AraştırmaEğitimKapak

En Kolayı Halıyı Sipariş Vermektir

Halılı Sınıf Uygulaması Nasıl Gerçekleşti?

2015 yılında Kocaeli Özel Güneş Okulları halılı sınıf uygulamasını başlatmış. Şu ana kadar 12 sınıfa (ilköğretimin tamamı) kadar uygulama genişlemiş, eğitim açısından çok güzel ilerlemeler kaydetmişler. Profesyonel bir şekilde öğretmeninden öğrencisine, velisinden temizlik personeline herkesi bu uygulamaya ortak etmişler. Bu sayede halılı sınıf uygulamasından muvaffak olduklarını ifade ediyorlar. Ve dahası bu uygulamanın en ince noktalarına beraber nasıl kafa yorduklarını, karşılaştıkları problemler ve çözümleri, baştan sona takip eden kurum müdürü Rıdvan Çalışır ve müdür yardımcısı Fatih Genç  sohbet havasında anlattılar.

Neden ihtiyaç duyuldu?

Etkili bir öğrenme için insanın ruhen de hazır ve rahat olması gerekiyor. Sıralı sistemin oturma düzeninin dışına çıkarak öğrencinin daha rahat hareket etmesi, kendisini ev ortamındaki gibi hissetmesi gerekiyor. Halılı sınıflar, öğrencilerin 12 saat geçirdiği sağlıklı ve rahat ortamda eğitim vermek adına öğrenciler için hazırlanmış bir sınıf düzenidir.

Öğretmenin bütün öğrencilerle eşit mesafede iletişim kurabilmesi ve sınıf hakimiyetini, yönetimini kolaylaştırmak için hareket alanı geniş olmalı. Halılı ortamda çoklu eğitim ortamı oluşturulabiliyor, yani mekanın genişliğinden ve hareket kabiliyetinin artması buna imkan sağlıyor. Temiz ortam sayesinde sağlık açısından filtre görevi görüyor. Küçük çocukların eğitim gördüğü sınıflarda, yerin halı ile kaplanması, yere düşen çocukların yaralanmaması açısından oldukça önemlidir.

Halının diğer bir faydası ise yalıtımı sağlamasıdır. Halı dışarıdan gelen seslerin oluşturacağı gürültü kirliliğini azaltacak bu da odadaki insanların stres seviyesini düşürecektir. Öğretmenlerin yumuşak bir yüzeye basmalarının bu ayak ve sırt sağlıkları üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Elbette ki her şeyin temelinde düzenli olarak gerçekleştirilen temizlik faaliyetleri gelmektedir.

Halı seçimine nasıl bir çözüm buldunuz?

Bu işin en kolay tarafı, halı sipariş vermektir. 700- 800 lira ile bir sınıfı halıyla döşeyebilirsiniz.. Astım ve alerjik hastalıkların olumsuz etkilerini engellemek için anti-bakteriyel, anti-alerjik halılar kullanılıyor. Leke tutmaz halılardır. Dolayısıyla güvenlik açısından öğrencilerin sağlığına zarar verecek hiçbir durum yoktur. Ayrıca yanmaz halı özelliği de bulunuyor. Kare halı, şeklinde değiştirilebilir parça ile kirlenen yer olursa sadece o alan çıkarılıp yerine yenisi yerleştiriliyor. Asıl iş, daha evvelki sıralı düzen alışkanlığını değiştirebilmekte gizli. “Halıyı serdim, iş bitti.” deyince uygulama hayata geçmiş olmuyor.

“Öğrenilmiş eğitim alışkanlıklarını” değiştirmek zordur. Uygulamanın en hassas noktaları nelerdi?

Uygulamayı planlamadan evvel herkesi kapsayan bir model üzerinde duruldu. Önce öğrenci ve öğretmenlerin görüşleri alındı ve anket oluşturuldu. Halılı sınıfların olumlu ve olumsuz yönleri ile ilgili durum kritiği yapıldı. İngiltere gibi ülkelerde örnek sınıflar bizzat öğretmenler tarafından yerinde incelendi. Pilot sınıflar seçildi ve gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Öğretmenlerle birlikte simülasyon ortamı oluşturuldu. Mesela, bir öğrencinin ayakkabısını ortalama 45 saniyede çıkardığı gibi somut veriler çıkarıldı. İhtiyaç analizi yapıldı ve ayakkabısız sınıfa geçince lazım olacak ekstra ihtiyaçlar belirlendi. Halılı sınıf kullanım kuralları öğrencilerle de istişare edilerek oluşturuldu. Öğrencinin kabul edip sevmesi için yeni ihtiyaçların onlar tarafından tespit edilmesi istendi.

Sınıf içi düzeni sağlayan ve uygulamayı kolaylaştıran adımlar nelerdi?

Sınıf öğretmeni ve öğrenciler tarafından, kurallar dönemin başında belirlenir. Sınıfa girerken ayakkabı çıkarılır ve öğrenci tarafından ayakkabı dolabına bırakılır. Terlik dolabından terlik alınarak giyilip sıraya oturulur. Sınıf içerisine kesinlikle dışarıda kullanılan ayakkabı, terlik vb. şeylerle girilmez. Sınıf içerisinde beslenme saati dışında gıda tüketimi sınıf hijyeni açısından uygun değildir.

Her öğrenciye ait minder bulunur. Sene başında öğrenciler atölyede kendileri tasarladıkları minderleri kullanırlar.  Yılsonunda minder, öğrenciye teslim edilir. Ders sonunda öğrenciler minderlerini düzeltip, yerlerine koyduktan sonra sınıftan çıkarlar.

Temizliği nasıl çözdünüz?

Öğrenci halıyı temiz tutmak için daha dikkatli davranıyor. Böylece kirletmemeyi öğreniyorlar. Sınıf, teneffüslerde nöbetçi öğrenci tarafından mutlaka havalandırılır. Pencerelerin yüksekliğinden dolayı teneffüse çıkmadan öğretmen, sınıfı havalandırma konusunda öğrencilere destek olur. Sınıfta bir adet süpürge ve faraş bulunuyor. Öğrenciler kendi sıralarının altındaki çöpleri temizlemekle sorumludur. Gün sonlarında ise görevli temizlik personeli yerleri süpürüp sınıfı ertesi gün için temiz hale getirirler. Deterjan kullanımı da azalıyor ve temizlikçiler için de kolaylık oluyor. Misafirler için iki adet yedek terlik bulundurulur.

Öğretmen bu uygulamada yerini nasıl belirliyor?

Öğretmen, konu anlatımlarını, öğrencilerin dersi daha iyi dinlemeleri ve dikkatlerini dağıtacak şeylerden uzak tutmak için onları hilal ya da U düzeni şeklinde yere oturtarak yapar. Bu oturma düzeni öğretmen ve öğrenciler arasındaki mesafenin eşit olmasını ve dolayısıyla herkese eşit manada ders anlatımı yapılmasını sağlar. Konu anlatımı bittikten sonra öğrenciler kalan vakitte yerlerine oturarak kitaplarında yapmaları gereken etkinliklerini öğretmen kontrolünde yaparlar. Kapalı ve yağışlı havalarda çocukların sınıfta verimli vakit geçirebilmeleri için sınıf öğretmeni tarafından belirlenen eğitim amaçlı oyunlar,  (zekâ oyunları vb) sınıflarda bulunduruluyor.

Etiketler

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı