AraştırmaRöportaj

Elektrikli Arabaların Bugünü ve Geleceği

Elektrikli motorun sağladığı güç ve performans içten yanmalı motorla karşılaştırıldığında oldukça yüksektir. İçten yanmalı motorlar % 30 gibi düşük bir yakıt verimiyle çalışmaktadır. Ancak yaptığımız incelemelerde piyasaya sürülen elektrikli araçların yaklaşık maliyetinin bir dizel aracın maliyetine yakın olduğunu gördük. Günümüz koşullarında, 60 litrelik bir yakıt tankındaki yakıtın, % 30 verimli bir içten yanmalı motor ile sağladığı menzili, 400 kg’ lık bir batarya ve % 90 verimi elektrikli bir araç maalesef sağlayamamaktadır.

İçten yanmalı motorlu bir araç 1-2 dakikada doldurulan yakıt deposu ile 600-1000 km yol kat edebilirken, 8-10 saat arasında şarj olabilen ve ticari olarak satılan elektrikli bir otomobil ise ancak 150-200 km yol kat edebilmektedir. Buna elektrikli araç bataryasının 3-4 yıl gibi kısa ömrünü de eklemek gerekiyor. Bu sebeple bazı elektrikli araç satıcıları, günümüzde oldukça pahalı olan elektrikli araç bataryalarını müşterilerine satmayıp kiralamayı daha uygun bulmaktadır.

Öne çıkan bazı batarya teknolojileri var. Bunlar lidyum iyon, nikel metal hibrit gibi. Bu teknolojiler üzerinde araç ve batarya firmaları çalışıyorlar. Firmalar maliyetleri ve bataryaların en fazla hasar gördükleri yıpranmaların önüne geçmek istiyorlar. Çünkü zaten maliyeti yüksek olan bir bataryanın ömrü de kısa olursa elektrikli arabaların tercih edilmesinin anlamı kalmıyor. Bir de bataryaların her 100-150 km yol aldıktan sonra 7-8 saat süre ile şarj edilme zorunluluğu eklenirse, elektrikli araçlar insanlara günümüz şartlarında uygun bir çözüm sunamadığı rahatlıkla görülebilir.

Son yıllarda elektrikli araçların yarım saatten kısa bir sürede hızlı şarj edilmesi, elektrikli araç bataryasının istasyonlarda 2-3 dakika içinde dolu bir batarya ile değiştirilmesi (quick drop) gibi bazı konularda da çalışmalar sürdürülmektedir.

(Doç. Dr. Engin Özdemir)

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı