AraştırmaKeşfetMedya

En Ayrıntılı Reklam Tekniği

Beynin ne düşündüğünü düşünen bile tam bilemez. O çözüldüğünde sahibine ulaşmak kolaylaşır. Bunu fark eden reklamcılar artık, “Fonksiyonel Manyetik Rezonanz Görüntüleme” (fMRI) tekniği ile tüketicinin beyninde ki “beyin hücreleri, beyin lopçukları, kan hızı” gibi tepkileri izliyorlar.

Bugüne kadar bu konuda çeşitli deneyler yapan reklam sektörü, “bilimsel” bir yöntem olan Nöro-Pazarlama ile tanıştı. Yeni buluş tüketicinin beynine girip hangi reklam öğesine hangi tepkiyi verdiğini ayrıntısıyla raporluyor.

Ne Hedefleniyor?

Çalışmanın neticesinde “fiziksel medyanın hafızaya daha iyi entegre olması” hedefleniyor. Reklamın beyinde algılanması sırasında beynin en çok aktif olan bölümlerini gözlemleme olanağı klasik yöntem kullanılırken zor olmaktadır. Çünkü insanlar izlediklerini kelimelerle ifade etmekte zorlanabilmektedirler. Buna karşı gözden kaçabilecek çok küçük beyin faaliyetleri etkilenmiş insanı bulmak için önemli ipucu verebilir.

Bu yeni teknik fiziksel ve sanal medya iletişimlerinin etkileri arasında bir fark olup olmadığını anlamada kolaylık sağlayarak reklamın beyinde işlenişi sırasında en çok aktif olan bölümlerini gözlemleme imkanı veriyor.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu