ERKEĞİN AKSESUARI KIRAVAT

0

Nedir?

Kravat en basit ve en genel geçer tabirle boyun bağıdır! Ayak bağına ne kadar da benziyor, fark ettiniz mi?! Kadından çok erkeğin giydiği, bir ucu aşağı sarkan püsküldür! Kravat, takanın boynunda bir nişane, bir işarettir; prestij ve “oturaklılık” alâmeti yani. Ama kravat her takana prestij sağlayan giysi değildir; hele hele takanlar adam olur demek kravattan çok adamlığa iftiradır, ayıptır!

İlk kim kullandı?

Kravat bazen güzel, bazen çirkin her lise öğrencisinin adeta uyuşuk ellerle zoraki takıp, esen her rüzgârda yüzüne gözüne çarpan nesnedir! Kravat, lise bitince kendisinden kurtulduğumuz bir bağdır, ama ayak bağı!

Kravatı yüzyıllar önce Hırvat askerleri takmış evvela; bir asker cümbüşüne dönen, Avrupa’nın birbiriyle didiştiği Otuz Yıl Savaşları sırasında fark edilmek için! İsmi de Hırvatlara pek benzeyen şeydir kravat. Hırvat, Kravat; bir nakarat gibi tekrarlanınca aynı sesler çıkıyor sanılıyor ağızdan. Kravat, Hırvat icadı olmakla beraber yalnız onlar tarafından giyilen şey de değildir.

Nasıl bulduk?

Kravat aynı zamanda boyundan aşağı sarkan püskülleriyle Fransız kralı 14. Louis’nin de dikkatini çeken nesnedir. Hatta aynı kralın kraliyet simgesi haline sokuverdiği şeydir! Nihayet biz Türklerin de Tanzimat’tan sonra giymeye başladığımız bir aksesuar, bir süstür; daha fazlası değil!

Günümüzde bu süs erkeklerin giyim konusundaki bilgisini ve hatta genel olarak zevkini gösteren bir alamet olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Doğru seçilmiş bir kravat, çok da iyi olmayan bir kıyafetin havasını bir anda değiştirebildiği gibi, kötü bir seçim de çok iyi bir kıyafetin tüm güzelliğini yutabiliyor.

Ne olacak?

Kravatın kalitesinde kumaşının yanı sıra astar, tela ve dikiş özellikleri de önemli ayrıntılarından. El dikişi olan kravatın arka kapamasında dikiş belli bir mesafede biter ve arka uç açıkta bırakılır. Buradaki amaç, kumaş ve telanın uyumlu hareketinin sağlanmasıdır.

Bütün bunları öğrenmek zor gelen erkekler için, başarısı kanıtlanmış bir yöntem de kravat seçimi konusunun eşlere havale edilmesidir.

(Toplam 111 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.