Osmanlının Vakıf Sistemi, “Amerikalı bir iş adamının, yeni iş alanlarına ayırdığı bir miktar kaynağının nasıl kullanılması gerektiği?” sorusuna cevap aranırken hatırlandı. Ancak çözüm için zikredilen “vakıf sistemi” sanayi alt yapısı gerileyen Amerika’nın, yüksek miktarda iş ve üretim sağlayan dinamik küresel şirketlerin dertlerine çare bulabilmek için düşünülmüştü. Bu da iktisadî sistemden şikâyetçi sıradan insanların problemlerine çare olacak gibi gözükmektedir.
Artan gelir dağılımı, adaletsiz paylaşım, 2007 ekonomik krizinin bölgede hala devam etmesi, kriz sürecinde toplumun üst katmanlarının alt taraftakilerden iyice ayrılması gibi sebeplerdeki çözümsüzlükler devam edecektir. Bu sebeplerin tamamının ortadan kaldırılabilmesi için Osmanlı sisteminin tamamının, en orijinal haliyle kullanılması gerekiyor.
Bir başka göstericinin AA muhabirine yaptığı açıklama bu noktada problemin kaynağını görmemiz için önemlidir. “İnsanlığın ve dünyanın hayatta kalması için para hırsının bir kenara bırakılması”nı isteyen Nicole adındaki göstericinin bu talebine hangi sistem cevap verebilir? Para hırsına çare olabilecek bir iktisadî sistem daha insanlar tarafından kurulabilmiş midir? Tabi ki hayır. İnsanlardaki para hırsına deva olabilecek gerçek sistem, Osmanlı Vakıf Sisteminin de dayandığı ana kaidelerin tamamıdır.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı