RöportajAraştırmaKolay Hayat

En Uygun Kasko Bedeli Nasıl Alınır?

Zorunlu trafik sigortası ve araç kaskoları son günlerde gündeme daha sık gelmeye başladı. Hem trafik sigortasının hem de kaskonun fiyatları arttı. Fiyat artışının birinci sebebi kazalar. Böyle olunca kasko için yeni düzenlemeler getirildi. Araç sahiplerine farklı tarifeler sunuluyor.

Son değişikliklerin sebebi kanaatimce trafik sigortasıyla kaskonun birleştirilme düşüncesinin bir sonucu. Ancak araç sahiplerine farklı fiyatlar sunulmasının sebebi eski uygulamalara dayanıyor. Kaza yapan araçlarda kullanılan parçaların fiyatlarıyla alakalı. Yedek parça imalatçıları, ürünlerinin bazılarını uygun fiyata muadil parça olarak piyasaya sürüyorlar. Muadil parçayla tamiri yapılan arabaların masrafları daha az çıkıyor. Orijinal parça kullanıldığında ise fiyatlar farklı çıkıyor.

Araç sahipleri kasko yaptırırken firmaları dolaşarak en düşük fiyatı almaya çalışıyorlar. Sigorta firmaları da tamir yaptırırken en uygun fiyatı yakalamaya çalışıyor. Tamirci firmalar kaza sonrasında, “Aracını buraya getirirsen biz orijinal parça kullanırız.” diyerek araç sahibini etkilemeye çalışıyor. Özellikle trafik sigortası hasarlarında firmalar zaten muadil parça kullanıyordu. Böyle olunca müşteriyle sigorta şirketleri arasında problemler çıkmaya başladı.

Hazineye fazla sayıda şikâyet gidince 1 Nisandan itibaren farklı bir uygulamaya gidildi. Yeni uygulamada araç sahiplerine “Bin liralık kaskonun araç tamirini biz yaptırırız. Kaza olduğunda aracınızı siz istediğiniz tamirciye götürmek isterseniz bin beş yüz liralık kasko yaparız.” gibi farklı fiyatlar ve şartlar sunuluyor. Ama mantık, kaza sonrasında aracı kimin tamir ettireceği üzerinden gidecek.

Eskiden olduğu gibi yeni dönemde de araç sahipleri en uygun fiyatları araştıracaklar. Ancak sektör de artık zarar etmek istemiyor. Ben müşterilerin çoklu acenteliklere giderek fiyat almalarını tavsiye ederim. Bir de yaptırdıkları kaskonun ayrıntılarını tek tek sorsunlar. Biz Hisar Sigorta olarak 11 farklı firmayla çalışıyoruz ve müşterimiz için en uygun fiyatı bulmak istiyoruz. Türkiye’nin farklı illerinde sekiz şubemiz var. Şubemiz olmayan yerlerden arandığımızda fiyat verebiliyoruz ve hizmet ulaştırabiliyoruz.

Şükrü Bilgincan (Hisar Sigorta)

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu